Poznaj sposoby pozwalające na usuwanie blizn pooperacyjnych i po zabiegach chirurgicznych

3 min
30/03/2020

Blizny pooperacyjne to niechciana pamiątka po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych. Zaburzają one estetykę wyglądu, a jeśli są zlokalizowane w widocznych miejscach – mogą stać się przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna doskonale potrafi sobie poradzić z bliznami po operacjach.

Jak powstają blizny po zabiegach chirurgicznych? 

Blizny są naturalnym efektem gojenia się ran po wcześniejszym urazie termicznym, chemicznym lub mechanicznym. Wyróżnia się wiele rodzajów blizn – pooparzeniowe, pozapalne, a także blizny pooperacyjne. Są to zmiany, które powstają w miejscu naruszenia powierzchni skóry i jej głębszych powłok podczas operacji. Chociaż coraz częściej zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem mało inwazyjnych metod endoskopowych, to jednak wiele osób wciąż boryka się z problemem dojrzałych blizn po operacjach sprzed lat. Zdarza się również, że stan zdrowia pacjenta wymaga nagłej, szybkiej interwencji i wówczas ważniejsze jest ratowanie życia chorego niż troska o estetyczny wygląd jego skóry.

U części osób blizna po operacji z czasem blednie, staje się gładsza i mniej widoczna. Jeżeli jednak w procesie gojenia wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, blizny pooperacyjne mogą się stać widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli dodatkowo znajdują się one na odsłoniętych partiach ciała, sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót. Wówczas możliwe jest usuwanie blizn pooperacyjnych przy pomocy nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych?

Jednym z najnowocześniejszych zabiegów stosowanych w klinice Estell w Warszawie jest laseroterapia. Stosowane są ablacyjne lasery frakcyjne, które tworzą w skórze wiele niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń. Te zmiany natychmiast pobudzają naturalne procesy regeneracji skóry. Stymulują produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek i powodują dogłębną przebudowę tkanek – zabieg laserowy pobudza proces tworzenia włókien kolagenowych oraz elastyny. Co ważne, impulsy światła laserowego działają tylko na ściśle określone partie skóry, bez uszkadzania tkanek sąsiadujących i naruszania zdrowej skóry.

Usuwanie blizn laserem jest procesem, który wymaga nieco czasu. Zwykle pełne efekty są widoczne już po około 14 dniach, ale w przypadku głębokich, dojrzałych blizn konieczna może być seria zabiegów – nawet 4-6 – w odstępach 6-12 tygodni. Warto jednak pamiętać, że poprawa wyglądu skóry utrzymuje się długo, bo przez kilka lat.

Usuwanie blizn pooperacyjnych za pomocą radiofrekwencji mikroigłowej

Blizny pooperacyjne pomaga redukować także zabieg radiofrekwencji mikroigłowej. Polega on na wykonywaniu w obrębie skóry mikronakłuć na głębokość od 0,5 do 4 mm – używane do tego celu igły emitują fale radiowe, które inicjują przebudowę skóry, pobudzają naturalne procesy regeneracji oraz stymulują produkcję włókien kolagenu i elastyny. Dzięki zastosowaniu tej techniki skóra staje się wygładzona, napięta, gęstsza. Zredukowane zostają także przebarwienia oraz blizny. Dla jak najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 4 zabiegów w odstępach co 3 tygodnie. 

Inne możliwości – korekcja blizn peelingami, wsparcie drenażem i chirurgiczne usuwanie blizn pooperacyjnych 

Pomocniczo można wykonać również drenaż limfatyczny – ten zabieg wykorzystuje właściwości podciśnienia oraz pracę głowic masujących wyposażonych w liczne mikrootwory. Urządzenie działa precyzyjnie na każdy milimetr skóry bez jej uszkadzania, rozciągania czy powstawania siniaków. Zabiegi takie pomagają w redukowaniu blizn pooperacyjnych, a także są wskazane przy problemach naczyniowych oraz obrzękach. 

Wśród innych możliwości mających zastosowanie w przypadku blizn wymienia się peelingi medyczne. W zależności od ich rodzaju można poprawić wygląd blizn usuwając określoną ilość wierzchnich warstw naskórka, tym samym wygładzając powierzchnię obszaru zabiegowego. Dzięki metodom takim zmniejsza się widoczność blizn, poprawie ulega też kondycja obszaru zabiegowego. Jeśli natomiast zmiana jest bardzo duża i ma charakter przerostowy (bliznowiec), niekiedy wskazane jest chirurgiczne usunięcie blizny. 

Blizna po operacji nie musi szpecić Twojego ciała do końca życia. Ważne jest jednak, aby sposób leczenia blizn był indywidualnie dobrany w zależności od jej stanu. Podczas konsultacji w warszawskiej klinice Estell lekarz medycyny estetycznej zaleci, jaki sposób usuwania blizn pooperacyjnych będzie w danym przypadku najskuteczniejszy.

Źródła:

  1. Gemza K., Surgiel-Gemza A.: Zastosowanie bipolarnej radiofrekwencji mikroigłowej w kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji blizn potrądzikowych. Kosmetologia estetyczna 6 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf.
  2. Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
  3. Radiofrekwencja mikroigłowa – nieoperacyjny lifting i przebudowa skóry z problemami. https://artofbeauty.com.pl/?p=8545.
  4. Witkowska K., Matławska I.: Wykorzystanie lasera ablacyjnego CO2 w profilaktyce anti-aging skóry twarzy. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. https://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Wykorzystanie-lasera-ablacyjnego-CO2-w-profilaktyce-anty-aging-sk%C3%B3ry-twarzy.pdf.