Mastopeksja, czyli podniesienie biustu – przebieg i efekty zabiegu

3 min
07/11/2022
[ssba-buttons]

Powiększenie piersi implantami to niejedyna operacja piersi, która pozwala na uzyskanie estetycznego kształtu biustu. Jeśli Twoim problemem jest wiotkość i opadanie piersi po ciąży lub na skutek redukcji masy ciała, pomóc może mastopeksja, czyli zabieg, który polega na chirurgicznym podniesieniu piersi. Wyjaśniamy, jak wygląda cała procedura i jakich efektów można spodziewać się po liftingu piersi.

Czym jest mastopeksja?

Mastopeksja to inna nazwa liftingu biustu lub podniesienia piersi. Jest to zabieg przeprowadzany przez chirurga plastycznego, pod narkozą i polegający na podniesieniu nadmiernie zwiotczałych piersi na odpowiednią wysokość. W określonych miejscach wykonywane są cięcia, nadmiar skóry jest usuwany, tkanka zostaje naciągnięta i odpowiednio ukształtowana. Na koniec miejsca cięć zostają zabezpieczone szwami. Celem liftingu biustu jest odmłodzenie piersi poprzez ich uformowanie „na nowo”, aby odzyskały młodzieńczą jędrność.

Podniesienie biustu – dla kogo?

Powodem, dla którego kobiety decydują się na zabieg podniesienia piersi, jest brak zadowolenia z wyglądu swoich piersi. Kształt i jędrność piersi zmieniają się wraz z wiekiem i pod wpływem różnych czynników przyspieszających ten proces. Włókna kolagenowe ulegają osłabieniu i tracą zdolności regeneracyjne, przez co tkanki opadają. Karmienie piersią, szybka utrata masy ciała, starzenie się organizmu, terapia hormonalna – to okoliczności, które sprzyjają wiotkości, utracie objętości i nieestetycznemu kształtowi biustu. Skóra w obrębie piersi staje się wiotka i cienka, traci elastyczność. Problem opadających piersi często stanowi u kobiet przyczynę kompleksów i obniżonej samooceny.

Na czym polega zabieg mastopeksji?

Lifting piersi, podobnie jak każda inna operacja chirurgii plastycznej, poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim oraz odpowiednimi badaniami, których celem jest wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Podczas konsultacji chirurg omawia z pacjentką całą procedurę i pyta o jej oczekiwania względem rezultatów. Przed zabiegiem mastopeksji wskazane jest przeprowadzenie m.in. takich badań jak: morfologia krwi, krzepliwość krwi, kreatynina, anty-HBs, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej, a w przypadku pacjentek po 40. roku życia również USG piersi lub mammografia.

Przeciwwskazania do mastopeksji to m.in.:

  • ciąża i okres karmienia,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • ciężkie choroby wątroby i nerek,
  • zaburzenia układu krzepnięcia,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • ogólnie zły stan zdrowia.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2-3 godziny. Operacja podniesienia piersi polega na wykonaniu cięć w określonych miejscach (w zależności od zastosowanej przez chirurga metody):

  • w dolnej połowie piersi,
  • w okolicach otoczki sutkowej,
  • pod piersią.

Kolejny krok to usunięcie nadmiaru skóry i ewentualnie tkanki tłuszczowej w obrębie biustu. Chirurg zmienia też lokalizację kompleksu brodawka-otoczka, a czasem także zmienia kształt i wielkość otoczki brodawki. Finalnie następuje wymodelowanie gruczołu piersiowego w ten sposób, że biust staje się jędrniejszy i podniesiony, a brodawki sutkowe symetrycznie ustawione.

Na zakończenie operacji zakładane są szwy, które usuwane są po dwóch tygodniach. Rany zabezpieczone zostają opatrunkami. Na biust zakłada się specjalny biustonosz elastyczny, który należy nosić przez około 3 tygodnie. Mastopeksja wymaga krótkiej hospitalizacji (24-48 godzin). Rekonwalescencja trwa około miesiąca. Przez pierwsze dwa tygodnie występuje obrzęk, któremu towarzyszy ból. W tym czasie należy unikać wszelkiego wysiłku. Do miesiąca po zabiegu niewskazane jest uprawianie jakiegokolwiek sportu. Aby gojenie przebiegało prawidłowo, należy zadbać o zdrowy styl życia, zrezygnować z palenia papierosów.

Lifting piersi – efekty zabiegu

Mastopeksja jest zabiegiem, który przywraca młodzieńczy wygląd piersiom. Brodawki sutkowe zostają umiejscowione symetrycznie, na tej samej wysokości. Biust odzyskuje krągłe kształty, ale nie zwiększa się jego rozmiar. W związku z wycięciem części skóry i usunięciem niewielkiej ilości tkanki, biust może stać się nawet nieco mniejszy niż przed operacją. Jeśli zależy Ci na jednoczesnym powiększeniu i podniesieniu piersi, możesz rozważyć połączenie dwóch operacji: mastopeksji i wszczepienia implantów piersiowych. Zapytaj o taką możliwość swojego lekarza przed planową operacją.

Rezultaty w postaci jędrniejszych, wyżej usytuowanych piersi, widoczne są niemal od razu po zabiegu mastopeksji, jednak dopiero po zagojeniu się tkanek piersi i zakończeniu rekonwalescencji, czyli po około miesiącu, można mówić o ostatecznych efektach.

Zabieg podniesienia piersi pozostawia po sobie niewielki ślad w postaci cienkich blizn, jednak nie musisz się obawiać, że wpłyną one na estetykę Twojego biustu, ponieważ umiejscowione są w naturalnych zagłębieniach ciała.

Efekty mastopeksji są bardzo naturalne i długotrwałe. Trzeba mieć jednak świadomość, że biust cały czas jest pod wpływem działania grawitacji i procesu starzenia. Z czasem piersi znów stracą swoją jędrność i zaczną opadać. Aby temu zapobiegać, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację i ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej.