Blizna po cesarskim cięciu – czy da się jej pozbyć?

2 min
09/02/2021

Blizna po cesarce to dla wielu kobiet niechciana pamiątka po urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie. Ma ona z reguły około 8-10 cm i jest ulokowana w takim miejscu, że panie wstydzą się później np. nosić dwuczęściowe kostiumy kąpielowe. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cc, stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają jednak znacznie zredukować jej widoczność!

Z tekstu dowiesz się:

Cesarskie cięcie to operacyjna metoda rozwiązywania ciąży – lekarz dokonuje cięcia skóry, powięzi, mięśni brzucha i macicy, po którym pozostaje około 8-10-centymetrowa blizna.

W pierwszych dobach po porodzie blizna po cesarce jest zaopatrzona jałowym opatrunkiem, który musi być utrzymywany w czystości. Po około trzech dniach opatrunek można zdjąć – blizna po cc musi być codziennie przemywana odpowiednimi środkami. Z reguły po około 8 dniach zdejmuje się szwy, choć czasami w trakcie porodu stosuje się szwy rozpuszczalne.

W kolejnych tygodniach pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu ogranicza się do jej regularnego przemywania i utrzymywania w czystości. Zwiększa to szansę na jej ładne i szybkie zagojenie, choć wpływ na to mają również indywidualne predyspozycje. Po pełnym wygojeniu można zacząć stosować kosmetyki, maści czy kremy, które zmniejszają jej widoczność. Wiele z nich można kupić w aptece bez recepty.

Niestety, tego typu działania mogą okazać się niewystarczające, a blizna po cesarce jest mocno widoczna i szpeci ciało. W takich sytuacjach pomóc mogą nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.

Blizna po cesarce – zabieg mikroigłowej fali radiowej

Bliznowiec po cc może zostać wyraźnie zredukowany dzięki zabiegowi radiofrekwencji mikroigłowej. Urządzenie wyposażone jest w głowicę z emitującymi fale radiowe izolowanymi igłami, przy pomocy których wykonuje się nakłucia na głębokość od 0,5 do 4 mm. Zabieg działa na skórę na trzy sposoby.

  1. Energia fal radiowych powoduje kurczenie się już istniejących włókien kolagenu i elastyny, przez co skóra ulega zagęszczeniu.
  2. Fale radiowe w bezpieczny i nieinwazyjny sposób stymulują produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna.
  3. Mechaniczna mikronakłucia igłami pobudzają procesy regeneracji skóry, dzięki czemu ulega ona dogłębnej przebudowie.

Efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest nie tylko wyraźne zredukowanie blizny po cc. Dzięki zabiegowi można zmniejszyć widoczność rozstępów oraz poprawić jędrność i elastyczność skóry. Dla jak najlepszych efektów, zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów co trzy tygodnie.

Blizna po cc – czy pomoże laser CO2?

Skutecznym sposobem na redukcję blizny po cesarskim cięciu są również zabiegi z użyciem lasera CO2. Jego działanie jest proste – energia lasera tworzy w skórze tysiące niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń, dzięki czemu natychmiast pobudzane są naturalne procesy regeneracji i produkcja nowych, nieuszkodzonych komórek skóry. Dodatkowo, energia lasera delikatnie podgrzewa tkanki, co również wspiera procesy naprawcze.

Zabieg z użyciem lasera CO2 pomoże nie tylko zredukować bliznę po cesarce, ale także zmniejszyć widoczność rozstępów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku głębokich blizn konieczna może być seria zabiegów – nawet od czterech do sześciu w odstępie 6-12 tygodni. Ogólna poprawa jakości skóry utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Blizna, a czasem nawet bliznowiec po cc mogą być źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Warto więc odwiedzić naszą klinikę ESTELL i skonsultować się ze specjalistą, który dobierze najlepszy sposób, by pozbyć się tego problemu!