PL EN

Cellulit

Cellulit

Cellulit – czyli nieregularne zgrubienia i zwłóknienia tkanki łącznej, występujące m.in. na pośladkach, biodrach oraz udach – to problem, który dotyczy nawet 85% kobiet powyżej 20. roku życia. W większości przypadków cellulit jest problemem natury estetycznej, choć w bardzo zaawansowanych stadiach może powodować dolegliwości bólowe. Dlatego z cellulitem można, a nawet trzeba walczyć! Pomogą Ci w tym nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Cellulit to niezapalne zjawisko degeneracyjne, wywołujące zaburzenia w krążeniu krwi i chłonki. Powstają wówczas zmiany w tkance podskórnej, prowadzące do nieregularności struktur skóry, występowania nieestetycznych zgrubień oraz zwłóknień. Ze względu na różnice w budowie tkanki tłuszczowej cellulit jest problemem spotykanym głównie u pań. Szacuje się, że boryka się z nim nawet 85% kobiet po 20. roku życia. Wiele kobiet skarży się na cellulit w ciąży, a jego nasilenie może wystąpić np. w okresie nagłego przybierania lub tracenia na wadze.

Cellulit – jakie są jego rodzaje?

Ze względu na występujące postacie, cellulit dzieli się na:

 • cellulit twardy – pojawia się zazwyczaj u kobiet poniżej 25. roku życia oraz aktywnych fizycznie, jest położony płytko w tkance podskórnej, występuje głównie na pośladkach oraz wewnętrznej stronie kolan, może być bolesny podczas ucisku,
 • cellulit wiotki – diagnozowany u kobiet po 40. roku życia, mało aktywnych fizycznie, które straciły sporo kilogramów, jego główny objaw to wiotkość skóry i utrata jej elastyczności, mogą mu towarzyszyć teleangiektazje oraz żylaki spowodowane zaburzeniami krążenia,
 • cellulit obrzękowy – z towarzyszącymi obrzękami, bólem, uczuciem ciężkości nóg, jest spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem układu limfatycznego oraz gromadzeniem się wody w organizmie, skóra w objętych nim okolicach jest blada i cienka,
 • cellulit mieszany – będący połączeniem odmiany obrzękowej, wiotkiej i twardej, występuje w różnych partiach ciała i miewa rozmaite nasilenie.

Ze względu na stopień zaawansowania zmian wyróżnia się:

 • cellulit wodny – to pierwsze stadium cellulitu, występujące zazwyczaj u kobiet ze skłonnością do obrzęków oraz zaburzeniami krążenia, objawia się obrzękami i gromadzeniem wody w tkankach, początkowo widoczny w dolnych partiach ciała: kostkach, łydkach, na kolanach,
 • cellulit lipidowy (tłuszczowy) – jest zaawansowanym skutkiem zaburzeń krążenia oraz nieprawidłowości w gospodarce lipidowej organizmu, zlokalizowany w głębokich warstwach tkanki podskórnej, zajmuje duże obszary, może przyjmować postać bolesnych grudek o średnicy nawet do 10 mm.

Cellulit na udach, brzuchu, pośladkach – przyczyny

Cellulit na brzuchu, nogach i w innych partiach ciała może mieć różne przyczyny. Do czynników zwiększających ryzyko jego występowania zalicza się:

 • płeć – cellulit na nogach, brzuchu czy biodrach zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż mężczyzn,
 • kolor skóry – cellulit na pośladkach czy udach częściej pojawia się u kobiet białych niż np. czarnych lub Azjatek,
 • czynniki genetyczne – związane np. z liczbą komórek tłuszczowych w organizmie czy predyspozycjami do zaburzeń krążenia,
 • nieprawidłowa dieta – zwłaszcza spożywanie dużych ilości tłuszczów, węglowodanów prostych, soli oraz zbyt małej ilości błonnika w diecie,
 • niedobór aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej,
 • noszenie bardzo obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie,
 • częste przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium, trzymanie nóg w okolicach źródeł ciepła,
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe – układu krążenia, hormonalne, ginekologiczne, żołądkowo-jelitowe,
 • przyjmowanie pewnych leków – estrogenów, przeciwhistaminowych, na choroby tarczycy.

Czy cellulit można zwalczyć?

Cellulit może stanowić spory problem estetyczny, obniżać samoocenę, powodować kłopoty z nawiązywaniem intymnych relacji. Na szczęście są skuteczne metody, by mu przeciwdziałać i redukować nieestetyczne zmiany.

Olbrzymie znaczenie w redukcji cellulitu ma prawidłowa dieta. Powinna ona uwzględniać zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i odżywcze, ale przy stosowaniu określonych zasad. W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, warzywa w jak największych ilościach, tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Należy ograniczyć spożywanie cukru i soli oraz pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie.

W redukcji cellulitu pomoże aktywność fizyczna – dopasowana do potrzeb, możliwości oraz ogólnego stanu zdrowia. Polecana jest gimnastyka, pływanie czy nordic walking.

Nie można zapominać także o stosowaniu odpowiednich kosmetyków o działaniu antycellulitowym i ujędrniającym. Zawierają one w składzie np. kofeinę, wyciąg z karczocha, wyciąg z rutyny, L-karnitynę, kwas trójjodotyrooctowy czy prokainę.

Bardzo wysoką skuteczność w redukcji cellulitu wykazują także dostępne w ofercie naszej kliniki Estell nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Zabiegi

 1. BIOLINE Zabieg drenujący - ZATRZYMYWANIE WODY I CELLULIT
 2. BIOLINE Zabieg lipolityczny - LOKALNE DEPOZYTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ
 3. ONDA - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
 4. SPADEEP
 5. Masaż klasyczny
 6. Mezoterapia igłowa o działaniu antycellulitowym - Alidya
 7. VENUSIAN- redukcja cellulitu metodą karboksyterapii
 8. MAXIMUS- redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej, modelowanie ciała, ujędrnianie skóry
 9. STORZ- redukcja zlokalizowanej cellulitu i tkanki tłuszczowej falą akustyczną
 10. ICOONE- redukcja cellulitu, modelowanie ciała, drenaż limfatyczny