PL EN

Implanty stomatologiczne jako metoda uzupełnienia braków zębowych

Implanty stomatologiczne jako metoda uzupełnienia braków zębowych

Kto z nas nie marzy o wspaniałym, hollywoodzkim uśmiechu? Białe i równe zęby ujmują lat, dodają pewności siebie i sprawiają, że lepiej czujemy się w swojej skórze. Implanty zębów to alternatywa dla klasycznych rozwiązań protetycznych, dzięki której szybko można odzyskać piękny uśmiech. O tym, kiedy skorzystać z implantów, opowiada dr Michał Rancewicz z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Implant to sztuczny korzeń zęba, który wszczepia się do kości szczęki lub żuchwy w miejsce utraconych zębów. We współczesnej medycynie są one najlepszą metodą uzupełnienia brakujących zębów ze względu na trwałość, komfort użytkowania i wygląd, który niczym nie odbiega od naturalnych zębów. To rozwiązanie, które jest stosowane już od ponad 60 lat.

Implant zęba – lepszy niż tradycyjne protezy

Przewagą implantów stomatologicznych jest doskonałe uzupełnienie brakujących zębów i odtworzenie prawidłowej funkcji żucia bez obciążania i uszkadzania sąsiednich zębów lub błony śluzowej, co ma miejsce w przypadku protez innego typu. Dodatkowo implanty przeciwdziałają zanikowi kości, który zdarza się w przypadku zastosowania protez. – Leczenie implantologiczne ma solidne podstawy naukowe, jest sprawdzone, bezpieczne i długoczasowe. Współczesna implantologia rozwija się od 1952 roku, kiedy profesor Per-Ingvar Brånemark odkrył proces osteointegracji, czyli zrastania się metalowych elementów z kością – tłumaczy dr Michał Rancewicz.

Procedura zakładania implantów jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu w kości łoża implantu, czyli otworu o odpowiednich rozmiarach. W tak przygotowany otwór wprowadza się implant zęba, zwykle wkręcając go. Po tym zabiegu w ciągu ok. 2–6 miesięcy dochodzi do osteointegracji, czyli zrośnięcia się kości z powierzchnią implantu. Do implantu mocuje się właściwe uzupełnienie protetyczne takie jak np. korona protetyczna lub elementy służące utrzymaniu mostu bądź innego typu protezy. – Od czasu wszczepienia implantu do czasu pełnej rehabilitacji protetycznej mija od 2 do 6 miesięcy. W wielu przypadkach można zastosować uzupełnienie protetyczne natychmiast po wszczepieniu implantu. Dolegliwości po zabiegu, takie jak ból i obrzęk, zwykle ustępują w ciągu kilku dni – mówi stomatolog.

Implant zębowy – komfort i bezpieczeństwo

Dla osób, które zastanawiają się nad wszczepieniem implantu zęba, nurtujące jest to, czy w związku z zabiegiem będą musiałby zmienić nawyki żywieniowe, czy też będą mogły jeść wszystkie te produkty, które jedli dotychczas. – O implanty należy dbać tak jak o własne zęby. Kluczowe jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Rodzaj spożywanych pokarmów ma tu niewielkie znaczenie – wyjaśnia dr Michał Rancewicz.

Mimo niezaprzeczalnych korzyści estetycznych, wygody użytkowania i trwałości, implanty stomatologiczne są wciąż metodą uzupełniania braków zębowych, która wymaga dużego nakładu kosztów. Mimo to warto w nie zainwestować, bo są rozwiązaniem w niczym nieodbiegającym od naturalnych zębów, a przy prawidłowej pielęgnacji zapewniają wysoki komfort użytkowania aż do końca życia. – Implanty są bardzo pewnym, wygodnym i długoczasowym rozwiązaniem problemów wynikających z braku zębów. Ponieważ są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów, pozwalają na przywrócenie wszystkich ich funkcji bez niepotrzebnych kompromisów. Często uzupełnienia oparte na implantach służą pacjentom do końca życia, co rzadko zdarza się w przypadkach innych uzupełnień protetycznych – wyjaśnia stomatolog.

Implanty zębowe – przeciwskazania

Niestety nie wszyscy pacjenci z brakami zębowymi kwalifikują się do wszczepienia implantów. Przeciwwskazaniem mogą być takie schorzenia, jak np. cukrzyca czy nowotwór. Jednym z najpoważniejszych ograniczeń jest zły stan lub duży zanik kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu. Jednak nawet w takim przypadku, dzięki chirurgicznej odbudowie struktur kostnych szczęki lub żuchwy można zastosować leczenie implantologiczne.

Implanty stomatologiczne – sprawdzona i pewna metoda

Chociaż trwałość implantów nie jest ograniczona czasowo, to ich wygląd i zdrowie jamy ustnej zależą od prawidłowej pielęgnacji. Jak tłumaczy dr Rancewicz, istnieją obserwacje dotyczące kilkudziesięcioletniego bezawaryjnego funkcjonowania implantów zębów. Mimo że w koronie implantu nie może pojawić się próchnica, o implanty trzeba dbać taka samo, a nawet bardziej, niż o naturalne zęby. Jeżeli będą one narażone na działanie bakterii z nieusuwanej płytki nazębnej, powstanie stan zapalny dziąsła, który w przypadku zaniedbania może nawet doprowadzić do zaniku kości i utraty implantu.

Decydując się na implanty stomatologiczne, trzeba zwrócić uwagę na referencje lekarza, jego doświadczenie i wiedzę w zakresie leczenia implantoprotetycznego. To ważny krok w całej procedurze uzupełniania brakujących zębów. Jeżeli zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób i przez doświadczonego specjalistę, implanty będą służyć nam przez długie lata. – Na leczenie implantami warto się zdecydować, ponieważ jest to nowoczesna, sprawdzona, pewna i wygodna metoda uzupełnienia braków zębowych. W większości wypadków leczenie przebiega bezboleśnie lub prawie bezboleśnie – zapewnia dr Michał Rancewicz z Kliniki Estell.