Stomatolog dziecięcy/pedodonta

O zabiegu

Pedodoncja to fachowa nazwa dyscypliny, jaką jest stomatologia dziecięca. Jest to specjalizacja, która zajmuje się głównie profilaktyką i leczeniem zębów u dzieci. Dlaczego potrzebna jest specjalna dyscyplina? Zęby dzieci, szczególnie zęby mleczne, różnią się od zębów stałych co sprawia, że niezbędna jest szczegółowa wiedza dotycząca specyfiki budowy i  rozwoju uzębienia u dzieci. Lekarz pracujący z dziećmi musi mieć też odpowiednią wiedzę i przygotowanie do pracy z najmłodszymi pacjentami, którzy wymagają szczególnego traktowania.

Stomatolog dziecięcy – zakres pomocy

Pracując jako pedodonta specjalista musi posiadać ogromną wiedzę ogólną oraz kierunkową, związaną z rozwojem i budową zębów mlecznych i stałych niedojrzałych. Dzieci to szczególna grupa pacjentów, która wymaga też specjalnego podejścia. Konieczne jest zrozumienie młodego człowieka i dopasowanie metod pracy do jego potrzeb.

W ramach stomatologii dziecięcej lekarz zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką próchnicy i innych chorób zębów, dziąseł i błon śluzowych oraz ich leczeniem. Specjalista posiada również podstawową wiedzę w zakresie ortodoncji, aby móc wstępnie ocenić obecność wad zgryzu i skierować pacjenta na konsultację i leczenie specjalistyczne.

Konsultacje u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się regularnie, nawet częściej niż w przypadku osób dorosłych. Najlepiej, aby specjalistyczna kontrola pedodonty miała miejsce po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego raz na 3 miesiące. Ma to związek ze specyficzną budową zębów mlecznych, które są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, przez co są bardziej narażone na szybki rozwój próchnicy. Próchnica jest choroba zakaźną, zaniedbania próchnicowe nawet jednego zęba mogą  w bardzo szybki czasie rozprzestrzenić się nie na pozostałe, co doprowadzić może do zmian w całej jamie ustnej.

Stomatolog dziecięcy leczenie

W ramach profilaktyki lekarz pedodonta przeprowadza szereg zabiegów, których celem jest  zabezpieczenie zębów małego pacjenta przed próchnicą. W gabinecie wykonywane są zabiegi, takie jak: lakierowanie, lakowanie czy fluoryzacja. Jeżeli zachodzi taka konieczność- stomatolog dziecięcy podejmuje decyzję o konieczności włączenia leczenia zębów.

Jeśli podczas wizyty lekarz stwierdzi nieprawidłowości dotyczące zgryzu – podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta do ortodonty.

Duże znaczenie w leczeniu stomatologicznym dzieci odgrywają wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko ma możliwość poznać pracę lekarza, oswoić się z gabinetem. Takie postępowanie jest bardzo ważne i pokazuje, że maluchy, które miały możliwość odbywania wizyt adaptacyjnych, a następnie też profilaktycznych – w przyszłości wykazują zdecydowanie mniejszy lęk przed stomatologiem.

W przypadku niewspółpracujących małych pacjentów poza wizytami apatyjnymi możliwe jest leczenie w sedacji wziewnej pozwalające w sposób bezstresowy, zarówno dla dziecka jak i opiekuna przeprowadzić leczenie czy zabiegi profilaktyczne.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]
  [rozwiń]
  [rozwiń]

  Adress

  ul. Bielańska 12,
  00-085 Warszawa

  Godziny Pracy

  pn-pt: 9:00-21:00,
  sob.: 9-18:00

  Telefon

  pokaż numer 22 431 36 66

  Mail

  pokaż mail info@estell.pl

  Adress

  ul. Okopowa 58/72,
  01-042 Warszawa

  Godziny Pracy

  pn-pt: 8:00-21:00,
  sob.: 9:00-18:00

  Telefon

  pokaż numer 22 431 36 66

  Mail

  pokaż mail info@estell.pl

  Adress

  ul. Burakowska 14,
  01-066 Warszawa
  wejście od Al. Jana Pawła II

  Godziny Pracy

  pn-pt: 8:00-21:00,
  sob.: 9-18:00

  Telefon

  pokaż numer 22 431 36 66

  Mail

  pokaż mail info@estell.pl