PL EN

Chirurgia plastyczna – najpopularniejsze zabiegi i czas rekonwalescencji

W dzisiejszych czasach ogromną wagę przykładamy do naszego wizerunku, jaki przedstawiamy światu. Zarówno na spotkaniach biznesowych, jak i wśród znajomych i przyjaciół chcemy zaprezentować najlepszą wersję samych siebie. Chirurgia plastyczna na stałe wpisała się w ten trend, a jej rosnąca popularność sprawiła, że korzystają z niej nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Co sprawia, że w dzisiejszych czasach chirurgia plastyczna jest tak bardzo popularna?

Zapewne ma na to wpływ zarówno ogólna poprawa sytuacji materialnej w naszym kraju, jak i zmiana świadomości. Jeszcze kilka lat temu chirurgia plastyczna, ze względu na koszty, była zarezerwowana dla najbogatszych. Dziś ta dostępność jest dużo większa, a ludzie coraz bardziej dbają o własny wygląd. Upływ czasu nie ominie nikogo, ale za pomocą medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej jesteśmy w stanie ten czas cofnąć, ale niestety nie zatrzymać.

Kto częściej korzysta z chirurgii plastycznej – mężczyźni czy kobiety?

Zdecydowanie kobiety, jest to trend nie tylko polski, ale i ogólnoświatowy. W całej grupie, która odwiedza gabinety zajmujące się chirurgią plastyczną i decyduje się na zabiegi, 75 proc. stanowią panie, a tylko 25 proc. panowie. Prawdą jest jednak to, że czasy się zmieniają i z roku na rok panowie coraz bardziej dbają o swój wygląd i coraz chętniej sięgają po dobrodziejstwa tej dziedziny medycyny.

Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn?

Jest to plastyka nosa. Nie tylko ze wskazań estetycznych, ale i medycznych takich jak zaburzenia drożności czy zniekształcenia pourazowe. Także zabiegi modelujące sylwetkę, jak liposukcja są równie popularne u kobiet, jak i u mężczyzn. U mężczyzn coraz częściej obserwuję ginekomastię (przerost gruczołów piersiowych), a jeszcze częściej pseudoginekomastie (tj, przerost tkanki tłuszczowej w okolicy piersiowej). W naszych gabinetach pacjenci z tą przypadłością mogą uzyskać kompleksową pomoc i pozbyć się tego krępującego zniekształcenia.

Czy jesień jest dobrym momentem na zabiegi chirurgii plastycznej?

Tak, jesień to znakomita pora. Większość zabiegów najlepiej przeprowadzać jesienią, zimą lub wczesną wiosną, unikając miesięcy letnich. Latem jest gorąco, bardziej się pocimy i przez to istnieje większe niebezpieczeństwo zakażenia ran, z którymi mamy do czynienia po działaniach chirurgicznych. Należy pamiętać, że przy wszelkich zabiegach, po których konieczne jest stosowanie odzieży uciskowej, takich jak operacja biustu, są stosowane biustonosze elastyczne, bez fiszbin, więc ciężko jest w letnie miesiące w nich wytrzymać. Okres jesienno-zimowy pod tym względem jest rzeczywiście najlepszy.

Chirurgia plastyczna – jak wygląda standardowy okres rekonwalescencji po zabiegu?

Rekonwalescencja determinowana jest zakresem operacji. To często sprawa indywidualna, wszystko zależy od tego jakie działania były podjęte. Czy była to prosta plastyka powiek, czy rozległy zabieg przeprowadzony w szpitalu, po którym pacjent musi spędzić kilka dni pod opieką lekarzy. Operacja plastyczna rozpoczyna proces gojenia się ran, który często kończy się po kilku miesiącach. Choć często wynik widać już po kilku dniach to nie jest to wynik ostateczny. Na ten trzeba czasem poczekać kilka miesięcy. Dążymy do tego, żeby ten okres był jak najkrótszy, można powiedzieć, że w 90 proc. przypadków okres rekonwalescencji nie trwa dłużej niż 10 dni.

Rozważając zabieg chirurgii plastycznej, czym powinniśmy się kierować wybierając dobrą klinikę?

Największe znaczenie ma doświadczenie lekarzy i obsługa w nim pracująca, a także opinie. Klinika Estell zatrudnia wybitnych specjalistów często z międzynarodowym doświadczeniem, zapewnia kompleksową i dostosowaną do indywidualnych potrzeb obsługę, a bardzo pozytywne opinie mówią same za siebie. I właśnie takich miejsc szukajmy.