Małe piersi – pragnienie zmian vs. akceptacja siebie

4 min
30/09/2022

Budowa piersi jest niezależna od ich wielkości, natomiast na rozmiar biustu i jego kształt wpływa działanie hormonów oraz genetyka. Wiele kobiet z niewielkimi piersiami, choć może nawet uważa, że większy biust jest bardziej atrakcyjny, akceptuje siebie i nie przywiązuje dużej wagi do tej cechy swojego wyglądu. Dla części jednak nieposiadanie dużych piersi jest tak istotne, że stanowi źródło kompleksów i niskiej samooceny. W tej sytuacji niekiedy najlepszym wyjściem jest poddanie się zabiegowi powiększenia biustu.

Z tekstu dowiesz się:

Małe piersi – od czego zależy wielkość biustu?

Wielkość piersi jest cechą osobniczą, indywidulaną i zależy od czynników genetycznych oraz hormonalnych. Formowanie biustu zaczyna się u dziewczynek około 6 tygodnia życia płodu. Podczas ciąży w miejscu przyszłych piersi powstaje niewielkie zgrubienie, które następnie ewoluuje w dwa gruczoły oraz piersi. W trakcie rozwoju ciąży, około 6 miesiąca życia płodowego u dziewczynek pojawiają się komórki przeobrażające się następnie w gruczoły mleczne. W tej niemal niezmienionej postaci piersi pozostają aż do około 11 roku życia, kiedy rozpoczyna się czas dojrzewania, a wraz z nim najbardziej intensywny rozwój piersi. Dochodzi do zauważalnego, wyraźnego uwypuklenia biustu, a następnie wzrostu.

Wzrost piersi warunkują hormony, które decydują o ich wielkości, ale także kształcie. Piersi powiększają się na skutek odkładania tłuszczu w biuście – proces ten zachodzi w okresie, w którym jajniki produkują estrogeny. Stwierdzono także, że w prawidłowej budowie piersi dużą rolę odgrywa również właściwe działanie hormonów tarczycy.

Poza czynnikami hormonalnymi i genetycznymi, na rozmiar piersi wpływa również tryb życia i sposób odżywiania. Intensywne odchudzanie i spadek wagi wpływa na wygląd piersi – zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej, zaczynają się zmniejszać właśnie z powodu redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie.

Kobiece piersi – dlaczego bywają źródłem kompleksów?

Duże piersi i pośladki przez lata uważane były za symbol płodności, a te przekonania tkwią w naszej świadomości bardzo głęboko. Dlatego wiele kobiet z małymi piersiami uważa, że niewielki biust wpływa ujemnie na ich atrakcyjność i jest przyczyną, dla której nie mają tak dużego powodzenia u mężczyzn, jakie mogłyby mieć. Tymczasem podobnie jak kobiety postrzegają za atrakcyjne u mężczyzn różne cechy, tak nie wszyscy mężczyźni za największy atrybut kobiecości postrzegają duże piersi. Część pań nawet uważając niewielki biust za pewną niedoskonałość swojej urody, po prostu akcentuje inne swoje atuty, nie przywiązując nadmiernej wagi do rozmiaru piersi. Problem zaczyna się, kiedy ich wielkość prowadzi do obniżenia samooceny, albo ograniczenia pewnych zwykłych czynności wyłącznie z powodu zbyt małego biustu. Kiedy kobieta wstydzi się swojego ciała tak bardzo, że np. odmawia wyjścia na basen czy plażę, stanowi to faktyczny problem, który należy rozwiązać. W tej sytuacji może pomóc rozmowa z psychologiem, a w dalszej kolejności być może zabieg powiększenia piersi.

Sposoby na optyczne powiększanie piersi

Jeśli chcesz powiększyć niewielkie piersi, jednak obawiasz się zabiegów czy operacji, spróbuj najpierw po prostu zwiększyć je optycznie. W tym celu noś odpowiednio dobrany stanik, który podnosi i wypycha piersi. Najlepiej wybierz się w celu doboru właściwej bielizny do brafitterki. Zapoznając się z twoimi warunkami anatomicznymi i oczekiwaniami, wykwalifikowana specjalistka pomoże dobrać ci stanik w odpowiednim rozmiarze, o właściwym obwodzie pod biustem i dobrze dopasowanej wielkości miseczki. Ważny jest również krój, który sprawi, że stosunkowo małe piersi będą wydawać się większe, a ty wreszcie nie będziesz obawiać się bluzek z dekoltem.

