Jak skutecznie pozbyć się blizn, przebarwień i innych niedoskonałości

3 min
20/09/2017
[ssba-buttons]

Technologie laserowe zrewolucjonizowały rynek medyczny. Są one wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny, również w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, gdzie stosuje się je m.in do redukcji blizn, niwelowania przebarwień czy też poprawy gęstości i jędrności skóry. O tym dlaczego to właśnie zabiegi z wykorzystaniem laserów są jednymi z najchętniej wybieranych przez pacjentów, opowiada dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Z tekstu dowiesz się:

Skóra na twarzy narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, które mogą wpływać na jej wygląd i powodować powstawanie niedoskonałości, takich jak blizny czy przebarwienia. Blizny bywają pozostałością np. po bardzo ciężkim trądziku, przebytych chorobach (np. ospy), a także urazów mechanicznych. Z kolei przebarwienia mogą być spowodowane bardzo częstym opalaniem się czy przyjmowaniem niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna ma sposoby na usuwanie tego typu niedoskonałości – jednym z najnowocześniejszych są zabiegi z wykorzystaniem laserów.

Lasery w medycynie estetycznej

Lasery możemy podzielić na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Różnica wynika ze sposobu działania. Pierwsze z nich uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry, aby pobudzić proces regeneracji skóry. Powstałe uszkodzenia nie zostawiają śladów po zakończonym zabiegu, a zastosowanie tej metody daje wyraźne efekty. Preferują ją pacjenci zmagający się z drobnymi zmarszczkami czy bliznami po trądziku. Z kolei lasery nieablacyjne wytwarzają ciepło w wewnętrznej warstwie skóry. Wynikiem jest krótszy czas gojenia. Ten sposób można zarekomendować pacjentom dojrzałym, którzy zmagają się z głębokimi, widocznymi zmarszczkami, bruzdami oraz wiotczeniem skóry.

Jesień to idealny czas na zabiegi laserowe. Stosowane w ESTELL  urządzenia możemy wykorzystywać do wielu bardzo zróżnicowanych zabiegów, takich jak usuwanie blizn, epilacja, lifting skóry czy peeling. Każde urządzenie ma swoją specyfikację i jest wykorzystywane w innej terapii. O zastosowaniu danego lasera decydują także preferencje pacjenta – mówi dr Katarzyna Kochańska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Jak się pozbyć blizn laser frakcyjny CO2

Jednym z najczęściej wykorzystywanych laserów jest laser frakcyjny CO2. Jego promieniowanie powoduje powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń, które docierają aż do skóry właściwej. Dzięki temu impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiedniej głębokości, jednocześnie nie powodując oparzeń. Powstałe uszkodzenia i dostarczane do głębszych warstw skóry ciepło pobudzają proces gojenia i produkcji kolagenu.

Laser CO2 wykorzystujemy do usuwania rozstępów i uszkodzeń skóry oraz do odmładzania i poprawy jędrności skóry. Jego zaletą jest to, że może być stosowany miejscowo na całym ciele. Dzięki wykorzystaniu lasera, blizny zostają zastąpione zdrową tkanką. Odbudowa skóry jest widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Warto podkreślić, że powstałe zmiany są trwałe i nie wymagają ponawiania – podkreśla ekspert ESTELL.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Specjaliści medycyny estetycznej rekomendują również laser naczyniowy. Zyskał on uznanie dzięki szybkości pojawiających się po jego zastosowaniu efektów. Pacjenci mogą je zauważyć już po 3 dniach. Urządzenie to wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne. Jest to metoda bezinwazyjna, a pacjenci mogą odczuć jedynie pieczenie. Tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej terapii laserem CO2, rekonwalescencja nie jest wymagana, a pacjent od razu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Laser naczyniowy wykorzystywany jest do redukcji blizn, trądziku czy rumienia. Dzięki zastosowanej technologii używany jest również do resurfacingu czy peelingu. Można go stosować na całym ciele.

Lasery przeciw drobnym zmarszczkom

Lasera frakcyjnego używa się do redukcji drobnych zmarszczek. Jest to możliwe dzięki emisji mikrowiązek światła, które w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane elementy naskórka i skóry właściwej. Ma to na celu pobudzenie procesu gojenia – w miejsce uszkodzonych komórek pojawiają się nowe, zdrowe tkanki. Laser wykorzystuje się do resurfacingu skóry, co w widoczny sposób poprawia jej gęstość. Tak jak w przypadku innych zabiegów z użyciem laserów, także tutaj nie jest wymagane podanie znieczulenia. Pacjenci mogą odczuwać delikatny dyskomfort podczas zabiegu i jakiś czas po jego zakończeniu.

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z terapii za pomocą laserów. Ciepło wytworzone przez laser może niekorzystnie wpłynąć na kobiety w ciąży i karmiące piersią. Innymi przeciwskazaniami są terapia doustna retinoidami, leki światłouczulające, aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze, nowotwory skóry, fotodermatozy i niektóre dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski), opalona skóra, obniżenie odporności organizmu czy tendencja do tworzenia się bliznowców – podsumowuje dermatolog ESTELL dr Katarzyna Kochańska.

Technologie laserowe są przyszłością medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadzane tą metodą są bezinwazyjne, minimalizują ból i czas rekonwalescencji. Jeżeli wiec zastanawiamy się, jak pozbyć się przebarwień i blizn, a nie ma przeciwskazań do zrobienia tego za pomocą lasera, warto rozważyć takie rozwiązanie.