Jak pozbyć się trądziku?

2 min
29/10/2019

Trądzik to jedna z najbardziej powszechnych chorób skóry. Choć większości z nas kojarzy się przede wszystkim z przypadłością dotykającą młodzieży w okresie dojrzewania, to może występować również u osób dorosłych. W takich wypadkach ma ona oczywiście inne podłoże. Trądzik bywa uciążliwy: staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny – na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody jego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

Trądzik jest chorobą skóry, którą znali już starożytni. To bardzo rozpowszechnione schorzenie o różnych przyczynach, stanowiące nie tylko problem estetyczny, ale również społeczny i psychologiczny. Trądzik definiuje się jako przewlekłą chorobę zapalną gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, w wyniku której na skórze pojawiają się zaskórniki, zapalne krostki, grudki ropne i blizny.

Lekarze twierdzą, że na różnych etapach życia trądzik o rozmaitym nasileniu może dotyczyć nawet . Najczęściej choruje młodzież w okresie dojrzewania, ale trądzik rozwija się i utrzymuje także u osób dorosłych. Choć nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, może mieć negatywny wpływ na ogólny stan psychiczny, wywoływać kompleksy, zaniżać samoocenę i przyczyniać się do depresji.

Przyczyny trądziku

Trądzik jest chorobą wieloczynnikową o złożonym pochodzeniu. U młodzieży w okresie dojrzewania nadrzędną rolę w rozwoju trądziku odgrywają zmiany hormonalne, które skutkują zwiększoną produkcją łoju gromadzącego się w mieszkach włosowych, tworzącego zaskórniki lub większe, czasem bolesne, wypełnione ropną treścią grudki.

Podejrzewa się, że wśród przyczyn trądziku mogą znajdować się także czynniki dziedziczne. Jeśli na pewnym etapie życia z chorobą borykają się oboje rodzice, ryzyko zachorowania u dziecka wzrasta o ponad 50 procent.

Wiadomo, że do rozwoju trądziku przyczyniają się bakterie, przede wszystkim z grupy Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Ich zbyt szybkie namnażanie się na powierzchni skóry skutkuje występowaniem zaskórników, guzków i grudek, a także blizn w późniejszym okresie.

U dorosłych kobiet przejściowe pogorszenie się wyglądu skóry i zmiany trądzikowe bywają efektem wahań hormonalnych zachodzących w organizmie w trakcie cyklu miesiączkowego. Do rozwoju choroby przyczyniać się mogą również stres, niedobór snu oraz nieprawidłowa pielęgnacja cery.

Jak wyleczyć trądzik?

Mimo że nie jest łatwo pozbyć się trądziku, to jednak istnieją skuteczne metody jego leczenia – najlepszą dobierze oczywiście lekarz podczas konsultacji dermatologicznej. U chorych z łagodnymi lub umiarkowanymi postaciami trądziku zazwyczaj stosuje się preparaty miejscowe o działaniu ściągającym, odkażającym, antybakteryjnym i łagodzącym stany zapalne. Mogą to być maści, kremy lub żele zawierające m.in. antybiotyki (erytromycyna, klindamycyna), nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy czy pochodne witaminy A. W terapii ogólnej czasem zaleca się również doustne antybiotyki (tetracyklina, klindamycyna), retinoidy oraz antyandrogeny. U kobiet czasami włączana bywa także terapia hormonalna.

Co na trądzik? Peeling chemiczny!

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej wykorzystywanych w leczeniu trądziku jest peeling chemiczny. Na skórę są nakładane substancje złuszczające w ściśle określonych stężeniach, które wnikają w głębsze warstwy skóry, a także usuwają martwy naskórek, pobudzając zdrowe komórki do szybszego wzrostu.

W klinice ESTELL dużą popularnością cieszą się zabiegi peelingów chemicznych marki SESDERMA. Odpowiednio dobrane preparaty, które zawierają między innymi kwas salicylowy czy migdałowy działają  przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Peelingi na bazie kwasów posiadają właściwości oczyszczające ujścia gruczołów łojowych dzięki czemu redukują zaskórniki i matują skórę. Dla jak najlepszych efektów zabiegi powinno się przeprowadzać w dopasowanych do potrzeb skóry seriach, najlepiej wiosną lub jesienią.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Leczenie trądziku, oprócz usuwania świeżych zmian trądzikowych, powinno także obejmować redukcję nieestetycznych blizn. Często wybieranym przez pacjentki kliniki ESTELL zabiegiem jest laser frakcyjny CO2 Procedura pobudza produkcję nowego kolagenu i stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry. W efekcie zamknięciu ulegają rozszerzone pory, a blizny potrądzikowe zostają zredukowane. Przy niewielkich zmianach do uzyskania zadowalających efektów wystarczy przeważnie jeden zabieg. W innych przypadkach konieczna może być seria trzech naświetlań na przestrzeni kilku miesięcy.

Źródła:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf
https://www.woia.pl/dat/attach//1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf