Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej? Odwiedź gabinet medycyny estetycznej

4 min
04/08/2020
[ssba-buttons]

Gęste, bujne i mocne włosy są nie tylko oznaką zdrowia, ale również atrybutem dodającym urody i atrakcyjnego wyglądu. Niestety, wiele czynników może osłabiać kondycję, wywoływać nadmierne wypadanie i niekorzystnie wpływać na stan włosów. Aby przyspieszyć wzrost włosów, trzeba o nie zadbać z zewnątrz i od środka, zapewniając odpowiednią pielęgnację i uzupełniając niedobory składników odżywczych. Dodatkowo pomóc mogą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które pozytywnie działają na porost włosów. Przeczytaj, co proponują eksperci z warszawskiej kliniki Estell.

Przyczyny osłabionej kondycji włosów

Bujne, mocne, lśniące pukle są oznaką zdrowia oraz atrybutem atrakcyjności fizycznej. Niestety, istnieje wiele czynników, które powodują osłabienie i nadmierne wypadanie włosów. Może to być efekt nieprawidłowej pielęgnacji – mycia włosów przy użyciu gorącej wody, niedokładnego spłukiwania piany z szamponu, częstego suszenia, prostowania czy używania lokówki. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem stosowania nieprawidłowej diety, a zwłaszcza restrykcyjnego odchudzania, podczas którego organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, m.in. żelaza, cynku i witamin z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów.

Oprócz tego słabe i wypadające włosy mogą być efektem:

  • niektórych chorób (cukrzycy, choroby wątroby, niedoczynności tarczycy),
  • zaburzeń hormonalnych,
  • palenia papierosów,
  • niedoboru snu,
  • stosowania niektórych leków (np. hormonalnych czy nasercowych).

Oczywiście nie można zapominać o chorobach skóry głowy oraz łysieniu o różnym podłożu – to również przyczyny pogorszenia stanu włosów oraz ich nadmiernego wypadania.

Domowe sposoby na porost włosów

Na prawidłowy wzrost włosa wpływ mają przede wszystkim codzienne nawyki. Należy zadbać zarówno o pielęgnację włosów, jak i o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w diecie i ewentualnie poprzez suplementację.

W warunkach domowych można wykonać takie zabiegi, jak: masaż skóry głowy, ziołowe płukanki, np. z łopianu, wcieranie olejów (tzw. olejowanie włosów). Do codziennej pielęgnacji wypadających włosów warto używać specjalistycznych kosmetyków, które można kupić w dobrych drogeriach i aptekach. Każdorazowo podczas mycia włosów masuj skórę głowy – taki zabieg usprawnia krążenie krwi, pobudza cebulki i przyspiesza wzrost włosów. Przy okazji można zastosować wcierkę z soku z rzepy lub olej z podbiału, które mają korzystny wpływ na porost włosów.

Powszechnym mitem jest, że korzystny wpływ na porost włosów ma podcinanie końcówek. Niestety, skracanie kosmyków o 1-2 cm na miesiąc nie spowoduje szybszego wzrostu włosów, ale za to może poprawić ich ogólny wygląd. Regularne podcinanie końcówek pozwala zminimalizować niszczenie włosa w wyższych partiach. Dzięki temu kosmyki wyglądają na bardziej zadbane, zdrowsze i witalne. Z czasem też można odnieść wrażenie, że rosną szybciej, ponieważ zniszczone końcówki się nie łamią.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia ma niebagatelny wpływ na stan skóry i włosów. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć wartościowych źródeł białka, takich jak: chude mięso, nabiał i rośliny strączkowe. Ważne są również produkty zbożowe, pestki i nasiona – zawarte w nich witaminy z grupy B, cynk i inne minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do szybszego wzrostu włosów. W diecie na porost włosów powinny znaleźć się też źródła żelaza, np. czerwone mięso, podroby, jajka, zielone warzywa. Właściwa podaż żelaza ogranicza wypadanie włosów.

