Jak pielęgnować skórę po peelingu chemicznym?

3 min
25/03/2021
[ssba-buttons]

Peeling chemiczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pozwala dogłębnie oczyścić skórę, pomaga walczyć z rozszerzonymi porami i zmianami trądzikowymi, rozjaśnia blizny i przebarwienia, a także odświeża i odmładza skórę. Aby jego efekty były naprawdę spektakularne, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym. Na czym ona polega? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Peelingi chemiczne – zwane potocznie kwasami – to zabiegi medycyny estetycznej polegające na nałożeniu na określone partie ciała (najczęściej twarz) substancji chemicznych o konkretnym stężeniu. Przede wszystkim są to właśnie kwasy: mlekowy, glikolowy, ferulowy, migdałowy, pirogronowy, azelainowy, trójchlorooctowy oraz salicylowy. Czasami stosuje się również peelingi wieloskładnikowe, w których znajdują się mieszaniny kwasów o niższych stężeniach.

Główną właściwością kwasów wykorzystywanych podczas peelingów chemicznych jest złuszczanie naskórka i stymulacja naturalnych procesów naprawczych skóry. W zależności od stężenia kwasy działają na wierzchnie warstwy skóry, warstwy średnie lub głębokie. I to właśnie zależnie od rodzaju kwasu oraz głębokości jego działania można uzyskać określone efekty lecznicze oraz estetyczne.

Twarz po kwasach? Piękna, zdrowa, odświeżona!

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania peelingów chemicznych. Znajdują się wśród nich:

  • skóra zanieczyszczona i przetłuszczająca się,
  • rozszerzone pory, grudki, wypryski, zmiany trądzikowe,
  • trądzik różowaty,
  • blizny różnego pochodzenia,
  • przebarwienia (posłoneczne, polekowe, hormonalne),
  • plamy pozapalne i soczewicowate,
  • ostuda,
  • nierównomierny koloryt skóry,
  • pierwsze oznaki starzenia (utrata jędrności, powierzchowne zmarszczki),
  • szara, zmęczona, ziemista skóra.

W naszej klinice ESTELL wykonywane są peelingi Sesderma, a rodzaj i stężenie stosowanych kwasów zależy od problemów, z którymi boryka się pacjent, stopnia ich zaawansowania oraz typu cery. Efekty serii wykonanych przez naszych specjalistów zabiegów to m.in. redukcja rumienia, zmniejszenie przebarwień, wygładzenie i odmłodzenie skóry, zwężenie rozszerzonych porów, poprawa elastyczności, dogłębne oczyszczenie skóry oraz złagodzenie aktywnego trądziku.

Warto pamiętać, że rezultaty peelingu chemicznego nie są widoczne od razu, a dodatkowo – konieczna jest seria zabiegów, zazwyczaj od 4 do 6 w odstępie od 1 do 4 tygodni. Aby efekty były jak najlepsze, konieczna jest także odpowiednia pielęgnacja twarzy po kwasach.

Jak długo regeneruje się skóra po kwasach?

Najpierw należy uświadomić sobie, jak długo regeneruje się skóra po kwasach. Otóż jest to bardzo indywidualna sprawa. U niektórych osób zabieg nie pozostawia właściwie żadnego zaczerwienienia i obrzęku, a regeneracja trwa zaledwie kilka dni. U innych peeling chemiczny może wywoływać obrzęk czy zaczerwienienie, ale jest to zupełnie naturalna reakcja. Dopiero gdy podrażniona skóra twarzy po peelingu utrzymuje się dłużej niż 10-14 dni, może to świadczyć o rozwoju stanu zapalnego.

Pielęgnacja po kwasach – unikaj słońca!

Twarz po peelingu chemicznym jest mocniej niż zazwyczaj narażona na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli po zabiegu dojdzie do długotrwałej ekspozycji skóry na słońce, mogą się pojawić podrażnienia, poparzenia oraz przebarwienia. Dlatego pielęgnacja twarzy po kwasach powinna obejmować ograniczenie ekspozycji skóry na słońce. W miarę możliwości przez kilka dni po zabiegu należy unikać wychodzenia na silne słońce, a jeśli jest to koniecznie, należy nosić nakrycia głowy zacieniające twarz i stosować kremy z wysokim filtrem (SPF 30-50). Niewskazane jest także korzystanie z solarium.

Pielęgnacja twarzy po kwasach – jakie kosmetyki stosować?

W okresie regeneracji skóry po peelingu chemicznym do codziennego mycia należy używać delikatnych żeli o niskim pH, a także lekkich mleczek i toników. Niewskazane są kosmetyki zawierające alkohol, żele z drobinkami ścierającymi oraz peelingi wykonywane w domu. Kluczową kwestią jest regularne nawilżanie cery – krem po peelingu chemicznym powinien zawierać silne substancje nawilżające (kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, gliceryna, parafina), witaminy A i E, a także substancje kojące, np. alantoinę lub panthenol. Najlepiej aplikować go co najmniej trzy razy dziennie.

Do codziennej pielęgnacji twarzy po kwasach polecamy kremy na dzień, na noc i po zabiegu ESTELL – kosmetyki te są unikalną kompozycją składników nawilżających, odżywczych i regenerujących, takich jak liofilizowany colostrum bovinum (bioaktywny surowiec o silnych właściwościach regenerujących), kwas hialuronowy oraz naturalny kolagen.

Po peelingu chemicznym idealnie byłoby zrezygnować z makijażu do czasu pełnej regeneracji skóry, co – jak już informowaliśmy – trwa od kilku dni nawet do dwóch tygodni. Wiemy jednak, że w praktyce jest to mało realne, zwłaszcza że peeling chemiczny nie wymaga ogólnej rekonwalescencji i nie wyłącza z aktywności zawodowych ani towarzyskich. Dlatego zaleca się, by nie używać żadnych kosmetyków kolorowych przynajmniej 24-48 godzin po zabiegu, a później ograniczyć makijaż do minimum. Najlepiej też sięgać po kosmetyki apteczne, przebadane dermatologicznie, bezzapachowe, przeznaczone do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Peeling chemiczny to zabieg, który pozwala się pozbyć wielu problemów zdrowotnych i estetycznych skóry. Aby był skuteczny i nie skończył się przykrymi powikłaniami, trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących m.in. pielęgnacji twarzy po kwasach.