PL EN

FAKTY I MITY NA TEMAT TOKSYNY BOTULINOWEJ

FAKTY I MITY NA TEMAT TOKSYNY BOTULINOWEJ

Temat toksyny botulinowej budzi wśród zabiegów medycyny estetycznej chyba największe kontrowersje. Na łamach tego poradnika spróbujemy się z nimi zmierzyć i tym samym pomóc Państwu w dokonaniu świadomego wyboru.

Czy jest jakaś granica wieku, przed którą nie należy stosować toksyny botulinowej?

Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska: Nie ma takiej granicy. Wszystko zależy od mimiki twarzy. Jeśli jest ona bardzo żywa i dynamiczna zmarszczki powstają dużo wcześniej, ponieważ skóra jest ściśle powiązana z mięśniami twarzy i wtedy warto poddać się zabiegowi ostrzykiwania toksyną botulinową wcześniej, aby poprzez unieruchomienie mięśni uniknąć „zagnieceń” skóry, czyli zmarszczek. Pamiętajmy o tym, że dużo łatwiej „rozprostować” delikatne zmarszczki, niż te mocno utrwalone, które były utrwalane przez lata.

Czy po zabiegu z twarzy nie zrobi się maska?

Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska: To chyba największa obawa i największy mit dotyczący zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Najprawdopodobniej jest on związany z wizerunkiem wielu osób publicznych, u których toksyna została podana w nadmiarze, niestety często na ich własne życzenie. Umiejętnie podana toksyna botulinowa niweluje zmarszczki mimiczne, które nie dodają nam uroku, są to zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu, oraz tzw. lwia zmarszczka tworząca się pomiędzy brwiami. Utrwalone nadają twarzy srogi i zmęczony wygląd.

Jak długo czeka się na efekty?

Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska: Najczęściej pierwsze efekty działania widać już po 3 dniach od podania. Pełen efekt uzyskujemy po 7 – 14 dniach, stąd planowana wizyta kontrolna w takim właśnie terminie.

Kiedy zabieg należy powtórzyć?

Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska: Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo. Zazwyczaj po około 3-4 miesiącach widać, że efekt likwidacji zmarszczek trochę się zmniejsza, ale ciągle jest wyraźny. Po 4 -6 miesiącach u większości pacjentów zabieg należy powtórzyć. Natomiast skóra przez ten czas nie marszczyła się, stąd jej wygląd zazwyczaj się poprawia i jest w znacznie lepszym stanie niż przed podaniem preparatu.

Czy to prawda, że botoks może również zlikwidować nadmierne pocenie dłoni, pach i stóp?

Dr Katarzyna Rudolf-Urasińska:Jak najbardziej, jeśli oczywiście nadmierna potliwość nie jest objawem choroby ogólnoustrojowej. Tu najważniejszym elementem jest wywiad lekarski przed zabiegiem, który pozwala na wykluczenie takich chorób jak: nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne itp.  Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut, pozwala na ograniczenia nadpotliwości do minimum, a sam efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Dla osób, dla których pocenie jest dużym problemem, zabieg jest prawdziwym wybawieniem i pozwala na swobodne funkcjonowanie w życiu zawodowym, jak i prywatnym.