Epilacja, czyli jak trwale pozbyć się zbędnego owłosienia?

3 min
06/11/2017

Nadmierne owłosienie występujące w różnych partiach ciała dotyka zarówno kobiet, jak mężczyzn i może znacznie ograniczać poczucie komfortu oraz zadowolenia z własnego wyglądu. Problem ten zwykle ma podłoże hormonalne, ale może być również determinowany przez typ urody pacjenta. O jednej z najskuteczniejszych obecnie metod na pozbycie się niechcianego owłosienia opowiada Beata Szcześniak, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Z tekstu dowiesz się:

Epilacja to powszechnie wykonywany zabieg trwałego usuwania owłosienia. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu diodowego lasera do epilacji, którego wyjątkowość polega na wyposażeniu go w czytnik poziomu melaniny w skórze – SKINTEL. Jest to najnowocześniejszy laser diodowy o długości fal 810 nm, a potwierdzeniem jego skuteczności jest certyfikat FDA. Dzięki indywidualnemu doborowi energii pozwala zastosować spersonalizowane parametry, które gwarantują uzyskanie maksymalnego efektu bez ryzyka poparzenia.

Epilacja – jak przygotować się do zabiegu?

Epilacja to zabieg, który nie wymaga przeprowadzenia żadnych dodatkowych badań. Procedurę poprzedza jedynie szczegółowy wywiad mający na celu wykluczenie ewentualnych przeciwskazań.

Zabieg przeprowadzany jest w rejonie twarzy, nóg, klatki piersiowej, ramion, stóp i w okolicach bikini, a jego wykonanie trwa od 20 do 60 minut. W rezultacie pacjent może cieszyć się gładką skórą bez zbędnego owłosienia.

Epilacja – jak działa diodowy laser do epilacji?

Przed rozpoczęciem zabiegu, kosmetolog określa fototyp skóry, kolor, grubość i gęstość włosa. To umożliwia dobranie indywidualnych i bezpiecznych parametrów podczas zabiegu. Dzięki temu jest on efektywny i bardzo bezpieczny. Najlepsze rezultaty są osiągane przy fototypie skóry od I do III w skali Fitzpatricka oraz przy ciemnych, widocznych na skórze włosach. Włosy blond, siwe oraz rude, nie zawierają barwnika melaniny co wiąże się brakiem efektywności zabiegu. Epilacja laserowa nie jest rekomendowana w okresach silnego nasłonecznienia na partiach ciała narażonych na ekspozycję promieni UV.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, w które wyposażony jest diodowy laser do epilacji jest wykorzystanie opatentowanej technologii Photon Recyclingsm. Oparta jest ona na ponownym wykorzystaniu światła, naturalnie odbijającego się od skóry. To pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii emitowanej przez aparat, jednocześnie podnosząc skuteczność epilacji. – Głowica, którą posiada diodowy laser do epilacji emituje w kierunku skóry impulsy światła, dobierana jest w zależności od wielkości obszaru zabiegowego. Dzięki zwiększonej końcówce oraz najszybciej pracującemu systemowi, laser ten pozwala na trwałe i stosunkowo bezbolesne usunięcie zbędnego owłosienia z dużych powierzchni w ciągu kilku minut. O komfort pacjenta w trakcie zabiegu dba system Advanced Contact Coolingsm, który zapewnia chłodzenie skóry przed, w trakcie i po zakończeniu emisji światła. Dodatkowo głowice lasera są pokryte grubą warstwą szkła szafirowego, które ma właściwości chłodzące, dzięki czemu pacjent odczuwa ciepło w minimalnym stopniu – mówi Beata Szcześniak, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Epilacja – jakie są bezpośrednie skutki zabiegu?

Po zabiegu może występować obrzęk oraz rumień. Światło lasera niszczy mieszki włosowe wraz z otaczającą je tkanką, powodując delikatne podrażnienia i pojawienie się czerwonych punktów, utrzymujące się od kilku godzin do nawet 2 dni.

 Epilacja – jak często wykonywać zabieg?

Usuwanie nadmiernego owłosienia wymaga odbycia kilku wizyt, a ich ilość zależy przede wszystkim od indywidualnych właściwości wzrostu włosów u pacjenta. Najczęściej pierwszy zabieg usuwa 30 proc. niechcianego owłosienia, ponieważ nasze włosy rosną nierównomiernie. Kompletny cykl powinien składać się z około 4-6 wizyt, w odstępach od 4 do 8 tygodni, po odbyciu których możliwe będzie trwałe usunięcie niechcianego owłosienia.

Z reguły usunięcie owłosienia metodą laserową jest permanentne, za wyjątkiem wpływu zaburzeń hormonalnych m.in. ciąży, hirsutyzmu oraz menopauzy. W powyższych przypadkach można spodziewać się konieczności wykonania dodatkowych zabiegów.

Epilacja – kto nie powinien decydować się na zabieg?

Przeciwskazaniem do zabiegu trwałego usuwania owłosienia jest:

  • epilepsja,
  • ciąża,
  • łuszczyca,
  • infekcje skórne,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne,
  • przyjmowanie leków oraz ziół fotouczulających ,
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Epilacja nie jest też wskazana osobom ze skłonnością do powstawania bliznowców, ze zbyt mocno opaloną skórą, lub której ciągłość została naruszona w miejscu wykonywania zabiegu.

Zobacz więcej>>>