Korekta odstających uszu – dlaczego warto ją przeprowadzić bez względu na wiek?

3 min
29/01/2018
[ssba-buttons]

Odstające uszy są jednym z najbardziej znanych mankamentów urody, który często staje się źródłem wielu kompleksów. Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu natury estetycznej jest otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu.

Problem odstających uszu – przyczyny

Odstające uszy to najczęściej defekt spowodowany nietypową anatomią małżowiny usznej. Nieprawidłowo wykształcona grobelka, czyli wypukły, środkowy fragment ucha, tzw. krawędź wewnętrzna, za którą ucho zagina się w kierunku tyłu głowy, powoduje zbyt małe zagięcie. Wówczas małżowina odstaje od głowy bardziej niż przeciętnie. Niekiedy grobelka wykształcona jest prawidłowo, ale małżowiny są większe niż zwykle, co też powoduje odstawanie uszu. Czasami odstające uszy u niemowlaka to efekt niewłaściwego ułożenia dziecka w łonie matki, jednak w tym przypadku defekt ustępuje samoistnie.

Medycyna estetyczna czy operacje plastyczne nie są już tematami tabu i często pacjenci, którzy nie mieli w dzieciństwie do nich dostępu, obecnie chcą zmian. Tak jest także w przypadku osób, które chcą skorygować odstające uszy. Zainteresowanie tego typu zabiegami cały czas rośnie, co często wynika z tego, że dla pacjenta skala problemu dość duża.” – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z kliniki medycyny estetycznej Estell w Warszawie

Korekta plastyczna uszu – jak przebiega zabieg?

Korekcja odstających uszu, czyli otoplastyka to zabieg chirurgiczny, który u osób dorosłych najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu cięcia skóry za uchem w odpowiednim miejscu, odsłonięciu znajdującej się tam chrząstki oraz wyrzeźbieniu właściwego kształtu nowej grobelki. Kolejno chirurg plastyczny tworzy nowe załamanie chrząstki przez odgięcie jej do tyłu i założenie szwów, których zadaniem jest jej przytrzymanie. W przeciwieństwie do większości szwów operacyjnych, które albo są usuwane, albo się rozpuszczają – te pozostają w organizmie na zawsze.

Następnie zszywana jest skóra i zakładane szwy, które zdejmuje się zwykle po kilkunastu dniach. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna ukryta między czaszką a uchem.

Oczywiście sposób korekty dopasowany jest zawsze do konkretnej wady. Niekiedy za pomocą szwów przytrzymywana jest nie tylko chrząstka. Używa się ich także do przymocowania muszli ucha do czaszki. W innych przypadkach chirurg wycina fragment chrząstki, zmniejszając tym samym jej nadmierną wypukłość, która odpowiada za odstawanie małżowiny.

Odstające uszy u dziecka – korekta defektu

Chirurgia plastyczna u dzieci zwykle obejmuje poważne operacje związane z zaawansowanymi wadami wrodzonymi czy skutkami wypadków. Jednak w przypadku odstających uszu, otoplastyka stosowana jest u dzieci już od 8 roku życia. Dzieci często cierpią z powodu odstających uszu, które bywają powodem braku akceptacji ze strony rówieśników, a także źródłem kompleksów. Prosty zabieg otoplastyki przynosi więc w tym przypadku nie tylko poprawę wyglądu uszu, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na psychikę dziecka. Odstające uszy to problem, który łatwo wyeliminować niemal w każdym wieku. W naszej klinice korekcję uszu przeprowadzamy u dzieci w znieczuleniu ogólnym.

Korekcja odstających uszu – jak postępować po zabiegu?

Operacja odstających uszu wymaga noszenia opaski na małżowinach przez około 14 dni (w ciągu dnia i nocy). Szwy zdejmowane są między 10 a 14 dobą, natomiast powrót do pełnej aktywności jest możliwy po czasie od 2 do 3 tygodni. Należy pamiętać, aby chronić uszy przed urazami przez kolejne 2–3 miesiące.

Chirurgiczna korekta uszu – jak się przygotować?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u specjalisty, który przeprowadzi badanie oraz wywiad, przedstawiając możliwe rozwiązania. Omówi także przebieg zabiegu, spodziewane efekty oraz sposób postępowania po operacji.

Otoplastyka to jeden z zabiegów, który potrafi odmienić życie” – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski. „Efekty zabiegu są długotrwałe, widoczne od pierwszego dnia po operacji i poprawiają się wraz z ustąpieniem obrzęków” – dodaje.

Sposoby na odstające uszy – nici liftingujące

Jeśli pacjentowi trudno zaakceptować zabieg z zakresu chirurgii, może zdecydować się na korekcję odstających małżowin usznych w formie zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących. Oczywiście nie wszystkie wady da się wyeliminować bez ingerencji chirurgicznej, dlatego ostatecznie o metodzie wykonania zabiegu decyduje lekarz, który w wywiadzie przedstawi zarówno samą metodę, jak i rezultaty możliwe do osiągnięcia za jej pomocą.