O zabiegu
Znamiona to różnego rodzaju zmiany na skórze, które występują od urodzenia lub pojawiają się w późniejszych latach w następstwie czynników środowiskowych. Są to zmiany barwnikowe i naczyniowe, zwykle niegroźne, jednak będące defektem estetycznym, który wymaga kontroli. Większość z nich nie znika samoistnie. Dostępne są jednak metody pozwalające na ich usunięcie. Do jednej z najskuteczniejszych i niskoinwazyjnych zalicza się laserowe usuwanie znamion skórnych, dostępne w Klinice Medycyny Estetycznej Estell w Warszawie.
Laserowe usuwanie znamion – na czym polega ta metoda?
Zabieg laserowego usuwania znamion skórnych najczęściej jest przeprowadzany z pomocą lasera frakcyjnego (lasera CO2). Urządzenie to emituje energię o wysokim powinowactwie do cząsteczek wody zawartych w tkankach. Wiązka lasera doprowadza do wybiórczego podgrzania tkanki, prowadząc do odparowania zawartej w niej wody i tym samym jej usunięcia. Częstotliwość zastosowanej wiązki laserowej może wykazywać powinowactwo również do barwników – hemoglobiny będącej składnikiem zmian naczyniowych lub melatoniny obecnej w zmianach pigmentacyjnych. Cząsteczki pigmentu skłonne absorbować energię lasera ulegają podgrzaniu i rozbiciu na drodze koagulacji białek.
Procedura taka jest niemal bezbolesna, ponieważ stosuje się systemy chłodzenia zewnętrznego. Niemniej jednak pacjent może odczuwać pewien dyskomfort – ciepło, niekiedy pieczenie i kłucie. Czas kontaktu energii laserowej ze skórą trwa jednak zaledwie chwilę.
Laserowe usuwanie znamion pozwala na dotarcie do określonej głębokości. Dzięki temu można w całości usunąć różne rodzaje niedoskonałości. Przy takim zabiegu nie dochodzi do krwawienie. Nie ma też konieczności zakładania szwów, a proces gojenia wynosi zwykle kilka dni. Na obszarze wcześniejszej zmiany powstaje jedynie niewielki obrzęk i zaczerwienienie, a czasem strupek – w zależności od zastosowanego urządzenia i rodzaju oraz wielkości zmiany.
Jakie znamiona mogą się kwalifikować do laseroterapii?
Ogólny podział znamion dzieli się na barwnikowe i naczyniowe. Pierwsze z nich wynikają z kumulacji pigmentu (melaniny) wydzielanego przez komórki barwnikowe (melanocyty). Są to znane pieprzyki, jak również przebarwienia różnego pochodzenia, np. posłoneczne, polekowe, plamy soczewicowate. Mają kolor od beżowego, przez brązowy, po czarny. Bywają płaskie i wypukłe.
Z kolei znamiona naczyniowe są spowodowane zwiększoną ilością i/lub rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Przyjmują one postać płaskich plam o różnej powierzchni, a także guzów i guzków wystających. Ten rodzaj znamion dzieli się na znamiona płaskie, czyli naczyniaki krwionośne, a także naczyniaki chłonne. Znamiona skórne dzieli się też na wrodzone (występujące od urodzenia) i nabyte, czyli powstające w późniejszym wieku, często związane z nadmierną ekspozycją na słońce.
Zdecydowana większość znamion ma charakter łagodny. Takie, które nie budzą żadnych wątpliwości, mogą zostać usunięte w trakcie zabiegu laserem. Z kolei laserowe usuwanie pieprzyków nie jest wskazane ze względu na brak możliwości wysłania materiału do badania histopatologicznego po przeprowadzonym zabiegu. Laser usuwa zmianę poprzez jej odparowanie i zniszczenie. Jest więc stosowany wyłącznie, gdy istnieje pewność co do łagodnego charakteru znamienia.
W innych przypadkach preferuje się chirurgiczne usuwanie zmiany, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Wówczas zmiana jest wycinana wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki i wysyłana do laboratorium, gdzie przeprowadzane jest badanie celem wykluczenia nowotworów, w tym groźnego czerniaka skóry, raka podstawnokomórkowego, czy nacieków zapalnych.
Laserowe usuwanie znamion skórnych – przebieg zabiegu
Każde znamię należy dokładnie zbadać. Umożliwia to konsultacja dermatologiczna z wideodermatoskopią u lekarza dermatologa. Jeśli zmiana nie budzi podejrzeń i zostaną wykluczone ewentualne przeciwwskazania do usuwania znamion laserem, można przystąpić do procedury. Zabieg usuwanie zmian skórnych laserem polega na przyłożeniu głowicy urządzenia punktowo w zmianę i emisji wiązki świetlnej o odpowiedniej dla danego przypadku częstotliwości. Cały zabieg usuwania znamion trwa od kilku do kilkunastu minut, a bezpośrednio po nim można wrócić do domu.
Jak się przygotować do usunięcia znamienia laserem?
Światło lasera może powodować przebarwienia skórne, dlatego przed zabiegami tego wskazana jest rezygnacja z przyjmowania leków i ziół światłouczulających. Należy również zrezygnować z opalania i korzystania z solarium – na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem, w trakcie leczenia, jak i po nim. Trzeba też zaprzestać stosowania retinoidów, nawet na ok. pół roku wcześniej, co jednak zależy m.in. od ich rodzaju i dawki.
Wskazania
- piegi,
- przebarwienia posłoneczne,
- plamy soczewicowate,
- brodawki łojotokowe,
- niektóre zmiany barwnikowe,
- przebarwienia polekowe,
- naczyniaki rubinowe,
- brodawki wirusowe (kurzajki) i włókniaki.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią,
- świeża opalenizna,
- przyjmowanie leków i ziół światłouczulających oraz retinoidów,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nieuregulowana cukrzyca,
- epilepsja,
- choroba nowotworowa,
- choroby autoimmunologiczne.
Laserowe usuwanie znamion wymaga stosowania zaleceń lekarza, których celem jest przyspieszenie gojenia i uniknięcie powstawania blizn i przebarwień pozabiegowych. Zaleca się przede wszystkim rezygnację z opalania, sauny i basenu, a także utrzymanie obszaru zabiegowego w czystości. Pacjent jest informowany o koniecznym postępowaniu indywidualnie.
Najczęściej zadawane pytania
Zawsze zabieg usuwania znamion i brodawek powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną, ponieważ część zmian wymaga dodatkowych badań. Specjalista stwierdza, czy metoda ta będzie odpowiednia, a w razie jej wykluczenia zaleca adekwatne metody leczenia i/lub diagnostyki.
Najczęściej po zabiegu laserowym na skórze nie pozostają trwałe ślady. Ważna jest natomiast właściwa pielęgnacja – nie można zdrapywać ewentualnych strupków czy wystawiać obszaru zabiegowego na słońce.
Formularz kontaktowy