Przy dużych niedoborach składników odżywczych można dodatkowo przez pewien okres stosować suplementy na porost włosów. Warto jednak najpierw skonsultować się w tej kwestii z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić optymalne dawki.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Pomoże mezoterapia!

W warszawskiej klinice Estell jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na porost włosów jest mezoterapia skóry głowy. Polega ona na podaniu w skórę głowy w formie iniekcji specjalnie dobranych preparatów i koktajli odżywczych, które rewitalizują cebulki włosa, stymulują krążenie, nawilżają skórę głowy i wzmacniają włosy. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie podczas mezoterapii igłowej czynników wzrostu i białek biomimetycznych, które przyspieszają porost włosów, zapobiegają ich wypadaniu i sprawiają, że włosy stają się gęstsze. Składniki te sprawdzają się w leczeniu łysienia o różnym podłożu – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dla jak najlepszych efektów mezoterapia igłowa na porost włosów powinna być wykonana w serii 4 zabiegów co 2 tygodnie. Przeciwwskazania są w tym przypadku nieliczne – to ciąża i okres karmienia, choroba nowotworowa, stany zapalne i otwarte rany owłosionej skóry głowy.

Leczenie łysienia – mikroprzeszczep komórek macierzystych

W leczeniu łysienia androgenowego (zależnego od męskich hormonów płciowych) wykorzystywane są komórki progenitorowe (komórki macierzyste) i czynniki wzrostu, które pozyskiwane są z niewielkiego fragmentu owłosionej skóry, pobranego z okolic linii karku. Tylna część głowy to miejsce najmniej podatne na działanie hormonów. Dwumilimetrowy wycinek skóry umieszczany jest w specjalnej probówce, gdzie izolowane są z niego korzystne składniki. Procedura jest szybka i mało inwazyjna.

Komórki macierzyste posiadają właściwości regeneracyjne, hamują łysienie androgenowe, wzmacniają i poprawiają kondycję włosów. Mają formę zawiesiny, która aplikowana jest w skórę głowy poprzez iniekcję (mezoterapię igłową). Komórki progenitorowe zaczynają działać natychmiast, ale optymalne efekty pojawiają się po około 30-45 dniach.

Co na porost włosów? Laser!

Jeśli ktoś zastanawia się, jak przyspieszyć porost włosów, powinien koniecznie zapoznać się z możliwościami, jakie daje w tym zakresie laser tulowy. Urządzenie to jest znane głównie ze swojej skuteczności w usuwaniu przebarwień na skórze, wygładzaniu blizn i zmarszczek, a także redukcji rozszerzonych porów. Warto jednak pamiętać, że energia emitowana przez laser skierowana w ściśle określone partie skóry głowy może również pozytywnie wpłynąć na porost włosów poprzez stymulację skóry oraz aktywację mieszków włosowych. W zależności od indywidualnych potrzeb konieczne może być wykonanie serii 3 zabiegów co 3-4 tygodnie. Przeciwwskazania do procedur z użyciem technologii tulowej to m.in. ciąża, obniżenie odporności organizmu, stany zapalne skóry oraz miejscowe i ogólne terapie retinoidami.

Jak widać, współczesna medycyna estetyczna dysponuje skutecznymi sposobami na porost włosów – tak, by rosły szybciej, nie wypadały, były mocne, gęste i zdrowe. Odwiedzić naszą klinikę Estell w Warszawie, umów się na konsultację ze specjalistą i poznaj najlepsze sposoby na pobudzenie Twoich włosów do wzrostu.

Źródła:

Osika G., Wesołowska A. (2021). Mezoterapia igłowa skóry głowy jako metoda wspomagająca leczenie łysienia. Farmakologia Polska, 77(6), 360-371.

Munck A., Gavazzoni M. F., Trüeb R. M. (2014). Use of low-level laser therapy as monotherapy or concomitant therapy for male and female androgenetic alopecia. International Journal of Trichology, 6(2), 45-49.