Jak pozbyć się trądziku i prawidłowo dbać o cerę?

4 min
29/10/2019
[ssba-buttons]

Jedną z najbardziej powszechnych chorób skóry jest trądzik. Choć większości z nas kojarzy się przede wszystkim z przypadłością dotykającą młodzieży w okresie dojrzewania, to może występować również u osób dorosłych. W takich wypadkach ma ona oczywiście inne podłoże. Trądzik bywa uciążliwy: staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny – na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody jego leczenia. Poznaj sprawdzone sposoby, które przyspieszą gojenie się zmian trądzikowych!

Czym właściwie jest trądzik? 

Większość z nas wie, czym jest trądzik – zwykle uważany jest za problemem wieku dojrzewania. Tymczasem trądzik pospolity może przyjmować postać przewlekłą i dotyczyć również osób dorosłych. To bardzo rozpowszechnione schorzenie o różnych przyczynach, stanowiące nie tylko problem estetyczny, ale również społeczny i psychologiczny. Trądzik definiuje się jako przewlekłą chorobę zapalną gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, w wyniku której na skórze pojawiają się zaskórniki, wypryski, zapalne krostki, grudki ropne i blizny. Objawy trądziku najczęściej występują na twarzy, ale także na szyi, dekolcie, plecach i ramionach.

Najczęściej choruje młodzież w okresie dojrzewania, ale tego typu zmiany skórne rozwijają się i utrzymują także u osób dorosłych. Choć nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, mogą mieć negatywny wpływ na stan psychiczny, wywoływać kompleksy, obniżać poczucie własnej wartości, a nawet przyczyniać się do depresji.

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku

Jest to choroba wieloczynnikowa, o złożonym pochodzeniu. U młodzieży w okresie dojrzewania nadrzędną rolę w rozwoju trądziku odgrywają zmiany hormonalne, które skutkują zwiększoną produkcją łoju gromadzącego się w mieszkach włosowych, tworzącego zaskórniki lub większe, czasem bolesne guzki wypełnione ropą.

Podejrzewa się, że wśród przyczyn trądziku mogą znajdować się także czynniki dziedziczne. Jeśli na pewnym etapie życia z chorobą borykają się oboje rodzice, ryzyko zachorowania u dziecka wzrasta o ponad 50 procent, co w dużym stopniu wskazuje na podłoże genetyczne tego schorzenia.

Wiadomo, że do rozwoju trądziku przyczyniają się bakterie, przede wszystkim z grupy Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Ich zbyt szybkie namnażanie się na powierzchni skóry skutkuje występowaniem zaskórników, guzków i grudek, a także blizn w późniejszym okresie. Gromadzeniu się drobnoustrojów sprzyja łojotok.

U dorosłych kobiet przejściowe pogorszenie się wyglądu skóry i zmiany trądzikowe bywają efektem wahań hormonalnych zachodzących w organizmie w trakcie cyklu miesiączkowego. Do rozwoju choroby przyczyniać się mogą również długotrwały stres, niedobór snu oraz nieprawidłowa pielęgnacja cery, która prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum.

Na czym powinno polegać prawidłowe leczenie zmian trądzikowych? 

Mimo że nie jest łatwo pozbyć się trądziku, to istnieją skuteczne metody jego leczenia. Jednak nie warto walczyć z trądzikiem na własną rękę. Pomocna może okazać się konsultacja dermatologiczna. U chorych z łagodnymi lub umiarkowanymi postaciami trądziku zazwyczaj stosuje się preparaty miejscowe o działaniu ściągającym, odkażającym, antybakteryjnym i łagodzącym stany zapalne. Mogą to być maści, kremy lub żele zawierające m.in. antybiotyki (erytromycyna, klindamycyna), nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy czy pochodne witaminy A. W terapii ogólnej czasem zaleca się również doustne antybiotyki (tetracyklina, klindamycyna), retinoidy oraz antyandrogeny. U kobiet czasami włączana bywa także terapia hormonalna. Dowiedz się również, jak zwalczać trądzik w ciąży.

