PL EN

Korzystaj bezpiecznie z medycyny estetycznej? 10 złotych zasad bezpieczeństwa.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne alarmuje, że rośnie liczba powikłań u kobiet po nieprawidłowo wykonanych zabiegach medycyny estetycznej. Kobiety cierpią w wyniku powikłań po zabiegach, które są wykonywane przez osoby bez wykształcenia  lekarskiego. Niezależnie od postulowanych zmian legislacyjnych, których wprowadzenie staje się koniecznością,  problem będzie narastać jeżeli przy wyborze miejsca wykonywania usług z zakresu  medycyny estetycznej kobiety nie będą się kierować określonymi zasadami gwarantującymi im bezpieczeństwo.

-10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej opracowaliśmy po to, żeby pomóc każdej kobiecie  w wyborze bezpiecznej kliniki medycyny estetycznej. Dzięki nim mają wiedzieć jakie przysługują im prawa, o co powinny pytać podczas wizyt, na co zwracać uwagę i gdzie szukać wiarygodnych informacjimówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, Kierownik medyczny Kliniki Estell. - Medycyna estetyczna ma być wsparciem dla kobiet w trosce o urodę oraz w prowadzeniu zdrowego stylu życia,  dlatego bardzo niepokoją nas informacje o rosnącej liczbie powikłań. Popieramy postulaty zmian legislacyjnych, ale nie czekając na ich wprowadzenie chcemy edukować kobiety i pomagać im w wyborze bezpiecznych usług medycyny estetycznej – dodaje dr n. med.  Jakubowski.

Kobiety coraz chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej co wpływa na szybki rozwój tego segmentu usług.  Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że coraz częściej zabiegi takie jak podanie np.  toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem, wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego, co zdaniem dermatologów jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Zdarza się nawet, że zabiegi są wykonywane  poza gabinetami np. w domach klientek.

Dlatego pierwszym punktem na liście zasad bezpieczeństwa jest świadomy i odpowiedzialny wybór kliniki. Należy upewnić się, że zatrudnia ona wykwalifikowanych lekarzy specjalistów i spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne, co można sprawdzić na stronie internetowej placówki.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w oficjalnym stanowisku postuluje m.in. wprowadzenie precyzyjnego określenia, iż zabiegi medycyny estetycznej, w tym w szczególności zabiegi inwazyjne wykonywane przy użyciu urządzeń́ medycznych oraz zabiegi z wykorzystaniem substancji wydawanych na podstawie przepisu lekarza mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza.

- Tylko lekarz jest w stanie zebrać profesjonalny wywiad przed zabiegiem oraz zareagować np.
w przypadku  wstrząsu anafilaktycznego. Medycyna estetyczna obejmuje poważne zabiegi medyczne związane z ingerencją w organizm człowieka co wymaga znajomości anatomii i umiejętności diagnozowania. Dlatego postulujemy o doprecyzowanie przepisów prawa w tym zakresie. W innym przypadku kobietom grożą poważne powikłania, z którymi jako lekarze dermatolodzy spotykamy się coraz częściej
  – mówi prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej
i Onkologicznej w Łodzi,  Dermokliniki Centrum Medyczne w Łodzi,  Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dlatego właśnie kluczowym  etapem podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej powinna być  konsultacja medyczna, która poprzedza każdy profesjonalny zabieg - Podczas konsultacji medycznej my lekarze musimy pacjentom opisać zrozumiałym językiem przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania oraz możliwe powikłania a przede wszystkim  odpowiedzieć na każde pytanie. Równie ważne jest jednak i to co mówi mi sam  pacjent. Powinien opowiedzieć o przebytych zabiegach, chorobach przewlekłych, lekach jakie przyjmuje. Wszystko co jest związane ze zdrowiem pacjenta jest dla mnie jako lekarza ważne zanim podejmę decyzję o tym czy i jaki zabieg zalecę i przeprowadzę.  Zawsze zachęcam do pytania o wszystko, nawet o rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii są świadczeniami  medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy. - Wymagania te podyktowane są koniecznością posiadania wiedzy, która ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Użycie implantów tkankowych może prowadzic ́ do natychmiastowych i odległych poważnych działań  niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, trwała utrata wzroku, reakcja anafilaktyczna i inne, włącznie z ryzykiem zgonu – czytamy w stanowisku PTD.

Aby uniknąć tak poważnych powikłań, decydując się na zabiegi z podaniem preparatów takich jak np. toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy trzeba upewnić się, że wykona je lekarz. Następnie trzeba  zapytać jakim preparatem zostanie wykonany, a przed podaniem sprawdzić  czy produkt jest fabrycznie zamknięty i czy nie jest przeterminowany. Pamiętajmy - jeden preparat podaje się jednej osobie. 

Z lekarzem należy  także otwarcie  rozmawiać o efektach jakie sobie wyobrażamy i których oczekujemy. Zadaniem lekarza jest wówczas przedstawienie realnych efektów, które są możliwe do osiągnięcia biorąc pod uwagę nasze uwarukowani biologiczne  i możliwości medycyny estetycznej.

-Zawsze powtarzam  pacjentkom żeby traktować  medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę. Opóźnienie procesu starzenia się skóry, poprawa wyglądu to naturalna potrzeba, której realizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wysoką samoocenę a co zatem idzie zdrowie psychiczne. Jeśli będziemy pamiętać  o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza, możemy bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstwpodkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

 

\"\"