Wykwity skórne najczęściej są objawem różnych form trądziku pospolitego. Przypadłość ta kojarzy się głównie z cerą, ewentualnie dekoltem, plecami i ramionami. Stosunkowo często krosty pojawiają się też na pośladkach. Jest to szczególnie uciążliwa dolegliwość, którą można jednak zwalczać dzięki właściwemu postępowaniu. Sprawdź, co może odpowiadać za pryszcze na pośladkach i jak się ich pozbyć!
Czym jest trądzik na pośladkach i kogo dotyczy ten problem?
Różnego rodzaju zaskórniki, krosty, ropne pryszcze, a nawet zaczerwienienia, obrzęki i tkliwość skóry najczęściej są objawami trądziku pospolitego. Jest to schorzenie kategoryzowane na wiele rodzajów w zależności od przyczyn i objawów, dotykające osoby w różnym wieku. U nastolatków trądzik ma ścisły związek z wahaniami hormonalnymi, natomiast u osób dorosłych zwykle wynika ze stylu życia, sposobu pielęgnacji czy predyspozycji genetycznych.
Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują skórę twarzy, ale mogą tworzyć się także na innych partiach ciała. Naturalne, chociaż nieco rzadziej spotykane, jest pojawienie się trądziku na pośladkach. Takie zmiany skórne raczej nie różnią się od tych dotyczących innych obszarów skóry, ale ze względu na specyficzną lokalizację są bardziej narażone na podrażnienia i nadkażenia, które generują duży dyskomfort i bywają powodem zaostrzenia objawów.
Pryszcze ropne jako objaw trądziku skupionego
Wykwity na pośladkach i udach mogą wskazywać przede wszystkim na trądzik skupiony, określany także jako guzkowo-torbielowaty. Odmiana ta cechuje się powstawaniem pryszczy ropnych na pośladkach i uciążliwym przebiegiem choroby w porównaniu do zwykłego trądziku pospolitego, przy którym występują zaskórniki i raczej niewielkie pryszcze. Ta postać dermatozy częściej dotyczy mężczyzn. Objawia się bolącymi krostami na pośladkach, które mogą tworzyć się jednocześnie na klatce piersiowej i plecach. Ropne krosty zwykle powodują świąd, a nawet ból. Ponadto takie zmiany skórne mają tendencję do bliznowacenia – nawet po wyleczeniu trądziku często pozostawiają nieestetyczne ślady na udach i pośladkach.
Jako główne przyczyny pojawienia się trądziku skupionego wymienia się nadprodukcję łoju i wzmożone rogowacenie okołomieszkowe. Powodów takich zaburzeń jest wiele. Pierwszym i bardzo istotnym są skłonności genetyczne. Nadreaktywność gruczołów łojowych może być po prostu dziedziczna. Podobnie jest z nieprawidłową, nadmierną keratynizacją naskórka w obrębie ujść mieszków włosowych – w konsekwencji wzmożonego złuszczania się martwych komórek skóry może dochodzić do ich zatykania. Poza tym skóra pochłania też sebum i zanieczyszczenia. Rolę w rozwoju trądziku odgrywa również kolonizacja drobnoustrojów bakteryjnych.
Co przyczynia się do powstawania pryszczy?
Przyczyny powstawania trądziku na pośladkach są takie same jak zmiany obejmujące twarz czy inne partie ciała – wspomniane rogowacenie okołomieszkowe, nadprodukcja sebum i bakterie. Ponadto do zaburzeń takich mogą przyczyniać się również inne czynniki, zwłaszcza:
- zanieczyszczenia,
- noszenie zbyt obcisłej bielizny,
- siedzący tryb życia,
- niewłaściwa higiena intymna,
- niezdrowa dieta bogata w cukry i tłuszcze,
- przewlekły stres generujący zaburzenia hormonalne,
- przyjmowanie niektórych leków.
Inne możliwe przyczyny krost na pośladkach – zapalenie mieszków, rogowacenie
Warto wiedzieć, że krosty na pośladkach mogą nie mieć związku z trądzikiem. Wysypka może być objawem:
- alergii – kontaktowej lub ogólnoustrojowej;
- zapalenia mieszków włosowych, spowodowanego np. goleniem, podrażnieniem mechanicznym czy infekcjami;
- potówek – wynikają z lokalnego przegrzania skóry;
- rogowacenia okołomieszkowego – powodem bywają predyspozycje genetyczne, ale też m.in. niedobory witamin czy choroby, takie jak np. atopowe zapalenie skóry (AZS) i łuszczyca.
Jak widać, pryszcze pojawiają się z różnych przyczyn. Niekiedy są to też czyraki lub zmiany towarzyszące lokalnej infekcji. Niedoskonałości takie miewają podobny wygląd, dlatego po ich zauważeniu warto zdecydować się na wizytę u lekarza.
Jak postępować z tym wstydliwym problemem?
Skóra na pośladkach jest dość gruba i odporna. Zwykle ją zasłaniamy i bagatelizujemy pojawiające się na niej zmiany do czasu, aż stają się źródłem dyskomfortu fizycznego i nabierają na sile pod względem zaburzeń estetycznych. To błąd. Już w momencie zauważenia nadmiernej suchości i drobnych krostek warto działać. Wykwity na pośladkach to problem powszechny, którego nie trzeba się wstydzić. Aby pozbyć się zmian, warto więc zdecydować się na wizytę u dermatologa i dowiedzieć się, co dokładnie odpowiada za zmiany na pośladkach lub udach.
