Rozstępy / blizny

Blizny to problem dotyczący wielu z nas. Mogą one mieć charakter pooparzeniowy lub potrądzikowy, a także być niechcianą pamiątką po przebytych urazach i operacjach. Dla sporej grupy kobiet kompleksem jest spora blizna po cc, przebiegająca w dole brzucha. Na szczęście szpecące blizny na twarzy i innych partiach ciała można zredukować pomagają w tym zabiegi z zakresu medycyny estetycznej!
Blizna to zmiana, która powstaje na skórze w wyniku procesów gojenia po wcześniejszym urazie – termicznym, mechanicznym lub chemicznym. Kiedy dojdzie do jakiegokolwiek przerwania ciągłości tkanek, organizm dąży do jak najszybszego zamknięcia powłok skóry – tak aby zapobiec utracie krwi oraz wniknięciu szkodliwych mikroorganizmów. Bezpośrednio po urazie ruszają więc naturalne procesy hemostazy, które prowadzą do powstania skrzepu – faza ta trwa 6-7 dni. Pod skrzepem w tym czasie najpierw trwa oczyszczanie rany przez wyspecjalizowane komórki, a następnie przyspiesza proces tworzenia się nowych komórek śródbłonka, naskórka oraz fibroblastów. Pojawiają się nowe naczynia krwionośne oraz tzw. macierz, czyli tkanka, która jest zaczątkiem nowej skóry.
Kolejny etap – zwany fazą proliferacyjną – cechuje namnażanie się włókien kolagenu i elastyny, które tworzą swoisty szkielet, wypełniany następnie przez komórki. Trwa to około 3-4 tygodni. Na koniec włókna kolagenowe wzmacniają powstałą tkankę – czyli bliznę, która zaczyna się modelować. Trwa to nawet do dwóch lat.
Blizny – rodzaje
Blizny klasyfikuje się, biorąc pod uwagę różne czynniki. Ze względu na czas powstawania wyróżnia się:
- blizny niedojrzałe (świeże) – są zbudowane z nie do końca jeszcze ukształtowanych drobnych włókien kolagenu o nierównomiernym układzie, z czasem zastępowanych przez włókna dojrzałe; są czerwone, lekko wypukłe, czasami powodują uczucie ściągnięcia skóry, świąd, a nawet dolegliwości bólowe,
- blizny dojrzałe – kształtują się przez okres kilkunastu miesięcy, są zbudowane z wykształconych, grubych włókien kolagenowych, mają jasny kolor, są mniej widoczne (choć odznaczają się od otaczającej je zdrowej tkanki), miękkie oraz elastyczne w dotyku, zazwyczaj nie powodują dyskomfortu.
Ze względu na wygląd blizny dzieli się na:
- Hipertroficzne (przerostowe) – powstają zazwyczaj na skutek przedłużenia się procesu gojenia. U osób z genetycznymi zaburzeniami gojenia tworzą się nawet po mikrourazach, po których nie powinny pozostać żadne ślady. Są czerwone, pogrubiałe, wypukłe ponad poziom skóry, ale pozostają w obrębie rany.
- Keloidy (bliznowce) – w odróżnieniu od blizn hipertroficznych tworzą się także poza obrębem rany na pierwotnie nieuszkodzonej tkance. Często mają nieregularny kształt oraz mocny, czerwony lub fioletowy odcień; nie jaśnieją wraz z upływem czasu.
- Atroficzne (zanikowe) – zlokalizowane poniżej poziomu skóry, więc przypominają miejscowe zagłębienia. Mają zazwyczaj okrągły kształt, najczęściej są to blizny potrądzikowe oraz po ospie wietrznej (niektórzy do tej grupy zaliczają również rozstępy). Z biegiem czasu jaśnieją i stają się mniej widoczne.
Blizny – jakie mogą być ich przyczyny?
Należy mieć świadomość, że właściwie każde naruszenie ciągłości powłok skórnych powoduje powstawanie blizny. Jeżeli jednak gojenie przebiega w sposób prawidłowy, a dodatkowo nie zaistnieją żadne niesprzyjające okoliczności – np. oderwanie się skrzepu w pierwszej fazie gojenia – powinny być one niewielkie i z czasem stawać się coraz mniej widoczne.
Czasami jednak blizny są duże, jest ich więcej albo są zlokalizowane w newralgicznych partiach ciała. Dla wielu kobiet sporym problemem natury estetycznej, powodującym kłopoty z noszeniem bikini, akceptacją własnego ciała czy nawiązywaniem relacji intymnych, jest blizna po cesarskim cięciu. Niechcianą pamiątką po wyciskaniu wyprysków oraz ciężkim przebiegu trądziku mogą być blizny potrądzikowe. U małych dzieci, którym trudno jest wytłumaczyć, że swędzących plamek nie można drapać, czasami pozostają blizny po ospie wietrznej. Jeszcze do niedawna, gdy wszelkiego rodzaju operacje wykonywano inwazyjnymi metodami chirurgicznymi, a nie endoskopowo, kilku- czy kilkunastocentymetrowa blizna na brzuchu pozostawała właściwie po każdym zabiegu. Dość rozległe, trudno gojące się, a nawet bolesne bywają również blizny po oparzeniu.
Czy bliznom można zapobiegać?
Na proces gojenia się rany oraz tworzenia blizny mają wpływ różne czynniki – predyspozycje genetyczne, wiek, tryb życia, nałogi (palenie utrudnia gojenie się ran), a nawet niewłaściwa dieta. Powstawaniu dużych, nieestetycznych blizn można w pewnym stopniu zapobiegać, m.in. przestrzegając zaleceń lekarskich po przebytych operacjach, dbając o higienę rany i chroniąc ją przed potencjalnym zakażeniem.
Powstałe blizny można oczywiście leczyć. Często stosowanymi środkami farmakologicznymi są kortykosteroidy, które przyspieszają regenerację skóry, a także regulują produkcję kolagenu. Zarówno niedobór kolagenu, jak i jego nadmiar wpływają bowiem niekorzystnie na tworzenie się blizny. W leczeniu np. bardzo rozległych blizn pooparzeniowych czasem stosuje się maści, kremy i opatrunki silikonowe, które zmiękczają i wygładzają zmiany.
Blizny na twarzy – np. po trądziku – pomoże zredukować prawidłowa pielęgnacja. Warto stosować kremy i maści zawierające substancje o działaniu rozjaśniającym, wygładzającym i zmiękczającym, takie jak: olej aloesowy, masa perłowa, heparyna, alantoina czy tlenek cynku.
Oczywiście bardzo skuteczne w usuwaniu blizn różnego pochodzenia są także zabiegi medycyny estetycznej.
Rozstępy powstają w wyniku zaburzeń struktury skóry właściwej, składającej się z uporządkowanej sieci włókien kolagenu i elastyny nadającej skórze sprężystość i napięcie. W przypadku rozstępów dochodzi do rozdzielenie warstw skóry w skutek jej rozciągnięcia i do powstania małych liniowych blizenek, ale bez faktycznego uszkodzenia pełnej grubości skóry.
Problem rozstępów najczęściej kojarzy się ze zmianami okolic brzucha pojawiającymi się u większości kobiet po ciąży. Problem może jednak dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn i może też wynikać m.in. z czasowego gwałtownego wzrostu wagi, okresu dojrzewania oraz z przyjmowania leków steroidowych a także z predyspozycji genetycznych.
Obszary ciała, na których rozstępy są widoczne najczęściej to: brzuch, biodra, uda,piersi i niekiedy ramiona
Leczenie rozstępów jest trudne i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Najlepsze efekty w tym procesie uzyskiwane są przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa.
Zabiegi
- Laser Tulowy Lavieen - redukcja przebarwień, blizn i rozstępów, odmłodzenie skóry, redukcja zmarszczek
- Morpheus - radiofrekwencja mikroigłowa
- ALMA HARMONY- laserowa redukcja blizn
- LASER CO2 - laserowa redukcja rozstępów
- MEZOTERAPIA - wspomaganie redukcji blizn i rozstępów
- VENUSIAN- redukcja blizn i rozstępów metodą karboksyterapii
- LASER CO2 - laserowa redukcja blizn