Blizna po nacięciu krocza – czy da się ją usunąć?

3 min
09/05/2021
[ssba-buttons]

Nacięcie krocza – zwane profesjonalnie epizjotomią – to wykonywany w trakcie porodu naturalnego zabieg, który ma na celu ułatwienie przejścia dziecka przez kanał rodny i zmniejszenie ryzyka pęknięcia w obrębie krocza. Niestety, wiąże się on z powstaniem blizny, która może nie tylko zaburzać estetykę wyglądu miejsc intymnych, ale przede wszystkim wywoływać problemy w funkcjonowaniu układu płciowo-moczowego. Na szczęście blizna po porodzie naturalnym nie musi być problemem do końca życia – pomogą się jej pozbyć specjalistyczne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Choć czas oczekiwania na przyjście na świat dziecka jest dla wielu kobiet najpiękniejszy w całym życiu, to nie można zapominać, że ciąża pod względem fizjologicznym jest okresem bardzo dużych, gwałtownych zmian zachodzących w organizmie, a sam poród jest wyczerpującym procesem, po którym organizm regeneruje się przez długi czas. Warto pamiętać, że czasu na odnowę i powrót do kondycji potrzebuje całe ciało po ciąży, nie wyłączając dróg rodnych, które podczas porodu są wyjątkowo mocno eksploatowane.

U sporej części kobiet podczas porodu wykonywane jest nacięcie krocza, czyli tzw. epizjotomia, której celem jest zapobiegnięcie niekontrolowanemu pęknięciu tkanek podczas przechodzenia dziecka przez drogi rodne. Niestety, pozostałością po zabiegu u niektórych pacjentek jest nieestetyczna, twarda blizna po nacięciu krocza – może ona boleć, zaburzać funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, a także negatywnie wpływać na wygląd miejsc intymnych, co z kolei odbija się na samopoczuciu i pewności siebie kobiety.

Na szczęście blizna krocza po porodzie nie jest problemem, z którym nie można sobie poradzić. Współczesna ginekologia estetyczna oferuje różne zabiegi, dzięki którym można usunąć bliznę, a przynajmniej znacznie ją zminimalizować.

Blizna po nacięciu krocza – jak ją pielęgnować?

Na początek warto poznać zasady pielęgnacji krocza po porodzie – i to bez względu na to, czy odbył się on bez zabiegu epizjotomii, czy z jego zastosowaniem. Jeżeli wykonano nacięcie krocza, prawidłowa pielęgnacja przyspieszy gojenie i może zmniejszyć ryzyko późniejszych powikłań. Sprawdźmy, na czym powinna ona polegać:

  • W pierwszych dobach po porodzie zaleca się noszenie bawełnianej bielizny, a jeśli jest to możliwe, przez kilka dni warto w ogóle z niej zrezygnować, np. podczas nocnego wypoczynku.
  • Jeśli kobieta stosuje wkładki połogowe, powinny być one bawełniane, pozbawione sztucznych aromatów, substancji chemicznych lub kleju.
  • Po każdej wizycie w toalecie krocze należy podmyć przy użyciu delikatnych środków do higieny intymnej. W celu osuszenia krocza najlepiej sięgnąć po ręczniki jednorazowe.
  • W celu złagodzenia ewentualnych dolegliwości i przyspieszenia gojenia można sięgnąć po dostępne w aptekach płyny lub proszki, które wykorzystuje się do tzw. nasiadówek lub przemywania krocza.

Rana po nacięciu krocza najczęściej jest zaopatrywana szwami rozpuszczalnymi, które nie wymagają zdejmowania i w ciągu kilkunastu dni rozpuszczają się samoistnie. Jeśli u kobiety pojawią się niepokojące objawy – np. obrzęk krocza, narastający ból, obecność ropnej wydzieliny, stan podgorączkowy czy ogólnie gorsze samopoczucie – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Blizna po porodzie – w jaki sposób ją leczyć?

Jak już wspomniano, niechcianą „pamiątką” po zabiegu epizjotomii jest blizna krocza po porodzie. U niektórych kobiet stanowi ona jedynie problem natury estetycznej, u innych może powodować problemy z nietrzymaniem moczu, u jeszcze innych boląca blizna po porodzie utrudnia, a nawet uniemożliwia współżycie seksualne.

Na szczęście ból blizny po nacięciu krocza i związany z nią dyskomfort nie muszą towarzyszyć pacjentce do końca życia. W pozbyciu się tych dolegliwości pomóc może fizjoterapia uroginekologiczna, a zwłaszcza tzw. mobilizacja blizny po nacięciu krocza, czyli rodzaj masażu wykonywanego najpierw przez specjalistę, a później również samodzielnie przez kobietę. Łagodzi on dolegliwości bólowe, usprawnia regenerację tkanek, a także zapobiega tworzeniu się bardziej zaawansowanych bliznowców.

Inną metodą leczenia jest plastyka blizny po nacięciu krocza – czyli zabieg z pogranicza ginekologii estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Polega ona na chirurgicznym wycięciu tkanki tworzącej bliznę oraz ponownym założeniu szwów, jednak z odtworzeniem wszystkich proporcji anatomicznych oraz ogromną dbałością o estetykę. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technik plastykę blizny po nacięciu krocza można wykonywać w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym, co jest mniej inwazyjne dla pacjentki. Oczywiście warto pamiętać, że w ten sam sposób usunięty może zostać np. bliznowiec po cc.

Blizna po nacięciu krocza – a może laser?

Coraz częściej stosowanym u kobiet po porodzie zabiegiem, który ma na celu zredukowanie dolegliwości po nacięciu krocza, jest certyfikowany laser ginekologiczny CO2. Zabieg wykonujemy w naszej klinice ESTELL w Warszawie. Na czym on polega? Otóż laser CO2 to ablacyjny laser frakcyjny – poddanie określonej partii ciała działaniu emitowanej energii prowadzi do powstania w skórze tysięcy mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem uszkodzeń, co natychmiast pobudza naturalne procesy regeneracji organizmu. Następuje też wzmożona produkcja kolagenu i elastyny oraz namnażanie zdrowych, nieuszkodzonych komórek, przez co tkanka ulega dogłębnej przebudowie. Dla jak najlepszych efektów konieczne może być wykonanie 4-6 zabiegów w odstępie 6-12 tygodni.