Latem najczęściej noszonym obuwiem są sandałki, w których eksponujemy stopy, niestety niekiedy wraz z różnego rodzaju defektami estetycznymi. Tymczasem zadbane, ładne stopy to ważny element dobrego wyglądu, zwłaszcza latem. Dlatego warto wypróbować zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby na to, by stopy wyglądały pięknie i były zdrowe!
Na początek warto zapamiętać, że nawet najnowocześniejsze zabiegi kosmetyczne czy z zakresu medycyny estetycznej nie pomogą, jeśli o ładne stopy nie zatroszczymy się na co dzień. Sprawdźmy, jakie domowe sposoby na ładne pięty i stopy można wypróbować:
- Podstawą jest codzienne nawilżanie stóp. Przynajmniej raz dziennie należy wmasować w nie warstwę kremu nawilżającego, a nawet natłuszczającego, zawierającego np. mocznik. Pomoże to utrzymać skórę w dobrej kondycji.
- Aby móc pokazywać światu gładkie, piękne pięty, trzeba regularnie usuwać gromadzący się na nich martwy naskórek. Ścieranie mechaniczne, np. pumeksem, może uszkodzić skórę. Lepiej sięgnąć po peeling – gruboziarnisty lub enzymatyczny.
- Raz na jakiś czas dobrze jest zafundować stopom relaksacyjną kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej, aromatycznego olejku lub pieniącego się płynu. Wtedy warto usunąć z paznokci pozostałości lakieru, skrócić je do pożądanej długości, odsunąć skórki, zastosować peeling, solidnie nawilżyć stopy, a na koniec – polakierować paznokcie.
- Ważne dla kondycji stóp jest noszenie wygodnego obuwia – niezbyt ciasnego, dopasowanego do stopy, z miękką wkładką w środku, najlepiej wykonaną ze skóry, co pozwoli na przepływ powietrza i ograniczy rozwój nieprzyjemnego zapachu oraz zmniejszy ryzyko rozwoju chorób stóp, np. grzybicy.
Zadbane, ładne stopy? Zwalcz nadpotliwość!
Domowe sposoby na stopy mogą nie wystarczyć, jeśli mamy do czynienia z problemami z pogranicza estetyki i zdrowia, takimi jak nadmierna potliwość stóp. To, że stopy się pocą, jest kwestią zupełnie naturalną, ale zdarza się, że u niektórych osób na skutek pewnych czynników – np. predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych czy nawet przewlekłego stresu – gruczoły potowe produkują większe ilości potu. Wówczas może dochodzić do przykrego przepacania skarpetek i obuwia, tworzenia się nieprzyjemnego zapachu, a także rozwoju różnego rodzaju zmian skórnych.
Na szczęście współczesna medycyna estetyczna ma sposoby na nadpotliwość stóp. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych jest ostrzykiwanie toksyną botulinową – ta neurotoksyna wchodzi w reakcję z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych, blokując uwalnianie acetylocholiny, czyli substancji stymulującej produkcję potu. Toksynę botulinową podaje się w formie iniekcji punktowo w miejsca objęte nadpotliwością – zabieg trwa około 30 minut, a pełne efekty obserwuje się po około dwóch tygodniach. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta po 6-12 miesiącach zabieg można powtórzyć.
Ładne stopy – koniecznie bez pajączków
Częstym problemem estetycznym kończyn dolnych są pajączki, czyli teleangiektazje. Są to popękane lub rozszerzone naczynka krwionośne, położone płytko w skórze, najczęściej na udach, ale również na innych partiach nóg, w tym na stopach. W większości przypadków nie wywołują one żadnych dolegliwości i są tylko problemem estetycznym, choć warto zwracać uwagę, czy się nie powiększają lub czy nie tworzy się ich coraz więcej – w takiej sytuacji mogą sygnalizować zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, które mogą rozwinąć się np. w przewlekłą chorobę żylną.
Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie są przyczyny rozwoju pajączków na nogach. Do czynników ryzyka zalicza się między innymi:
- stojący tryb życia,
- nadwagę i otyłość,
- ciążę,
- ciężką pracę fizyczną,
- niedobór aktywności fizycznej.
W naszej klinice ESTELL osobom borykającym się z pajączkami – również na stopach – proponujemy m.in. zabieg skleroterapii, który polega na podaniu do wnętrza niewydolnego naczynia pod kontrolą USG leku w postaci piany – działa ona chemicznie na naczynie, powoduje jego skurcz, a następnie zwłóknienie. Przez 3-4 tygodnie naczynie się zamyka, a przez kolejnych kilka tygodni jest wchłaniane przez organizm. Jeśli zmian jest dużo, konieczna może być seria 4-6 zabiegów.
Laserowe usuwanie pajączków – także ze stóp
Pajączki na stopach można również leczyć laserowo – w klinice ESTELL wykorzystujemy w tym celu laser neodymowo-yagowy. Zabieg nie jest bardzo skomplikowany. Specjalna głowica jest przykładana do skóry, a światło, które emituje, wnika w głąb naczynia, gdzie absorbują je czerwone krwinki. Na skutek tego procesu z naczynia odparowuje woda – suche tkanki zapadają się i są stopniowo wchłaniane przez organizm.
W większości przypadków na skuteczne usunięcie pajączków pozwala już jeden zabieg laserowy, choć niekiedy trzeba ich wykonać więcej, np. wtedy, gdy pajączki położone są głębiej. Co ważne, laser neodymowo-yagowy wyposażony jest w innowacyjny system chłodzenia naskórka, co chroni przed poparzeniami i eliminuje ewentualne dolegliwości.
Jak widać, domowe sposoby na piękne pięty i ładne stopy – np. kąpiele relaksacyjne i peelingi – warto łączyć z zabiegami profesjonalnymi. Dzięki temu o stopy można zadbać kompleksowo, ciesząc się ich pięknym wyglądem oraz zdrowiem przez cały rok, nie tylko latem!