
Nierówności, zwłaszcza na skórze twarzy, ale też innych partiach ciała, są zupełnie naturalne. Pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek pojawiają się już u młodych osób, a z czasem stopniowo się pogłębiają, wpływając negatywnie na wygląd. Nie musi jednak tak być. Istnieje wiele metod pozwalających na spowolnienie, a nawet cofnięcie niedoskonałości powstających wraz z wiekiem. Dowiedz się, jak pozbyć się zmarszczek różnego rodzaju.
Co odpowiada za powstawanie zmarszczek mimicznych i głębszych bruzd?
W obrębie samej twarzy znajduje się przeszło 50 mięśni mimicznych, dzięki którym możemy poruszać ustami, oczami i powiekami, a także wyrażać emocje. Powtarzalna kurczliwość mięśni prowadzi do rozciągnięcia włókien kolagenowych. Ekspresję mięśni uznaje się więc za jedną z kluczowych przyczyn pojawienia się zmarszczek mimicznych.
Pierwsze zmarszczki tego typu występują już u osób bardzo młodych, nawet nastolatków. Zwykle są one widoczne tylko podczas poruszania tkankami. Jednak wraz z upływem czasu drobne linie zaczynają się utrwalać. Wynika to ze zmian, które dotyczą głębszych warstw skóry.
Z czasem, nawet już po 20. roku życia, stan skóry ulega dużej zmianie. Do tych najistotniejszych zalicza się spowolnienie syntezy włókien kolagenu i elastyny. W konsekwencji skóra traci młodzieńczą jędrność i elastyczność.
Nadmiernie rozluźnione łączenia międzykomórkowe odpowiadają też za słabsze odżywienie i dotlenienie tkanek, dlatego skóra staje się poszarzała. Wśród objawów starzenia się skóry wymienia się też jej skłonność do odwodnienia, co ma związek ze spadkiem ilości naturalnych związków nawilżających, np. kwasu hialuronowego.
Tego rodzaju zmiany strukturalne odpowiadają za powstawanie początkowo drobnych zmarszczek, a kolejno utrwalonych bruzd.
Przykładem nierówności, które mają związek z procesem starzenia i mimiką, są:
- zmarszczki marionetki (bruzdy nosowo-wargowe),
- lwia zmarszczka między brwiami (lwia bruzda),
- poziome zmarszczki na czole,
- kurze łapki (zmarszczki wokół oczu),
- zmarszczki wokół ust.
Natomiast dynamika mięśni w mniejszym stopniu wpływa na powstawanie nierówności na skórze w innych partiach ciała. Do przedwczesnego powstawania zmarszczek przyczyniają się też m.in.:
- zaburzenia hormonalne – hormony warunkują funkcjonowanie tkanek;
- niedobory witamin i minerałów (m.in. witamin E, A, C, z grupy B);
- opalanie – zmarszczki posłoneczne wynikają z uszkodzenia tkanek przez energię UV i generowane przez nią wolne rodniki, a także z odwodnienia skóry;
- predyspozycje genetyczne;
- niezdrowy styl życia (palenie, deficyt snu, stres);
- niedostateczna lub niewłaściwa pielęgnacja.
Naturalne metody na zmarszczki – pielęgnacja skóry i masaże
Najlepszą metodą radzenia sobie ze zmarszczkami jest przeciwdziałanie im i redukowanie, gdy są drobne. Młody wygląd skóry można zachować na dłużej dzięki kilku podstawowym krokom, takim jak:
- unikanie ekspozycji na słońce,
- wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy (joga twarzy),
- masaże twarzy opuszkami palców lub specjalnymi urządzeniami,
- stosowanie maseczek i kremów przeciwzmarszczkowych,
- intensywne nawilżanie skóry,
- pamiętanie o codziennej ochronie przeciwsłonecznej,
- praktykowanie zdrowej diety.
Zabiegi medycyny estetycznej na pozbycie się różnego rodzaju zmarszczek
W walce ze zmarszczkami stosowane są różne metody. Popularnością cieszą zwłaszcza te, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne skóry. Są to formy mezoterapii, a także profesjonalne peelingi czy zabiegi wykorzystujące najnowsze technologie, takie jak np. fale RF.
Mezoterapia mikroigłowa
Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na wykonywaniu gęsto rozłożonych, ale stosunkowo płytkich nakłuć z użyciem specjalnego urządzenia wyposażonego w kartridże. Jednocześnie na skórę aplikuje się różne specjalistyczne preparaty wspomagające odżywienie i nawilżenie tkanek.
W tym przypadku efekty uzyskuje się jednocześnie dzięki właściwościom zastosowanych substancji, jak i reakcjom naprawczym zainicjowanym przez wytworzone mikrourazy. Metoda ta pozwala na dłużej zachować młody wygląd skóry, nadaje jej promienności i wzmacnia.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Procedura ta również polega na nakłuwaniu skóry, ale stymulacja procesów naprawczych potęgowana jest poprzez fale radiowe emitowane w czasie nakłuwania. Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg o niskiej inwazyjności, który wspomaga produkcję kolagenu i pomaga usunąć zmarszczki.
Mezoterapia igłowa i osocze bogatopłytkowe
W trakcie klasycznej mezoterapii wykonuje się pojedyncze iniekcje indywidualnie dobranych substancji. Mogą być nimi kompleksy witamin, minerałów i białek, a także osocze bogatopłytkowe pozyskiwane poprzez obróbkę krwi pacjenta.
Iniekcja pozwala na dotarcie do głębszych warstw tkanek, gdzie stymuluje ich regenerację. Zabiegi tego typu służą do likwidacji zmarszczek, poprawiają też jędrność skóry.
Peelingi mechaniczne i chemiczne
Zrogowaciały naskórek warto regularnie złuszczać. Pozwala to nie tylko na wygładzenie powierzchni skóry, ale także redukcję zmarszczek, ponieważ dochodzi do pobudzenia produkcji nowych, zdrowych komórek skóry.
Stosuje się metody mechanicznego złuszczania warstwy rogowej, jak również peelingi chemiczne i medyczne. Zaletą ostatnich jest możliwość dotarcia do głębszych warstw skóry, a to właśnie zaburzenia w ich obrębie odpowiadają za widoczność zmarszczek.
Jak pozbyć się zmarszczek utrwalonych – laseroterapia i wypełniacze
Zarówno w ramach profilaktyki, jak i wówczas, gdy skóra staje się mniej sprężysta i pojawiają się na niej różne typy zmarszczek, stosuje się laseroterapię. Technologia laserowa polega na oddziaływaniu na wybrane warstwy skóry. Możemy ją wykonać wraz z naskórkiem, prowadząc do jego złuszczenia, jak również z jego pominięciem, tylko na warstwy skóry właściwej i podskórnej tkanki tłuszczowej.
Użycie laserów prowadzi do kontrolowanych mikrourazów stymulujących remodeling tkanek. Metodą tą można zlikwidować zmarszczki, a także poprawić owal twarzy, wyrównać koloryt skóry, czy pozbyć się lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, np. z podbródka. Efekty po zabiegach są szybko widoczne, a z czasem dodatkowo narastają, co ma związek ze wzmożoną produkcją kolagenu i elastyny.
Zabiegiem pozwalającym spłycić zmarszczki są też wypełniacze tkankowe. Mowa o gotowych preparatach, które wstrzykuje się bezpośrednio w nierówności. Tworzą one podporę dla skóry, unoszą ją i wypełniają zmarszczkę. Biostymulatory mogą też prowadzić do nawilżenia i odżywienia tkanek, dzięki czemu nawet po ich wchłonięciu rezultaty pozabiegowe utrzymują się dłużej.
Jaki sposób na zmarszczki warto wybrać?
Naturalne sposoby dbałości o skórę w domowym zaciszu można wesprzeć metodami profesjonalnymi, dostępnymi w gabinetach medycyny estetycznej. Wiele zabiegów pozwala zapobiegać powstawaniu zmarszczek, a także zmniejszyć widoczność już obecnych.
Wybór sposobu zależy natomiast od rodzaju zmarszczek – innego postępowania wymaga skóra z drobnymi niedoskonałościami mimicznego, a innego z głębokimi zmarszczkami statycznymi. Ważny jest też obszar zabiegowy. Metody służące do likwidacji zmarszczek na twarzy powinny być skuteczne, ale też łagodne dla danego typu cery.
Liczą się również preferencje pacjenta względem stopnia inwazyjności zabiegu i tym samym czasu trwania okresu rekonwalescencji. Niektóre metody wymagają dłuższego gojenia, ale dają wyraźne efekty. Istnieją też zabiegi o niskiej lub nawet zerowej inwazyjności, które również pozwalają na zredukowanie zmarszczek czy nawet kompleksowe odmłodzenie skóry.
Odpowiednie zabiegi dla danej osoby wskazuje lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji. W części przypadków, gdy zmarszczki są zaawansowane, a skóra wymaga kompleksowej regeneracji, stosuje się też terapię łączoną.
Źródła:
- https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-3.pdf
- https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-7.pdf
- https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-v8-Grzadziel-PL.pdf
- https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf