Plastyka pochwy po porodzie – dlaczego warto ją wykonać?

2 min
01/02/2021
[ssba-buttons]

Poród to dla organizmu kobiety olbrzymi wysiłek, który niekiedy skutkuje przykrymi dolegliwościami w obrębie narządów intymnych. Rozluźnienie pochwy, dysfunkcje seksualne, nietrzymanie moczu – to tylko część problemów, które mogą się pojawić u pań po urodzeniu dziecka. Na szczęście z pomocą przychodzi wówczas ginekologia estetyczna.

Z tekstu dowiesz się:

Poród siłami natury jest olbrzymim wysiłkiem dla organizmu kobiety. Może on skutkować poważnymi dolegliwościami w obrębie narządów intymnych. Zdarza się, że w czasie porodu dochodzi do osłabienia, a nawet uszkodzenia mięśni dna miednicy, zbytniego rozciągnięcia więzadeł oraz obniżenia narządów rodnych. Wszystko to sprawia, że pochwa i srom po porodzie stają się luźne oraz mało elastyczne. To może powodować nie tylko problemy natury estetycznej (kompleksy związane z wyglądem ciała, lęk przed kontaktami intymnymi), ale także zdrowotne – sprzyja to bowiem częstszemu rozwojowi infekcji.

U kobiet po porodzie – w efekcie osłabienia mięśni dna miednicy, obniżenia przedniej ściany pochwy oraz zaburzeń napięcia cewki moczowej – często występuje także nietrzymanie moczu. Może mieć ono różne nasilenie: od lekkiego gubienia moczu podczas kichania czy śmiechu, przez nietrzymanie moczu podczas gwałtownych ruchów, aż po popuszczanie moczu podczas codziennych czynności, np. spacerów. Ta dolegliwość również wymaga leczenia – z pomocą przychodzi wówczas ginekologia estetyczna.

Jakie zabiegi po ciąży? Laserowe!

Współczesna ginekologia estetyczna oferuje pacjentkom liczne zabiegi po porodzie, które pozwolą się pozbyć przykrych dolegliwości w obrębie narządów rodnych. W klinice ESTELL pacjentkom polecamy m.in. zabiegi z wykorzystaniem ginekologicznego lasera CO2, uznawanego za najdoskonalsze i najbardziej skuteczne urządzenie przeznaczone do rehabilitacji poporodowej oraz procedur ginekologii estetycznej.

Emitowana przez laser energia podnosi temperaturę błon śluzowych pochwy oraz zawartych w nich włókien kolagenowych, odpowiedzialnych m.in. za jędrność, elastyczność i prawidłowe napięcie tkanek. Te już obecne włókna, rozciągnięte po porodzie, kurczą się, a dodatkowo przyspiesza produkcja nowego kolagenu, co powoduje znaczną poprawę stanu narządów rodnych.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu po porodzie, zabieg laserowy wykazuje się dużą skutecznością, jest bezpieczny i mało inwazyjny. Dodatkowo efekty terapii to:

  • wzmocnienie mięśni dna miednicy,
  • uelastycznienie pochwy,
  • poprawa nawilżenia pochwy,
  • poprawa estetyki stref intymnych.

Plastyka krocza po porodzie – nici Vaginal Narrower

Plastyka pochwy po porodzie może być wykonana również przy użyciu nici Vaginal Narrower. Są to nici wykonane z polikaprolaktonu, a więc w pełni bezpiecznego i neutralnego dla organizmu polimeru, który po kilkunastu miesiącach od osadzenia w tkankach ulega rozpuszczeniu. Nici posiadają mikroskopijne haczyki ułożone w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu utrzymują swoją pozycję aż do chwili rozpuszczenia. Przez ten czas wzdłuż nici buduje się swoisty szkielet z białek tkankowych, włókien kolagenu oraz elastyny, zapewniający tkankom odpowiednie napięcie i elastyczność przez długie lata.

Plastyka pochwy po porodzie z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower jest zabiegiem przeprowadzanym w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Wymaga jedynie wykonania niewielkiego nacięcia, w którym umieszcza się nić – następnie jest ono zaopatrywane szwami. Po kilku dniach można wrócić do normalnej aktywności, a po kilku tygodniach – do współżycia seksualnego. Co ważne, w naszej klinice zabieg zawsze wykonuje specjalista ginekologii, co zapewnia pacjentkom bezpieczeństwo i najwyższy komfort.