Poznaj najlepsze sposoby na blizny pooperacyjne

2 min
30/03/2020

Blizny pooperacyjne to niechciana pamiątka po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych. Zaburzają one estetykę wyglądu, a jeśli są zlokalizowane w widocznych miejscach – mogą stać się przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna doskonale potrafi sobie poradzić z bliznami po operacjach.

Z tekstu dowiesz się:

Blizna to zmiana skórna powstała na skutek procesu gojenia się ran po wcześniejszym urazie termicznym, chemicznym lub mechanicznym. Wyróżnia się wiele rodzajów blizn – pooparzeniowe, pozapalne, a także blizny pooperacyjne. Są to zmiany, które powstają w miejscu naruszenia powłok skórnych podczas operacji. Chociaż coraz częściej zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem mało inwazyjnych metod endoskopowych, to jednak wiele osób wciąż boryka się z problemem dojrzałych blizn po operacjach sprzed lat. Zdarza się również, że stan zdrowia pacjenta wymaga nagłej, szybkiej interwencji i wówczas ważniejsze jest ratowanie życia chorego niż troska o estetyczny wygląd jego skóry.

U części osób blizna po operacji z czasem blednie, staje się gładsza i mniej widoczna. Jeżeli jednak w procesie gojenia wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, blizny pooperacyjne mogą się stać widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli dodatkowo znajdują się one na odsłoniętych partiach ciała, sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót. Wówczas wskazane jest usuwanie blizn pooperacyjnych przy pomocy nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej.

Co na blizny po operacji? Laser CO2!

Jednym z najnowocześniejszych zabiegów stosowanych w klinice Estell jest usuwanie laserowe blizn przy użyciu lasera CO2. Jest to laser frakcyjny ablacyjny, który tworzy w skórze wiele niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń. Te zmiany natychmiast pobudzają naturalne procesy regeneracji skóry, stymulują produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek, powodują dogłębną przebudowę tkanek, pobudzają proces tworzenia włókien kolagenu oraz elastyny. Co ważne, impulsy światła laserowego działają tylko na ściśle określone partie skóry, bez uszkadzania tkanek sąsiadujących.

Usuwanie blizn pooperacyjnych laserem CO2 jest procesem, który wymaga nieco czasu. Pełne efekty zabiegu widać już po około 14 dniach, ale w przypadku głębokich, dojrzałych blizn konieczna może być seria zabiegów – nawet 4-6 – w odstępach 6-12 tygodni. Warto jednak pamiętać, że poprawa wyglądu skóry utrzymuje się długo, bo przez kilka lat.

Co na blizny pooperacyjne? Radiofrekwencja mikroigłowa!

Blizny pooperacyjne pomaga redukować także zabieg radiofrekwencji mikroigłowej. Polega on na wykonywaniu w obrębie skóry mikronakłuć na głębokość od 0,5 do 4 mm – używane do tego celu igły emitują fale radiowe, które inicjują przebudowę skóry, pobudzają naturalne procesy regeneracji oraz stymulują produkcję włókien kolagenu i elastyny. Skóra staje się wygładzona, napięta, gęstsza. Zredukowane zostają także przebarwienia oraz blizny.

Dla jak najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 4 zabiegów co 3 tygodnie. Pomocniczo można wykonać również drenaż limfatyczny lub masaż mikropróżniowy – ten zabieg wykorzystuje właściwości podciśnienia oraz pracę głowic masujących wyposażonych w liczne mikrootwory. Urządzenie działa precyzyjnie na każdy milimetr skóry bez jej uszkadzania, rozciągania czy powstawania siniaków. Drenaż limfatyczny lub masaż mikropróżniowy skutecznie pomaga w redukowaniu blizn pooperacyjnych, a także jest wskazany przy problemach naczyniowych oraz obrzękach.

Blizna po operacji nie musi szpecić Twojego ciała do końca życia. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej w klinice Estell – podpowie on, jaki sposób usuwania blizn pooperacyjnych będzie w danym przypadku najskuteczniejszy.