O zabiegu
W przypadku niezadowolenia z wyglądu jednego, kilku lub wszystkich zębów można zdecydować się na jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologii estetycznej. Na poprawę estetyki uśmiechu pozwala licówka kompozytowa (1 ząb), która polega na pokryciu powierzchni zęba specjalnym materiałem, który przyczynia się do poprawy kształtu czy koloru zębów.
Licówka kompozytowa (1 ząb) – co to jest?
Żywice utwardzane światłem są stosowane do uzupełniania ubytków w zębach, jak również do poprawy estetyki uśmiechu. Licówki kompozytowe to bardzo cienkie płytki, nakładane na powierzchnię zęba. Wykonane są z materiału kompozytowego, dlatego pozwalają na szybką korektę zęba, często już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
W odróżnieniu od licówek porcelanowych to nie protetyk stomatologiczny wykonuje licówkę, a lekarz stomatolog formuje kształt zęba przy pomocy odpowiedniej ilości kompozytu żywiczego. Najczęściej nie ma też potrzeby szlifowania zębów. Niemniej jednak jeśli zakładana jest licówka kompozytowa na 1 ząb, konieczne może okazać się usunięcie bardzo niewielkiej ilości szkliwa, zwykle zaledwie 0,2-0,5 mm. Celem minimalnego oszlifowania jest dopasowanie wielkości zęba do pozostałych, tak aby założona na niego licówka nie wyróżniała się na tle całego łuku.
Licówki kompozytowe są stosowane również jako materiał tymczasowy, u pacjentów, którzy czekają na pracę protetyczną w postaci licówek wykonanych z innych tworzyw, koron, czy mostów.
Licówka kompozytowa – jak przebiega zabieg?
Pierwszym etapem zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej jest konsultacja i badanie stomatologiczne. Licówki kompozytowe zakłada się wyłącznie na zdrowe zęby, dlatego specjalista zwykle zaleca wykonanie badania obrazowego, którego celem jest potwierdzenie, czy ząb jest zdrowy. Na zdrowym zębie lub po wyleczeniu ewentualnej próchnicy można przystąpić do przeprowadzenia zabiegu, który składa się z kilku etapów, takich jak:
- higienizacja – niekiedy wskazane jest usunięcie kamienia nazębnego, co jednocześnie nieco rozjaśnia uśmiech;
- przygotowanie zęba – w przypadku pojedynczego zęba konieczne może być delikatne szlifowanie szkliwa;
- wytrawienie szkliwa – przeprowadza się je z pomocą kwasu, który tworzy mikroskopijne wgłębienia, dzięki którym cieniutka płytka kompozytu lepiej przywiera do warstwy licowej zęba;
- proces aplikacji kompozytu – lekarz stomatolog nakłada odpowiednią ilość materiału i dokonuje korekty kształtu zęba;
- ostatnia warstwa kompozytu – jej kolor dobierany jest do pozostałych zębów;
- utwardzenie – lekarz stomatolog przykłada do zęba specjalną lampę polimeryzacyjną;
- ostateczne wygładzanie i polerowanie zęba, dzięki któremu kompozyt doskonale imituje naturalne szkliwo.
Jak się przygotować do zakładania licówki kompozytowej?
Nie ma potrzeby specjalnych przygotowań. Warto jedynie zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych uzębienia (np. prześwietlenia RTG). Trzeba też pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej tuż przed wizytą.
Licówka kompozytowa (1 ząb) – efekty
Licówka kompozytowa (1 ząb) pozwala na poprawę kształtu zęba. Z jej pomocą można zniwelować nierówności, lekko wydłużyć zęba, zlikwidować przerwy między zębami i usunąć przebarwienia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknym uśmiechem, a ich problemem są pojedyncze niedoskonałości. W razie potrzeby z pomocą licówek kompozytowych można poprawić również wygląd wielu zębów.
Wskazania
- niezadowolenie z kształtu i wyglądu zębów,
- przebarwienia,
- zęby krzywe (zbyt krótkie, wąskie),
- diastema,
- pęknięcia szkliwa,
- drobne uszkodzenia (ubytki, ukruszenia).
Przeciwwskazania
- próchnica,
- duże ubytki,
- choroby dziąseł i przyzębia,
- bruksizm,
- poważne wady zgryzu.
Przez ok. 2 dni po założeniu licówki kompozytowej na 1 ząb należy unikać picia i spożywania produktów, które mogą zabarwić zęby, np. czerwonego wina, kawy, mocnej herbaty. Zalecana jest więc tzw. biała dieta. Niewskazane jest też palenie papierosów. Kolejno wskazana jest dbałość o higienę jamy ustnej, czyli dokładne mycie zębów najmniej 2 razy dziennie i każdorazowo po przyjęciu pokarmu, który może prowadzić do przebarwień. Ważne są również regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.
Najczęściej zadawane pytania
Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjentowi nie towarzyszy dyskomfort, ponieważ nie ma potrzeby szlifowania zęba lub jest ono minimalne.
Jest to znacznie tańsza alternatywa dla ceramiki i dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkich efektach. W Klinice Estell cena rozpoczyna się od 677 zł.
Trwałość licówki kompozytowej szacuje się na 3-10 lat. Założony materiał wygląda naturalnie, jednak nie jest tak odporny, jak licówki porcelanowe. To, jak długo utrzyma się estetyczny efekt w dużej mierze zależy więc o stylu życia pacjenta – jego diety i sposobu higieny jamy ustnej.
Formularz kontaktowy