Podstawa walki z trądzikiem – pielęgnacja i oczyszczanie! 

Niezależnie od przyczyn i rodzaju trądziku, podstawą pielęgnacji cery problematycznej jest intensywne, ale też łagodne oczyszczanie. Powstawaniu wykwitów sprzyja nadmiar sebum i gromadzące się w nim zanieczyszczenia. Gdy wspólnie z komórkami martwego naskórka zatykają ujścia gruczołów łojowych, nietrudno o pogorszenie kondycji skóry. Co więcej, zaniedbania w kwestii prawidłowego oczyszczania mogą przyczynić się powstania pryszczy także u osób, które wcześniej nie miały tego problemu.

Aby pozbyć się pryszczy, należy dokładnie myć twarz, szyję i dekolt dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przy czym oczyszczanie skóry przed snem powinno odbywać się etapowo. W pierwszej kolejności usuwamy makijaż, następnie oczyszczamy skórę dwukrotnie. Do pielęgnacji cery trądzikowej należy wybierać specjalne preparaty o właściwościach odkażających. Żel do mycia, tonik i krem nawilżający powinny wykazywać właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych. Przede wszystkim jednak należy dbać o cerę systematycznie i nie dopuszczać do nadmiernej produkcji sebum.

Właściwie dobrana pielęgnacji i ewentualne preparaty, jakie zaleci dermatolog często pozwalają szybko pozbyć się problemu. Jeśli jednak domowe sposoby na trądzik oraz stosowanie tradycyjnych kosmetyków i innych środków nie pomaga, warto skorzystać także z pomocy specjalistów w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegiem, który świetnie wpływa na stan cery trądzikowej jest np. zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych. Metoda ta wykorzystuje trzy technologie działania, dzięki czemu pozwala na osiągnięcie wielu efektów ważnych w przypadku trądziku. Są to m.in.: złuszczanie naskórka, nawilżanie, zwężanie porów, poprawa kolorytu cery, dokładne oczyszczenie, odżywienie i dotlenienie skóry.

Jak pozbyć się trądziku? Peeling chemiczny

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej wykorzystywanych w leczeniu trądziku jest także peeling chemiczny. Na skórę są nakładane substancje złuszczające w ściśle określonych stężeniach, które wnikają w głębsze warstwy skóry, a także usuwają martwy naskórek i pobudzając zdrowe komórki do szybszego wzrostu.

W klinice Estell w Warszawie dużą popularnością cieszą się peelingi chemiczne SESDERMA. Odpowiednio dobrane preparaty, które zawierają między innymi kwas salicylowy czy migdałowy, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Peelingi na bazie kwasów mają właściwości oczyszczające ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu redukują zaskórniki i matują skórę. Dla jak najlepszych efektów zabiegi powinno się przeprowadzać w dopasowanych do potrzeb Twojej skóry seriach, najlepiej wiosną lub jesienią.

Skuteczne sposoby na blizny po trądziku

Leczenie trądziku, oprócz usuwania świeżych zmian trądzikowych, powinno także obejmować redukcję nieestetycznych blizn i przebarwień, które są częstą pozostałością zmian zapalnych. Często wybieranym przez pacjentki Warszawskiej kliniki Estell zabiegiem jest laser frakcyjny CO2, który pozwala pozbyć się blizn potrądzikowych, nawet tych utrwalonych. Procedura pobudza produkcję nowego kolagenu i stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry – niedoskonałości zaczynają się ponownie goić, a stare komórki zostają zastąpione przez nowe, zdrowe. W efekcie zainicjowanego procesu gojenia zamknięciu ulegają także rozszerzone pory, a blizny potrądzikowe zostają zredukowane. Zabieg pozwala również skutecznie pozbyć się przebarwień pozapalnych. Przy niewielkich zmianach do uzyskania zadowalających efektów wystarcza już jedna sesja. W innych przypadkach konieczna może być seria trzech naświetlań w ciągu kilku miesięcy.

 

Źródła:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf

https://www.woia.pl/dat/attach//1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf