Blizny są naturalną konsekwencją gojenia się uszkodzonych tkanek. Powstają nie tylko przy rozległych, ale też stosunkowo głębokich urazach czy skaleczeniach. Ponieważ składają się z włóknistej tkanki łącznej, znacznie różnią się od pozostałych obszarów ciała, przez co stanowią spory problem estetyczny. Można jednak zmniejszyć ich widoczność lub nawet całkowicie je usunąć. Sprawdź, jak pozbyć się blizn z pomocą medycyny estetycznej!
Sposób postępowania a rodzaj blizn na twarzy i ciele
Skóra na twarzy narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, które mogą wpływać na jej wygląd i powodować powstawanie niedoskonałości, takich jak blizny czy przebarwienia. Blizny bywają pozostałością np. po bardzo ciężkim trądziku, przebytych chorobach (np. ospie wietrznej), a także urazów mechanicznych.
Wokół blizny często powstają też przebarwienia, które mogą być spowodowane opalaniem ciała na etapie gojenia się ran, przyjmowaniem niektórych leków czy toczącym się stanem zapalnym.
Mamy sposoby usuwania tego typu nieestetycznych śladów. Jednym z najnowocześniejszych są zabiegi z wykorzystaniem laserów. Wśród częstych odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się blizn, wymienia się też m.in. profesjonalne peelingi, radiofrekwencję mikroigłową czy mezoterapię biostymulatorami i wypełniaczami. Wybór skutecznego sposobu zależy natomiast przede wszystkim od rodzaju i wieku blizny.
Zmiany takie dzieli się na świeże blizny, w obrębie których wciąż toczy się stan zapalny i przebudowa włókien kolagenowych, a także dojrzałe, czyli jasne i zwykle pozbawione elastyczności. Już na etapie gojenia warto dbać o właściwą pielęgnację, stosować specjalne żele i maści na blizny. Dostępne są też silikonowe plastry na blizny.
Wszelkie domowe sposoby na blizny przynoszą najlepsze rezultaty w początkowym etapie ich powstawania. Natomiast aby usunąć duże, głębokie i stare blizny zwykle konieczne jest ponowne zainicjowanie stanu zapalnego. Do tego służą profesjonalne zabiegi.
Warto jednak pamiętać, że wyróżnia się też blizny przerostowe, atroficzne (wklęsłe) i keloidowe (bliznowce). Dzieli się je też w zależności od etiologii, np. na blizny po oparzeniu, pourazowe, pooperacyjne czy blizny potrądzikowe. To na podstawie typu zmian dobiera się metody zabiegowe.
Nim zaczniemy szukać odpowiedzi, jak pozbyć się blizn, w pierwszej kolejności ewentualna rana musi się zagoić. Również wszelkie kremy na blizny stosuje się dopiero po wygojeniu uszkodzeń.
Jak usunąć blizny – lasery w medycynie estetycznej
W leczeniu blizn różnego pochodzenia zastosowanie znajduje laseroterapia. Wykorzystywanych jest wiele laserów ablacyjnych i nieablacyjnych.
- Pierwsze z nich oddziałują na zewnętrzną warstwę skóry i pobudzają procesy regeneracyjne. Zainicjowane uszkodzenia nie pozostawiają trwałych śladów, natomiast pozwalają na wyraźne zmniejszenie nieestetycznych blizn. Metoda ta bywa stosowana zwłaszcza w przypadku blizn po trądziku.
- Natomiast lasery nieablacyjne generują wzrost temperatury w głębszych warstwach skóry (z pominięciem naskórka). Skraca to czas gojenia. Każde urządzenie ma swoją specyfikację i jest wykorzystywane w innej terapii. O zastosowaniu danego lasera decydują także preferencje pacjenta.
Jak pozbyć się blizn? Mobilizacja blizny laserem frakcyjnym CO2
Jednym z najczęściej wykorzystywanych laserów do redukcji widoczności bliznlaser frakcyjny CO2. Wydzielana przez niego wiązka świetlna powoduje powstawanie mikroskopijnych urazów sięgających aż do skóry właściwej. Pomiędzy nimi pozostają natomiast nienaruszone frakcje.
Impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiedniej głębokości, jednocześnie nie powodując oparzeń. Powstałe uszkodzenia i dostarczane do głębszych warstw skóry ciepło pobudzają proces gojenia i produkcji nowych włókien kolagenowych.
Laser CO2 stosowany jest do usuwania blizn na ciele różnego pochodzenia, w tym rozstępów pokrywających większe obszary, jak i lokalnych blizn po cesarskim cięciu czy innych śladów pooperacyjnych. Stosowany jest też w obrębie delikatnych części twarzy.
W trakcie zabiegu dochodzi do inicjacji procesów naprawczych, co skutkuje zastąpieniem starej blizny zdrową tkanką. Odbudowa skóry widoczna jest już po kilku tygodniach od zakończenia pełnej serii zabiegowej, której ilość i częstotliwość ustala się indywidualnie.
Jednoczesne rozjaśnianie blizn i redukcja drobnych zmarszczek
Lasera frakcyjnego używa się nie tylko do usuwania małych czy dużych blizn, ale również do redukcji drobnych zmarszczek i wiotkości skóry. Jest to możliwe dzięki emisji mikrowiązek światła, które w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane elementy naskórka i skóry właściwej. Inicjuje to proces gojenia – w miejsce uszkodzonych komórek pojawia się nowy, zdrowy kolagen i elastyna.
Wszechstronność urządzeń tego typu daje pozytywne efekty zwłaszcza w przypadku blizn na twarzy. Wówczas można jednocześnie zredukować widoczność blizn i pozbyć się oznak starzenia w postaci zmarszczek, bruzd czy utraty naturalnej sprężystości skóry. Nie jest to metoda bolesna, niemniej jednak pacjentowi może towarzyszyć dyskomfort. Możliwe jest natomiast zastosowanie miejscowego preparatu znieczulającego.
Jak skutecznie pozbyć się blizn i przebarwień po trądziku?
W trakcie nieprawidłowego gojenia blizny niekiedy jednocześnie pojawiają się przebarwienia. Ich rozjaśnienie również jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii laserowej. Poza urządzeniem CO2 wykorzystany może zostać laser naczyniowy. Emituje on wąskopasmowe światło pulsacyjne. W trakcie nieinwazyjnego zabiegu pacjenci mogą odczuwać jedynie pieczenie.
Lasery naczyniowe wykorzystywane są do zmniejszenia widoczności blizn, trądziku czy rumienia. Można je stosować na całym ciele, również do resurfacingu czy peelingu.
Jak pozbyć się blizn za pomocą innych metod?
Jeśli ze względu na przeciwwskazania lub inne preferencje pacjenta technologia laserowa nie może zostać zastosowana, istnieje wiele innych metod pozwalających częściowo lub całkowicie pozbyć się blizn. Wśród nich można wymienić m.in.:
- Peelingi chemiczne i medyczne – w leczeniu blizn potrądzikowych, jak również licznych zmian o innej etiologii zastosowanie znajdują profesjonalne peelingi. Prowadzą one do złuszczenia wierzchnich warstw skóry, co skutkuje wygładzeniem jej powierzchni. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne. Ponadto zabiegi takie stymulują skórę do regeneracji, a to wpływa pozytywnie także na jej jędrność i koloryt.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – metoda ta łączy mikronakłuwanie z właściwościami fal radiowych. Można ją stosować na blizny, jak również wiele innych niedoskonałości skórnych. W trakcie zabiegu mikroigłowej fali radiowej wykonuje się nakłucia na głębokość od 0,5 do 4 mm. Jednocześnie igły emitują energię o częstotliwości fal radiowych. Moc urządzenia prowadzi z kolei do pobudzenia regeneracji obszaru zabiegowego.
- Mezoterapia igłowa – w zależności od potrzeb podawane są wypełniacze tkankowe i biostymulatory. Stosuje się je głównie w leczeniu blizn zanikowych. Podanie preparatu plastycznej konsystencji pozwala na natychmiastowe wypełnienie ubytku i zmniejszenie widocznej blizny.
Źródła:
- Atta-Motte M.: Zastosowanie laserów w terapii blizn. Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2022 / 11. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-vC-Motte-PL.pdf
- Gemza K., Surgiel-Gemza A.: Zastosowanie bipolarnej radiofrekwencji mikroigłowej w kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji blizn potrądzikowych. Kosmetologia estetyczna 6 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf.
- Przewłocka-Gągała M.: Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej. Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2021 / 10. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/02/acm-2021-01-przewlocka-pl.pdf