Wraz z upływem lat skóra istotnie się zmienia. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, zaburzenia kolorytu i wiotkie obszary. Proces starzenia można jednak spowolnić, a nawet cofnąć już powstałe niedoskonałości. Podpowiadamy, jak odmłodzić twarz przy użyciu metod stymulujących naturalną regenerację cery!
Co dzieje się ze skórą wraz z upływem czasu?
Naturalne jest, że wraz z mijającym czasem spada zdolność produkcji kolagenu i elastyny, a także związków nawilżających skórę. Proces starzenia się skóry nie omija żadnej partii ciała, ale pierwsze niedoskonałości zwykle zauważamy na twarzy. Ma to związek z ekspresyjną mimiką jak również częstym narażaniem swojej twarzy na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Mięśnie twarzy wykonują ekspresyjne ruchy mimiczne zwłaszcza wokół oczu, ust i na czole – to właśnie na tych obszarach pojawiają się drobne zmarszczki. Ponadto wraz z upływem czasu skóra traci jędrność i sprężystość – kontur twarzy ulega zmianie, podbródek, powieki i policzki opadają. Mogą też pojawiać się na niej przebarwienia, cienie pod oczami czy pękające naczynka. Wszystkie te zmiany nas postarzają. Zatem jak odmłodzić twarz? W końcu wiele osób nie wygląda na swój wiek.Istnieje bowiem wiele czynników, które przyspieszają proces starzenia się skóry – hormony, palenie, niezdrowa dieta, stres i brak snu czy częste opalanie.
Aby na dłużej zachować młody wygląd, skórę trzeba przede wszystkim nawilżyć i chronić!
Znając czynniki, które wpływają negatywnie na skórę twarzy, można ich unikać. Staraj się więc nie zapominać o stosowaniu kremu z wysokim SPF, dbaj o oczyszczanie twarzy, odpoczynek i regularny wysiłek fizyczny. W ten sposób unikniesz obrzęków pod oczami czy pogłębienia przebarwień. Kondycja skóry zależy głównie od jej głębszych warstw. To, czego tkanki potrzebują najbardziej, to duża ilość cząsteczek wody. Skórę można nawilżyć od zewnątrz oraz poprzez zdrową dietę i dużą ilość wody wypijanej każdego dnia.
Jak odmłodzić twarz i spowolnić proces starzenia za pomocą masażu?
Przy utracie napięcia skóry, zmarszczkach i bruzdach doskonale sprawdzają się masaże. Pozwalają one odmłodzić skórę i poprawić owal twarzy. Stymulacja mechaniczna opuszkami palców lub specjalnymi przyrządami pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, poprawia mikrokrążenie i wygładza drobne zmarszczki. Po masażu lepiej wchłaniają się stosowane kosmetyki. Zacznij od prostych ruchów i pamiętaj, że efekty zauważysz dzięki systematyczności.
Jakie składniki kosmetyków korzystnie wpływają na wygląd twarzy?
Właściwa pielęgnacja i odpowiednie nawilżenie skóry to połowa sukcesu, jeśli chcesz wyglądać młodziej. Przede wszystkim składniki kosmetyków trzeba dobierać do potrzeb naszej skóry. Substancje, które często wchodzą w skład preparatów anti-age, to m.in.:
- niacynamid,
- kwas salicylowy,
- witaminy, zwłaszcza C, E, A,
- ceramidy,
- kwasy tłuszczowe,
- resweratrol,
- kwas glikolowy,
- retinol.
Zabiegi odmładzające z zakresu medycyny estetycznej – nawilżające, ujędrniające oraz redukujące zmarszczki i przebarwienia
Jeśli domowe masaże, ćwiczenia i zabiegi nie wystarczają i wciąż chcesz wiedzieć, jak odmłodzić twarz, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Istnieje wiele popularnych zabiegów kosmetycznych i małoinwazyjnych metod bez ingerencji skalpela, które dają naturalne, ale widoczne efekty.
Wśród przykładowych zabiegów medycyny estetycznej stosowanych w celu uzyskania młodzieńczego wyglądu wymienia się m.in. takie jak:
- wolumetria twarzy, np. preparatami z kwasem hialuronowym;
- toksyna botulinowa (potocznie botoks) w celu redukcji zmarszczek mimicznych,
- odmładzanie twarzy za pomocą bezinwazyjnego liftingu twarzy – np. falami RF, ultradźwiękami HIFU,
- peelingi medyczne,
- terapia manualna, profesjonalne masaże,
- minimalnie inwazyjne zabiegi, np. mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa, osocze bogatopłytkowe (wampirzy lifting).
Są to zaledwie przykłady stosowanych metod na odmłodzenie twarzy. Wybór zabiegów odmładzających zależy od indywidualnych potrzeb skóry.
Źródła:
- Czarnota A.: Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy. Kosmetologia Estetyczna 1/2016/vol. 5. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-5.pdf
- Kondracka P., Ciszek A.: Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury. Kosmetologia Estetyczna 1/2017/vol. 6. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.1-3.pdf
- Rzepa P., Barszcz W., Hetman W., Mielniczuk P., Dalmata W., opiekun naukowy: Firlej E.: Nowoczesne połączenie składników aktywnych jako metody walki z oznakami starzenia. https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=183