Istnieje wiele metod leczenia trądziku. Specjalista może przepisać preparaty do stosowania miejscowego, np. kremy i maści na krosty na pośladkach zawierające m.in. nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy, cynk. W niektórych przypadkach wskazane jest też przyjmowanie leków doustnych, w tym antybiotyków. Trzeba jednak pamiętać, że redukowanie trądziku, zwłaszcza jego postaci skupionej objawiającej się na pośladkach, może być długotrwałe i zwykle wymaga wdrożenia wielu metod jednocześnie, w tym samodzielnej, właściwej pielęgnacji. Pomoce w walce z krostami są też zabiegi kosmetyczne i estetyczne.
Czego nie robić mając wypryski na pośladkach?
Przede wszystkim ogranicz cukry i tłuszcze w diecie. Dbaj też o gospodarkę hormonalną, unikaj stresu i odpoczywaj. Poza tym nie narażaj skóry na przegrzanie i nadmiar słońca – zakładaj przewiewną bieliznę i odzież, stosuj filtry UV. Czerwone krosty wypełnione ropną treścią bywają kłopotliwe i często odpowiadają za swędzenie i ból. Powstrzymaj się jednak od ich drapania i wyciskania. Mogłoby to spowodować zaostrzenie objawów, a nawet trwałe powikłania w postaci blizn i przebarwień.
Domowe sposoby pomocne przy krostkach na pośladkach – higiena i pielęgnacja
Grudki i pryszcze na pośladkach można redukować samodzielnie z pomocą domowych sposobów na krosty. Obejmują one przede wszystkim przestrzeganie higieny. Ciało trzeba dokładnie i regularnie oczyszczać, przy czym należy pamiętać, aby wybierać do tego łagodne środki przeznaczone dla skóry trądzikowej. By zniwelować pryszcze, można też wykonywać delikatne peelingi. Raczej wskazane jest unikanie tych mechanicznych, które mogą podrażnić skórę i zaostrzyć stan zapalny. Lepsze są peelingi enzymatyczne.
Czy można uniknąć powstawania krostek na pośladkach? Profilaktyka
Często krosty na pośladkach pojawiają się w następstwie nieodpowiedniej pielęgnacji lub niezdrowej diety. Można więc ich uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich powstawania, skupiając się na podstawach. Jeśli masz tendencję do tego typu zmian, pamiętaj zwłaszcza o:
- regularnym i dokładnym oczyszczaniu skory;
- systematycznym złuszczaniu naskórka, co pozwala na odblokowanie zatkanych porów;
- noszeniu przewiewnej bielizny;
- unikaniu długotrwałego siedzenia – rób przerwy;
- dbałości o czystość – często pierz pościel.
Zabiegi estetyczne pomocne przy pryszczach na pośladkach
W przypadku trądziku na pupie można zdecydować się także na konsultację dermatologiczną w klinice medycyny estetycznej. Ważne jest, aby zabiegi były dobierane indywidualnie. Specjalistę należy poinformować o wcześniej stosowanych metodach leczenia i przyjmowanych lekach. Dostępne sposoby na krosty na pośladkach mogą przyspieszyć proces gojenia, jak również zredukować powikłania w postaci blizn czy przebarwień.
Ultradźwięki i fale radiowe przy krostach na pośladkach
Na zmiany trądzikowe, tłustą skórę, zrogowaciały naskórek i przebarwienia pozytywnie działają zabiegi wykorzystujące działanie ultradźwięków i energii o częstotliwości tripolarnej fali radiowej. Są to metody nieinwazyjne, które poprzez generowanie wzrostu temperatury w głębszych tkankach stymulują jej odnowę i redukują wiele niedoskonałości jednocześnie. W trakcie zabiegu stosuje się koktajle odżywcze dobierane do potrzeb pacjenta, które dzięki dwóm rodzajom użytej technologii docierają głębiej w porównaniu do tradycyjnej aplikacji kosmetyków. Tego rodzaju zabieg rewitalizująco-dotleniający dla lepszych efektów warto powtarzać w odstępach co 1-2 tygodnie.
Profesjonalne peelingi redukujące pryszcze na pośladkach
Aby pozbyć się krostek i wygładzić powierzchnię skóry, stosuje się peelingi chemiczne i medyczne. Zawierają one indywidualnie dobrane składniki, które z różną intensywnością (w zależności od potrzeb) złuszczają skórę i pobudzają jej przebudowę. Zabiegi takie zwężają rozszerzone pory, ograniczają nadreaktywność gruczołów łojowych, oczyszczają i wygładzają skórę. Po pełnej serii pozwalają też na zmiękczenie i zmniejszenie widoczności blizn oraz wyrównanie kolorytu. Jest to bezpieczniejsza opcja w porównaniu do samodzielnego wykonywania peelingów.
Źródła:
- Bergler-Czop B.: Trądzik odwrócony (acne inversa) – najczęstsze błędy w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym. https://podyplomie.pl/dermatologia/16500,tradzik-odwrocony-acne-inversa-najczestsze-bledy-w-postepowaniu-diagnostyczno-terapeutycznym
- Biegalska J., Żaba R.: Trądzik pospolity. Przewodnik lekarza, 6/2004
vol. 7. https://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity,8,2419,0,1.html - Lebiedowska A.: Alternatywne terapie trądziku pospolitego. https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_03_54-59.pdf
- Serafin M., Dąbrowska H.: Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie. Borgis – Nowa Pediatria 2/2003, s. 128-132. https://www.czytelniamedyczna.pl/2348,trdzik-zwyczajny-etiopatogeneza-i-leczenie.html