Zabiegi powiększania piersi – najczęstsze metody

Dobór metody powiększenia piersi zależy od oczekiwań pacjentki, jej stanu zdrowia, a także wskazań lekarskich. Wśród najczęściej stosowanych zabiegów, powiększanie piersi może mieć charakter zarówno zabiegu chirurgicznego, jak i zabiegu estetycznego. Zarówno jedne, jak i drugie przeprowadzamy w naszej klinice Estell.

Uzupełnianie piersi implantami

Implanty piersi w postaci silikonowych wkładek o kształcie kropli wody lub okrągłych to najczęściej wybierana metoda powiększania biustu. Ich wprowadzenie w większości przypadków odbywa się poprzez niewielkie nacięcie w fałdzie podpiersiowym (około 4 cm). Niekiedy nacięcia wykonywane są także w dole pachowym lub wokół otoczki sutkowej. Niezależnie od miejsca nacięcia, chirurg plastyczny na tym etapie operacji przygotowuje tzw. kieszeń zlokalizowaną pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem (w zależności od zamierzonego wyglądu piersi). Następnie umieszcza w niej implant, a cięcia zabezpiecza szwami. Operacja powiększania piersi odbywa się w narkozie i trwa od godziny do około dwóch godzin.

Warto podkreślić, że procedurę powiększenia biustu z wszczepieniem implantów zawsze poprzedza konsultacja wstępna, podczas której lekarz wykonuje badanie wzrokowe i palpacyjne piersi, omawia z pacjentką przebieg zabiegu, informuje o ewentualnych powikłaniach, związanych z operacją dolegliwościach bólowych i ustala wielkość piersi. Kwalifikacja do operacji w przypadku piersi wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych, w tym krwi, EKG, USG piersi, a także niekiedy RTG czy mammografii.

Lipomodeling – wszczepienie tkanki tłuszczowej pacjentki

Innym zabiegiem chirurgii plastycznej jest lipomodeling. W tej metodzie zbyt mały biust powiększa się uzupełniając piersi tkanką tłuszczową pobraną np. z okolic brzucha. Jest to doskonała propozycja dla kobiet, które pragną mieć większe piersi, ale jednocześnie obawiają się wszczepiania ciał obcych do organizmu. Lipomodeling przeprowadza się również w znieczuleniu ogólnym, a przeszczepiona tkanka po jakimś czasie staje się naturalną tkanką piersi. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do implantów, lipomodeling wymaga kilkukrotnego przeprowadzenia. Tą metodą można uzyskać większy biust maksymalnie o 1 czy 2 rozmiary. Świetnie nadaje się do niewielkiej zmiany wielkości i kształtu piersi, uzupełnienia ubytków objętości, poprawy jakości skóry. Jeśli jesteś posiadaczką mniejszych piersi, za pomocą lipomodelingu nie uzyskasz dużego biustu, wyraźnie większego niż przed operacją.

Lifting piersi – poprawa jędrności i kształtu

Kobiety, które z natury mają duże piersi, albo w pełni akceptują po prostu swój rozmiar mogą jednak również zauważać w swoim biuście problem natury estetycznej. Niestety wraz z wiekiem piersi często tracą formę i jędrność. Lifting piersi kierowany jest do pań, które chcą poprawić kondycję biustu. Pozwala uwypuklać piersi, przywrócić im młodzieńczy wygląd i sprawić, że dekolt znów stanie się seksowny.

Podniesienie piersi jest operacją, podczas której nadawany jest kształt istniejącej tkance gruczołowej oraz oczywiście tłuszczowej. W razie potrzeby lekarz może również m.in. usunąć nadmiar skóry, przemieścić brodawkę i otoczkę w górę, a kiedy brakuje naturalnych tkanek, w trakcie zabiegu piersi nierzadko uzupełniane są implantami.