
Odstające uszy to jeden z najbardziej znanych mankamentów urody, który często staje się źródłem wielu kompleksów. Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu jest otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu.
Jak wykazują badania, Polacy przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Uważają też, że dobra prezencja ma wpływ na powodzenie zarówno w życiu osobistym, jak
i zawodowym. Nic więc dziwnego, że spośród 20 proc. respondentów niezadowolonych ze swojego wyglądu fizycznego aż 87 proc. chciałoby zmienić swój wygląd.
– Medycyna estetyczna czy operacje plastyczne nie są już tematami tabu i często pacjenci, którzy nie mieli w dzieciństwie do nich dostępu, obecnie chcą zmian – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. – Tak jest także w przypadku osób, które chcą skorygować odstające uszy. Zainteresowanie tego typu zabiegami cały czas rośnie, co często wynika z tego, że dla pacjenta skala problemu dość duża.
Operacja plastyczna uszu – metody korekty
Odstające uszy to defekt spowodowany nietypową anatomią małżowiny usznej. Na korektę nigdy jednak nie jest za późno. Celem zabiegu jest poprawa jej kształtu – chirurgiczna lub za pomocą nici – a kwalifikację do techniki podejmuje lekarz prowadzący. Operacja plastyczna uszu z użyciem nici odbywa się na tylnej stronie małżowiny (cięcie i implantacja nici). Zabieg plastyki odstających małżowin usznych może zostać wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie zabiegowym, jak i w warunkach szpitalnych, w zależności od zastosowanej metody. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe lub płytkie znieczulenie dożylne. Blizny pozabiegowe są praktycznie niewidoczne.
– Otoplastyka to jeden z zabiegów, który potrafi odmienić życie – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski. – Efekty zabiegu są długotrwałe, widoczne od pierwszego dnia po operacji i poprawiają się wraz z ustąpieniem obrzęków – dodaje.
Operacja plastyczna uszu – jak postępować po zabiegu?
Operacja odstających uszu wymaga noszenia opaski na małżowinach usznych przez około 14 dni (w ciągu dnia i nocy). Szwy zdejmowane są między 10 a 14 dobą, natomiast powrót do pełnej aktywności jest możliwy po czasie od 2 do 3 tygodni. Chociaż zarówno po zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych nie ma potrzeby hospitalizacji, najlepiej zaplanować zabieg podczas urlopu. Należy jednak pamiętać, aby chronić uszy przed urazami przez kolejne 2–3 miesiące.
Operacja plastyczna uszu – jak się przygotować?
Zanim zdecydujemy się na zabieg, konieczna jest konsultacja wstępna u specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania przedstawi możliwe rozwiązania chirurgiczne. Omówi także dokładnie przebieg samego zabiegu, spodziewane efekty oraz jego dokładną cenę, która w dużym stopniu zależy od rozległości zabiegu oraz zastosowanej metody.
– Na wiele problemów dotyczących wyglądu odpowiedzią jest dziś medycyna estetyczna. Nasi pacjenci coraz częściej dostrzegają jej korzyści i decydują się z nich korzystać. Dzięki poprawie czyjegoś wizerunku wpływamy pozytywnie także na samoocenę pacjenta i jego jakość życia, a to jest nie do przecenienia – zauważa dr n. med. Krzysztof Jakubowski.