PL EN

Najskuteczniejsze metody walki ze zmarszczkami. Botoks czy kwas hialuronowy?

Zmarszczki to zmora niejednej z nas. Postęp medycyny estetycznej sprawił, że nie jesteśmy wobec nich bezbronne i możemy z nimi walczyć na różne sposoby. Najbardziej znane metody to botoks oraz wypełniacze. W jakich przypadkach stosować botoks, a kiedy zdecydować się na kwas hialuronowy? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań oraz jakich efektów można się spodziewać rozmawiamy o tym z dr. Krzysztofem Jakubowskim z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Masz wątpliwości dotyczące zabiegów kwasem hialuronowym czy botoksem i to powstrzymuje Cię przed skorzystaniem z tych metod walki ze zmarszczkami? Zadaliśmy naszemu ekspertowi parę pytań na ten temat. Sprawdź wady i zalety botoksu oraz dowiedz się, jakie są efekty zabiegu kwasem hialuronowym.

Skąd bierze się popularność zabiegów ?

Najnowsza technologia sprawia, że zastosowanie obydwu procedur zabiegowych jest szybkie i łatwo dostępne. Dodatkowym plusem jest wciąż rosnąca świadomość pacjentów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że te zabiegi nie wiążą się z nienaturalnymi efektami. Prawidłowo wykonane zabiegi z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej umożliwiają uzyskanie bardzo naturalnych efektów, które podkreślą atuty naszej urody i zredukują mankamenty powstałe wskutek działania czasu i grawitacji.

W jakim wieku możemy po raz pierwszy zdecydować się na zabiegi z użyciem botoksu czy kwasu?

Poza tym, że pacjent musi być pełnoletni, to dolna granica dla wykonywania zabiegów kwasem hialuronowym czy botoksem nie istnieje. Atrofie tkanek lub nadmierna mimika powodują, że już w młodym wieku możemy odczuwać duży dyskomfort związany z naszym wyglądem. W przypadku botoksu dobrze jest zastosować go jak najszybciej po zauważeniu zmarszczek mimicznych. Nie dopuścimy wtedy do powstania głębokich i nieestetycznych bruzd, które powstają w wyniku pracy mięśni. Regularne stosowanie botoksu w obszarze zmarszczek mimicznych zmniejsza również napięcie mięśniowe w danym obszarze, dzięki czemu z czasem będziemy potrzebowali takiego zabiegu coraz rzadziej.

Czy są jakiekolwiek przeciwskazania do przeprowadzania zabiegów z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego?

Przeciwwskazania są takie jak w przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej: przerwanie ciągłości skóry w obszarze poddawanym zabiegowi, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, ciąża, okres karmienia piersią, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie niektórych leków. Przed zabiegiem lekarz zawsze przeprowadza konsultację, w trakcie której ma miejsce dokładny wywiad zdrowotny. Ma on na celu wykluczenie przeciwwskazań do zabiegów.

Botoks a kwas hialuronowy – jakie różnice?  

Botoks to preparat, który redukuje wyłącznie zmarszczki mimiczne pojawiające się w wyniku powtarzających się skurczy mięśni twarzy. Wstrzyknięty do mięśni położonych pod skórą powoduje zablokowanie odbierania przez nie impulsów nerwowych i w rezultacie ich rozluźnienie, czego widocznym efektem działania na skórze jest wygładzenie zmarszczek. Najpopularniejsze strefy twarzy poddawane zabiegowi z użyciem botoksu to: czoło, okolice ust, oczu i nosa oraz tzw. królicze zmarszczki, jak również broda lub szyja.

Preparaty zawierające różnie usieciowany kwas hialuronowy, czyli tzw. wypełniacze, mają szersze spektrum działania. Możemy zastosować je w celu wypełnienia pojedynczych zmarszczek i bruzd, jak również do modelowania i liftingu wolumetrycznego twarzy. Tymi preparatami możemy przywrócić odpowiednie proporcje oraz podkreślić wybrane partie twarzy.

Botoks czy kwas hialuronowyjakie są wady i zalety każdej z metod?

Jeśli zabiegi wykonuje wykwalifikowany lekarz przy użyciu certyfikowanych preparatów, to obie metody są bezpieczne, szybkie i nie wykluczają pacjenta z aktywności zawodowej. Oczywiście w pierwszych dniach po zabiegach mogą powstać delikatne zasinienia lub obrzęki. Łatwo można je jednak zakamuflować makijażem.

Wadą tych zabiegów jest bez wątpienia to, że w niewykwalifikowanych rękach mogą być bardzo niebezpieczne i doprowadzić np. do porażenia nerwu (w tym nawet utraty wzroku!). Dlatego bardzo istotny jest wybór kliniki, do której udamy się na zabieg. Pomocne w tej sytuacji będzie 10, które pokazują, czym powinien kierować się pacjent, wybierając miejsce na zabieg.

Czy możemy zapobiegać pogłębianiu się zmarszczek mimicznych?

Trudno jest zapanować nad mimiką i pracą mięśni twarzy. W dużej mierze są to procesy, które dzieją się poza naszą kontrolą.

Botoks i kwas hialuronowy – kiedy widać efekty zabiegów?

Efekt zabiegu z użyciem botoksu jest widoczny w pełni po około 7 dniach. Tyle czasu toksyna botulinowa potrzebuje do aktywacji. Natomiast pierwsze efekty zabiegu z zastosowaniem wypełniaczy widoczne są niemal od razu. Ostateczny efekt zobaczymy po około 14 dniach, kiedy preparat zakończy „pracę” i ułoży się w skórze.

Czy botoks i kwas hialuronowy należą do tzw. zabiegów lunchowych i po ich wykonaniu możemy iść do pracy?

Obydwa zabiegi nie wpływają na ograniczenie naszej codziennej aktywności. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne zasinienia, ale są one łatwe do zakamuflowania. Dla osób bardzo aktywnych zawodowo to bardzo ważna zaleta.