Korekta odstających uszu – dlaczego warto ją przeprowadzić bez względu na wiek?

2 min
29/01/2018

Odstające uszy to jeden z najbardziej znanych mankamentów urody, który często staje się źródłem wielu kompleksów. Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu jest otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu.

Z tekstu dowiesz się:

Jak wykazują badania, Polacy przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Uważają też, że dobra prezencja ma wpływ na powodzenie zarówno w życiu osobistym, jak
i zawodowym. Nic więc dziwnego, że spośród 20 proc. respondentów niezadowolonych ze swojego wyglądu fizycznego aż 87 proc. chciałoby zmienić swój wygląd.

– Medycyna estetyczna czy operacje plastyczne nie są już tematami tabu i często pacjenci, którzy nie mieli w dzieciństwie do nich dostępu, obecnie chcą zmian – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. – Tak jest także w przypadku osób, które chcą skorygować odstające uszy. Zainteresowanie tego typu zabiegami cały czas rośnie, co często wynika z tego, że dla pacjenta skala problemu dość duża.

Operacja plastyczna uszu – metody korekty

Odstające uszy to defekt spowodowany nietypową anatomią małżowiny usznej. Na korektę nigdy jednak nie jest za późno. Celem zabiegu jest poprawa jej kształtu – chirurgiczna lub za pomocą nici – a kwalifikację do techniki podejmuje lekarz prowadzący. Operacja plastyczna uszu z użyciem nici odbywa się na tylnej stronie małżowiny (cięcie i implantacja nici). Zabieg plastyki odstających małżowin usznych może zostać wykonany zarówno w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie zabiegowym, jak i w warunkach szpitalnych, w zależności od zastosowanej metody. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe lub płytkie znieczulenie dożylne. Blizny pozabiegowe są praktycznie niewidoczne.

Otoplastyka to jeden z zabiegów, który potrafi odmienić życie – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski. – Efekty zabiegu są długotrwałe, widoczne od pierwszego dnia po operacji i poprawiają się wraz z ustąpieniem obrzęków – dodaje.

Operacja plastyczna uszu – jak postępować po zabiegu?

Operacja odstających uszu wymaga noszenia opaski na małżowinach usznych przez około 14 dni (w ciągu dnia i nocy). Szwy zdejmowane są między 10 a 14 dobą, natomiast powrót do pełnej aktywności jest możliwy po czasie od 2 do 3 tygodni. Chociaż zarówno po zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych nie ma potrzeby hospitalizacji, najlepiej zaplanować zabieg podczas urlopu. Należy jednak pamiętać, aby chronić uszy przed urazami przez kolejne 2–3 miesiące.

Operacja plastyczna uszu – jak się przygotować?

Zanim zdecydujemy się na zabieg, konieczna jest konsultacja wstępna u specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania przedstawi możliwe rozwiązania chirurgiczne. Omówi także dokładnie przebieg samego zabiegu, spodziewane efekty oraz jego dokładną cenę, która w dużym stopniu zależy od rozległości zabiegu oraz zastosowanej metody.

– Na wiele problemów dotyczących wyglądu odpowiedzią jest dziś medycyna estetyczna. Nasi pacjenci coraz częściej dostrzegają jej korzyści i decydują się z nich korzystać. Dzięki poprawie czyjegoś wizerunku wpływamy pozytywnie także na samoocenę pacjenta i jego jakość życia, a to jest nie do przecenienia – zauważa dr n. med. Krzysztof Jakubowski.