Kształt pośladków – sprawdź, jak można skutecznie poprawić kształt pupy!

3 min
27/05/2021
[ssba-buttons]

Okrągłe, jędrne, wymodelowane pośladki są bez wątpienia jednym z wyznaczników fizycznej atrakcyjności i seksapilu. Tymczasem kształt pupy jest zależny od wielu czynników: wieku, wagi, stosowanej diety, a nawet predyspozycji genetycznych. Na szczęście są sposoby, by wyraźnie poprawić kształt pośladków – pomóc mogą zarówno ćwiczenia, jak i zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej.

4 typy kształtu pupy. Jakie wyróżniamy i od czego zależą?

Kształt pupy przede wszystkim zależy od naszej indywidualnej budowy anatomicznej, a konkretniej – od układu kości biodrowych oraz miednicy. To właśnie od ich ułożenia oraz grubości zależy, w jaki sposób pośladki odcinają się od reszty ciała. Z drugiej strony, nawet najbardziej kształtne pośladki mogą stracić swój estetyczny wygląd, jeśli zbyt mało się ruszamy, prowadzimy siedzący tryb życia i niezdrowo jemy.

Ogólnie wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pupy, przy czym każdy kształt może być determinowany przez inne czynniki. Są to:

  • Pupa kwadratowa (kwadrat) – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy tkanka tłuszczowa rozmieszczona jest nie tylko na pośladkach, ale i w dolnej części pleców. Najczęściej jest to efekt niedoboru ruchu i osłabienia mięśni pośladkowych.
  • Pupa okrągła – w tym przypadku tkanka tłuszczowa gromadzi się w górnej części pośladków. Może to być efekt np. niewłaściwej diety albo niedostatecznej ilości aktywności fizycznej.
  • Pupa trójkątna (w kształcie litery V) – najczęściej występująca u kobiet starszych, u których z powodu obniżenia poziomu estrogenu tkanka tłuszczowa w pośladkach przestaje być zbita i traci gęstość, a zaczyna się poruszać.
  • Pupa w kształcie odwróconego serca (gruszka) – jest to najbardziej proporcjonalny kształt pośladków, w którym tkanka tłuszczowa jest zgromadzona w dolnych partiach pośladków, a jej ilość zmniejsza się ku górze.

Jak naturalnie osiągnąć okrągłe pośladki? Ćwiczenia na kształt pupy

Zanim odwiedzimy lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastyka, warto spróbować poprawić kształt pośladków poprzez zmianę stylu życia. Ważna jest m.in. zdrowa dieta, odpowiednie nawadnianie organizmu, a także aktywność fizyczna. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń na pośladki, które wzmacniają ich mięśnie, redukują nadmiar tkanki tłuszczowej, ujędrniają te partie ciała i pozwalają uzyskać ich estetyczny, kobiecy kształt. Zalicza się do nich:

  • przysiady sumo
  • wykopy w tył na stojąco,
  • wykopy w tył w klęku podpartym,
  • unoszenie nóg w leżeniu na boku,
  • zginanie nogi w leżeniu na boku,
  • tradycyjne przysiady,
  • wypady z hantlami.

Odpowiednią gimnastykę należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu po około 30 minut. Plan treningowy powinien być dopasowany do indywidualnych możliwości organizmu. Wiele kobiet dąży do idealnego kształtu pupy – jędrnej, kształtnej i okrągłej. Taki kształt zwyczajowo określa się jako brazylijskie pośladki. Dowiedz się, czym charakteryzują się pośladki tego rodzaju i jak osiągnąć taki wygląd.

Jak wymodelować pupę na kształt litery V? Techniki ujędrniające pośladki 

Na wymodelowanie kształtu pupy pozwalają nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest radiofrekwencja mikroigłowa. Zabieg polega na wykonywaniu mikronakłuć na głębokość od 0,5 do 4 mm przy pomocy specjalnych izolowanych igieł. Emitują one energię fal radiowych, która dociera w głębsze partie skóry. Działa ona tam dwukierunkowo – po pierwsze skraca już istniejące włókna kolagenu i elastyny, po drugie – stymuluje proces produkcji nowych włókien. Dodatkowo sam proces mechanicznych iniekcji pobudza procesy regeneracyjne skóry i inicjuje jej przebudowę, dzięki czemu staje się ona wyraźnie napięta i bardziej elastyczna.

Radiofrekwencja mikroigłowa ma szerokie zastosowanie. Bywa wykorzystywana w celu redukcji zmarszczek, wyrównania kolorytu cery, ale również poprawy napięcia poszczególnych partii ciała, redukcji rozstępów oraz ujędrnienia. Zabieg pozwala więc na wymodelowanie kształtu pośladków. Dla jak najlepszych efektów zwykle zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach co kilka tygodni.

Powiększanie pośladków – na czym polega?

Wygląd pośladków można zmienić również za pomocą operacji. Wśród dostępnych metod jest m.in. powiększanie pośladków przy pomocy implantu lub poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Najczęściej jest ona przeprowadzana u osób z płaską pupą, ale tak naprawdę pozwala poprawiać kształt pośladków w różnym zakresie.

Powiększanie pośladków wykonywane jest w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym, dlatego wymaga zazwyczaj 24-godzinnej hospitalizacji. Może polegać na umieszczeniu w pośladku implantu lub wymodelowaniu pupy przy pomocy tkanki tłuszczowej pobranej uprzednio z innych partii ciała. Oczywiście wcześniej wymagana jest konsultacja z chirurgiem plastykiem i szereg badań kwalifikujących do operacji.

Dla jak najlepszych efektów, po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Przez tydzień nie wolno obciążać pośladków, czyli siadać – dozwolone jest jedynie leżenie na boku lub na brzuchu. Powrót do normalnych aktywności następuje stopniowo w ciągu 2-4 tygodni, ale przez około 6-8 tygodni należy stosować specjalną bieliznę uciskową. Sprzyja ona gojeniu oraz zmniejsza obrzęki.

Estetyczny, kobiecy kształt pupy może dodawać pewności siebie. Nawet jeśli natura nie obdarzyła nas idealnie okrągłymi, jędrnymi pośladkami, można to poprawić. Podczas konsultacji w klinice Estell w Warszawie lekarz przedstawi szczegóły dotyczące dostępnych metod i dobierze takie metody, które dają najlepsze efekty estetyczne w danym przypadku.

 

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11134992/
  2. https://www.healthline.com/health/how-to-get-a-bigger-butt#1
  3. Radiofrekwencja mikroigłowa – nieoperacyjny lifting i przebudowa skóry z problemami. https://artofbeauty.com.pl/?p=8545.
  4. https://www.healthline.com/health/butt-implants