Czym jest mikrobiom skóry? Dowiedz się, jak się o niego zatroszczyć

3 min
10/05/2022
[ssba-buttons]

Mikrobiom skóry to ogół mikroorganizmów – bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy – które zasiedlają skórę człowieka. W większości przypadków są to drobnoustroje saprofityczne, które nie wywołują objawów infekcji, a stanowią pierwszą linię obrony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Mikrobiom skóry człowieka przez całe życie ulega zmianom – inny jest u dzieci, inny u osób dorosłych i seniorów, wpływają na niego również rozmaite czynniki, np. dieta, higiena skóry oraz stosowane metody pielęgnacji. O mikrobiom skóry warto się troszczyć – cera będzie dzięki temu zdrowsza i bardziej promienna!

Z tekstu dowiesz się:

Skóra człowieka pełni wiele rozmaitych funkcji. Przede wszystkim stanowi naturalną barierę przed wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów do wnętrza organizmu, chroni tkanki i narządy wewnętrzne przed uciskiem i urazami, bierze udział w procesach termoregulacji oraz przekazywaniu bodźców.

Skóra składa się z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka, który stanowi jej warstwę wierzchnią. Na powierzchni naskórka znajduje się natomiast tzw. mikrobiom skóry.

Mikrobiom skóry – co to jest?

Mikrobiom to termin, który przedstawił na przełomie XX i XXI wieku amerykański mikrobiolog Joshua Lederberg. Pojęciem tym określa się ogół mikroorganizmów, czyli bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy, które zasiedlają daną powierzchnię. Może to być gleba, roślina, a także ludzki organizm. W przypadku człowieka najczęściej mówi się o mikrobiomie jamy ustnej, układu pokarmowego, górnych dróg oddechowych, układu rozrodczego oraz o mikrobiomie skóry.

Mikrobiom skóry – twarzy, tułowia, kończyn i każdej innej części ciała – tworzą głównie mikroorganizmy saprofityczne, czyli niechorobotwórcze. Są to cztery gatunki bakterii: Actinobacteria, Firmicutes, Bacteroidetes i Proteobacteria, grzyby z rodzaju Malassezia, roztocza z gatunku nużeńców oraz wirusy zawierające dwuniciowe DNA, głównie poliomawirusy (Polyomaviridae) i papillomawirusy (Papillomaviridae). Oczywiście na skórze bytują również mikroorganizmy patogenne, ale zachowywane między nimi proporcje sprawiają, że nie wywołują one u człowieka chorób.

To właśnie ochrona przed chorobami, infekcjami i działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych jest główną rolą mikrobiomu skóry. Ma on również wpływ na kształtowanie odporności adaptacyjnej oraz wrodzonej.

Mikrobiom skóry – co mu szkodzi?

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do zaburzeń mikrobiomu skóry człowieka. Zalicza się do nich:

  • ogólnie niezdrowy tryb życia (przewlekłe zmęczenie, niedobór snu, stosowanie używek),
  • nieprawidłową dietę, w której brakuje niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów,
  • stosowanie niektórych leków, przede wszystkim antybiotyków,
  • częstą i długotrwałą ekspozycję skóry na słońce,
  • nieprawidłową pielęgnację skóry – jej zbyt częste mycie, stosowanie kosmetyków zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, często wykonywane inwazyjne zabiegi kosmetyczne.

Zaburzenia mikrobiomu sprawiają, że naturalna bariera ochronna skóry nie funkcjonuje w prawidłowy sposób, co zwiększa ryzyko rozwoju infekcji, stanów zapalnych oraz chorób skóry.

Jak odbudować mikrobiom skóry?

Wszelkie zaburzenia w składzie i funkcjonowaniu mikrobiomu skóry można na szczęście w naturalny sposób odwrócić. Pozwalają na to:

  • prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia – zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i sen,
  • ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem słońca – unikanie przebywania na słońcu między 11:00 a 15:00, stosowanie kremów z filtrem UV oraz letnich nakryć głowy,
  • przestrzeganie zasad zdrowej, zbilansowanej diety oraz picie odpowiednich ilości płynów (co najmniej 1,5-2 litry dziennie),
  • prawidłowa pielęgnacja skóry: oczyszczanie jej przy użyciu delikatnych środków, unikanie bardzo inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, regularne nawilżanie cery.

Można również sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki zawierające probiotyki i prebiotyki, czyli substancje, które wzmacniają mikrobiom skóry człowieka, a co za tym idzie, chronią ją przed alergenami, wzmacniają barierę immunologiczną skóry, łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację.

Jakie zabiegi estetyczne można wykonać bez obaw o mikrobiom skóry?

Choć niektóre inwazyjne zabiegi estetyczne mogą mieć negatywny wpływ na mikrobiom skóry twarzy, to jednak jest sporo procedur, które można wykonywać bez obaw o zaburzenia w jego równowadze i funkcjonowaniu. Zalicza się do nich m.in. dostępne w naszej klinice Estell zabiegi: zabieg oczyszczająco rewitalizujacy wykorzystujący zjawisko hydrodermaabrazji, zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych i hydradermabrazja.

  • Zabieg oczyszczająco-rewitalizujacy wykorzystujący zjawisko hydrodermaabrazji

Zabieg oczyszczająco-rewitalizujacy wykorzystujący zjawisko hydrodermaabrazji to zabieg wykonywany przy użyciu innowacyjnej platformy wyposażonej w obrotową końcówkę ssącą. Zabieg wykonywany jest w trzech etapach: pierwszym jest złuszczanie peelingiem wodnym z hydrokwasami AHA, drugim – rozbicie i usunięcie zanieczyszczeń końcówką ssącą, trzecim – aplikacja w skórę skoncentrowanego serum o działaniu nawilżającym oraz przeciwutleniającym.

  • Zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych

Zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych łączy w sobie trzy technologie: technologię umożliwiającą złuszczenie martwego naskórka oraz intensywne dotlenienie skóry, zastosowanie ultradźwięków, dzięki którym substancje aktywne są wtłaczane w głębokie warstwy skóry oraz tripolarnych fal o częstotliwości radiowej, które ogrzewają głębokie partie skóry i pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny.

  • Hydradermabrazja

Hydradermabrazja to zabieg będący połączeniem oczyszczania wodorowego, hydradermabrazji kwasowej i zabiegu regenerującego. W jego trakcie wykorzystuje się specjalistyczne preparaty zawierające kwas L-mlekowy, kwas salicylowy oraz związki nawilżające i regeneracyjne. Pozwala to na dogłębne oczyszczenie cery, redukcję rozszerzonych porów, wygładzenie i nawilżenie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu.

Utrzymywanie prawidłowego, zrównoważonego mikrobiomu skóry jest ważne dla zachowania jej zdrowia oraz urody. Choć niektóre inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej mogą zaburzać mikrobiom cery, to jednak są też takie, które można wykonywać bez obaw. W doborze odpowiednich procedur pomogą oczywiście specjaliści z kliniki Estell – warto umówić się na konsultacje i dowiedzieć się, jakie zabiegi będą dla danego pacjenta najkorzystniejsze.