Nadmierna potliwość stóp – czy można ją wyleczyć?

2 min
02/12/2019
[ssba-buttons]

Nadmierna potliwość stóp to przykry, wstydliwy problem, który dotyczy wielu z nas. Skutkuje ona dyskomfortem podczas noszenia obuwia, bywa przyczyną przykrego zapachu, a czasami nawet powoduje odparzenia. Na szczęście nadpotliwość stóp można leczyć – pomagają w tym zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Z tekstu dowiesz się:

Na całym ciele człowieka zlokalizowanych jest od 2 do 4 mln gruczołów potowych. Ich główną rolą w organizmie jest termoregulacja: pot schładza nasze ciało, a przy okazji usuwa też z niego toksyny. W normalnych warunkach ludzki organizm wydziela około 800 ml potu na dobę, ale jeśli pracujemy fizycznie, ćwiczymy lub gdy jest gorąco, może to być nawet kilka litrów potu dzienne. U niektórych osób produkcja potu jest jednak niewspółmierna do sytuacji – pocą się one obficie nawet jeśli nie uprawiają sportu, a za oknem panuje normalna temperatura. Mamy wówczas do czynienia z tzw. nadpotliwością.

Nadpotliwość – co trzeba wiedzieć?

Nadpotliwość to stan, w którym aktywność gruczołów potowych jest wyższa niż potrzeby termoregulacyjne organizmu. Gruczoły produkują znaczne ilości potu, który zalega na skórze i powoduje zarówno nieestetyczne plamy na ubraniach, jak i nieprzyjemny zapach. Jeśli chodzi o przyczyny, wyróżnia się:

  • nadpotliwość pierwotną – najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne i jest spowodowana zbyt wysoką stymulacją gruczołów potowych przez układ współczulny; mogą ją zwiększać np. niezdrowy tryb życia i stres, zazwyczaj dotyczy pach, dłoni oraz stóp,
  • nadpotliwość wtórna – najczęściej występuje na większych powierzchniach ciała; mogą ją wywoływać przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych lub przeciwbólowych) i schorzenia ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, nadczynność tarczycy), a także zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Potliwość stóp – przykry problem

Nadpotliwość może dotyczyć pach, pleców, dłoni i czoła, ale często spotykana jest także potliwość nóg, a w szczególności stóp. Może się ona stać dużym problemem dla pacjenta. Nadmierna aktywność gruczołów potowych na stopach sprawia, że pot jest wchłaniany zarówno przez skarpetki, jak i obuwie. To powoduje dyskomfort, a także często wywołuje nieprzyjemny zapach, szczególnie odczuwalny w momencie zdjęcia butów. Niestety noszenie przepoconych skarpet czy butów może również skutkować odparzeniami skóry stóp, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia grzybicy.

Potliwość nóg – to można leczyć!

Leczenie nadpotliwości stóp należy zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Stopy należy regularnie myć delikatnym mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą a następnie dokładnie je osuszać. Warto stosować różne kremy hamujące pocenie się stóp, antyperspiranty oraz talki, które maskują nieprzyjemny zapach. Dla higieny i komfortu lepiej wybierać także skarpety z naturalnej, stuprocentowej bawełny, a obuwie wyposażyć w pochłaniające pot wkładki.

Skuteczne metody walki z nadmierną potliwością stóp zna także medycyna estetyczna. Jest to przede wszystkim zabieg z użyciem toksyny botulinowej. To neurotoksyna, która wchodzi w reakcję z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych i blokuje uwalnianie acetylocholiny, a więc substancji, która napędza produkcję potu. Sama procedura jest prosta i trwa około 30 minut. Zabieg polega na punktowym podawaniu niewielkich ilości toksyny botulinowej w objęte nadpotliwością partie stóp. Zaczyna on działać od razu, a potliwość stóp ustępuje już po 3-5 dniach. Pełne efekty są widoczne po 2 tygodniach, a po 6–12 miesiącach, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, zabieg można powtórzyć.

Nadmierne pocenie stóp to kłopotliwa przypadłość, ale można sobie z nią poradzić! Zabieg z użyciem toksyny botulinowej podniesie komfort codziennego funkcjonowania i pomoże nam się pozbyć kompleksów.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf