PL EN

Worki pod oczami– jak poprawić wygląd powiek?

Worki pod oczami i zwiotczała skóra powiek to problem nie tylko estetyczny, ale czasem również zdrowotny. Proces starzenia powoduje, że skóra powiek stopniowo wiotczeje i zaczyna opadać, tworząc nieestetyczny zwis. Spojrzenie staje się mniej wyraziste, co dodaje nam lat, a nawet może ograniczać widzenie. Skutecznym sposobem na rozprawienie się z tym problemem jest blefaroplastyka – zabieg korekcji powiek, który pozwala w łatwy sposób odjąć naszemu spojrzeniu nawet 10 lat.

Worki pod oczami to problem, z którym pacjenci często borykają się latami. Opadające powieki postarzają, utrudniają codzienną pielęgnację, makijaż, a nawet prowadzą do ograniczenia pola widzenia. Zwykle dotyczy to pań między 40. a 50. rokiem życia, ale w tym przypadku nie tylko wiek jest kryterium, ale także wrodzone predyspozycje. Pacjentami narzekającymi na worki pod oczami są także osoby w wieku 35 lat, a nawet młodsze.

Jak zlikwidować worki pod oczami, na czym polega blefaroplastyka i jakich efektów można się spodziewać? O tym rozmawiamy z naszym ekspertem – dr. n. med. Kamilem Pietrasikiem, chirurgiem plastycznym Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Korekta powiek górnych – czym jest blefaroplastyka?

Dziś nie ma potrzeby godzić się na wiele niedoskonałości związanych z wyglądem naszych oczu. Prostym i dostępnym rozwiązaniem jest blefaroplastyka – ten bezpieczny zabieg korekty powiek górnych lub dolnych ma na celu przywrócenie pacjentom młodszego wyglądu i komfortu. W niektórych przypadkach zabieg obejmuje także redukcję poduszek tłuszczowych, które nadają oczom zmęczony wygląd.

Często problem jest już na tyle zaawansowany, że nadmiar skóry powiek górnych ogranicza pole widzenia. W przypadku obniżonych lub nisko osadzonych brwi blefaroplastykę powiek górnych można zastąpić lub rozszerzyć o lifting brwi. Wymaga to dodatkowej kwalifikacji pacjentki lub pacjenta w czasie przedoperacyjnej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jakie są wskazania do korekty powiek?

­– Opadające powieki to takie, w których brzeg rzęsowy powieki górnej sięga poziomu źrenicy lub niżej. Jest to problem głównie osób starszych – wyjaśnia dr n. med. Kamil Pietrasik, chirurg plastyczny Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. – Operację powiek można jednak wykonać w każdym wieku. Dolne powieki warto korygować, kiedy u pacjenta zaczynają się tworzyć worki pod oczami spowodowane nadmiarem skóry, obecnością przepuklin tłuszczowych czy wiotkością mięśnia okrężnego oka.

Korekta powiek może być wykonywana jednocześnie z liftingiem twarzy lub z podniesieniem brwi. Sama blefaroplastyka pozwala na odmłodzenie wyglądu twarzy nawet o 8-10 lat!

Korekta powiek – jak przygotować się do zabiegu?

Likwidacja worków pod oczami, przepuklin tłuszczowych pod oczami czy zwiotczałej skóry wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą chirurgii plastycznej, podczas której zbierze on szczegółowy wywiad, przeprowadzi dokładne badanie lub w razie potrzeby zleci badania dodatkowe i zaproponuje najlepszą metodę poprawy wyglądu powiek. W czasie konsultacji omawiany jest także dokładnie przebieg samego zabiegu, spodziewane efekty oraz postępowanie pooperacyjne.

Korekta powiek górnych i dolnych – zabieg czy poważna operacja?

  • Korekta powiek górnych

Zabieg korekty powiek górnych jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych lub na życzenie pacjenta w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych. W przypadku powiek górnych cięcia prowadzone są w fizjologicznych bruzdach, tak aby powstałe blizny pooperacyjne nie były widoczne.

  • Korekta powiek dolnych

Podczas korekty powiek dolnych usuwa się nadmiar skóry, a we wskazanych przypadkach także i przepukliny tłuszczowe pod oczami. W efekcie uzyskujemy zmniejszenie nadmiaru tkanek w okolicy podoczodołowej i tym samym redukujemy worki pod oczami.

W czasie tego samego zabiegu można skorygować również tzw. „dolinę łez”, uzyskując efekt odmłodzenia całej okolicy podoczodołowej. We wskazanych przypadkach, w celu utrzymania naturalnego położenia i kształtu powieki dolnej, zabieg blefaroplastyki poszerza się o procedury mające na celu zwiększenie napięcia powieki dolnej. W zależności od problemu występującego u pacjenta zabieg może być przeprowadzony również poprzez dostęp przezspojówkowy, czyli bez żadnych blizn zewnętrznych. Ta metoda wymaga jednak odpowiedniej kwalifikacji.

Operacje estetyczne powiek dolnych wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub płytkim dożylnym w warunkach szpitalnych, w zależności od rozległości zabiegu i preferencji pacjenta. Cięcia prowadzone są tuż poniżej brzegu rzęsowego powiek, tak aby powstałe blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne. Szew śródskórny usuwamy w 7 dobie po operacji. Po 6 miesiącach blizna jest zupełnie niewidoczna.

Likwidacja worków pod oczami i przepuklin tłuszczowych – ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

W przypadku korekty powiek górnych cienki szew śródskórny zostaje usunięty w 7 dobie po operacji. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1 tygodniu. Ostateczny efekt zabiegu pojawia się 4 tygodnie po operacji, wraz z całkowitym ustąpieniem obrzęków.

Po zabiegu korekty powiek dolnych powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1-2 tygodniach, a pełen efekt zabiegu pojawia się po 4-6 tygodniach od operacji, po ustąpieniu obrzęków.

W okresie po operacji powiek najistotniejsze jest chłodzenie okolic operowanych przez 2-3 doby, dzięki czemu obrzęki czwartego dnia są już tylko śladowe.

Korekta powiek – dlaczego warto?

Korekta powiek dolnych lub górnych to bezpieczny zabieg, którego efekty są szybkie i spektakularne – podkreśla dr n. med. Kamil Pietrasik. Usunięcie nadmiaru skóry i pozbycie worków pod oczami daje natychmiastowy efekt odmłodzenia. Poprawia nie tylko wygląd, ale przede wszystkim samopoczucie i samoocenę pacjenta.