O zabiegu
Nieprawidłowości w obrębie układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego i dolegliwości z nimi związane można niwelować z pomocą rehabilitacji stomatologicznej. Sesja rehabilitacyjna z tej dziedziny przeznaczona jest dla pacjentów, którzy odczuwają dyskomfort lub ból w obrębie jamy ustnej i całej twarzy.
Sesja z zakresu rehabilitacji stomatologicznej – co to jest?
Rehabilitacja stomatologiczna jest działem medycyny, który zajmuje się poprawą funkcjonalności układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. Zaburzenia w jego obrębie mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak np. wady zgryzu i postawy, zmiany zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych, czy urazy w obrębie twarzoczaszki. Wśród niepokojących objawów wymienia się natomiast m.in. problemy z przeżuwaniem i połykaniem pokarmów, bóle głowy i twarzy, trzaski w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, ograniczenie ruchomości żuchwy, szumy uszne, czy pogorszenie kondycji uzębienia.
Sesja rehabilitacyjna to spotkanie z doświadczonym fizjoterapeutą stomatologicznym, który z pomocą różnych technik dąży do poprawy funkcjonalności układu stomatologicznego i łagodzenia nieprzyjemnych objawów.
Oferta – terapia manualna, kinezyterapia, fizykoterapia, fizjoprofilaktyka
Fizjoterapia stomatologiczna może pomóc pacjentom poprzez różne formy zabiegów rehabilitacyjnych, dobierane indywidualnie. Są to m.in.:
- Terapia manualna – specjalista wykonuje określone ruchy w obrębie tkanek miękkich twarzy i całej głowy, skupia się na rozluźnieniu mięśni i przywracaniu prawidłowych ruchów w stawach.
- Kinezyterapia – polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie głębokie i przywracają prawidłową ruchomość stawów.
- Fizykoterapia – stosuje się zabiegi wykorzystujące zjawiska fizyczne, takie jak np. jonosferę, ultradźwięki, czy laseroterapię. Działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
- Fizjoprofilaktyka – są to ćwiczenia przygotowane dla pacjenta i przeznaczone do samodzielnego wykonywania w domu.
Sesja rehabilitacyjna – jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty?
Pierwsza sesja stomatologiczna poprzedzona jest konsultacją z fizjoterapeutą. W jej trakcie specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem i ocenia m.in. mobilność jego żuchwy, zakres ruchu stawów, stan uzębienia i jamy ustnej, a także tkliwość mięśni. Po zapoznaniu się z rodzajem dysfunkcji i dolegliwości, opracowywany jest indywidualny plan terapii, przeprowadzany w ramach sesji rehabilitacyjnej. W trakcie spotkania specjalista korzysta z różnych technik fizjoterapeutycznych, dobieranych indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jak się przygotować do fizjoterapii stomatologicznej?
Nie ma potrzeby specjalnych przygotowań. Warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań (jeśli są one wymagane). Niekiedy różnego rodzaju dolegliwości w obrębie głowy mają związek z innymi partiami ciała i wadami postawy, np. miednicą, plecami, płaskostopiem. Specjalista może więc przeprowadzać zabiegi w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego, dlatego na sesję warto przyjść w wygodnym ubraniu.
Sesja rehabilitacyjna – efekty terapii
Sesje rehabilitacyjne z zakresu stomatologii prowadzą do przywrócenia prawidłowej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, łagodzą zaburzenia i dolegliwości w obrębie żuchwy i całej twarzoczaszki, poprawiają funkcjonalność układu stomatologicznego. Wizyty u fizjoterapeuty pomagają pacjentowi uporać się z bólem i odzyskać radość z życia. Niejednokrotnie wpływają też na zmianę wyglądu twarzy, stanowiąc ważny element stomatologii estetycznej.
Wskazania
- wady zgryzu i postawy,
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,
- zwyrodnienie stawów,
- problemy z pełnym otwarciem ust,
- zmiany pooperacyjne w obrębie narządu żucia,
- zaburzenia w wyniku przebytych urazów,
- ból żuchwy, szczęki, jamy ustnej, głowy, twarzy,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- osłabienie mięśni żucia (żuchwy i szczęki),
- szumy w uszach,
- problemy z przełykaniem i żuciem,
- bruksizmu (mimowolne zgrzytanie zębami),
- nawykowe obgryzanie paznokci,
- wsparcie leczenia ortodontycznego (noszenia aparatu ortodontycznego) i protetycznego,
- trzaski, przeskakiwanie żuchwy,
- zaburzenia w obrębie kręgosłupa i miednicy, skutkujące objawami w obrębie twarzy.
Przeciwwskazania
- Brak - specjalista dobiera zabiegi bezpieczne dla danego pacjenta.
Najczęściej zadawane pytania
Liczba i częstotliwość sesji zależą od rodzaju problemu i stanu klinicznego pacjenta. Poprawę w postaci odprężenia można natomiast odczuć już po jednym spotkaniu.
Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju technik, sesja rehabilitacyjna przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów, którzy chcą uporać się z niepokojącymi objawami w obrębie twarzoczaszki. Specjalista dobiera rodzaj terapii indywidualnie dla każdego pacjenta. Sesja rehabilitacyjna może prowadzić do redukcji bólu, relaksacji mięśni i niwelowania złych nawyków.
Formularz kontaktowy