Krwawienie dziąseł

opis problemu

Krwawienie dziąseł to sytuacja, której nie można bagatelizować. U wielu pacjentów stan ten budzi niepokój, ale czy słusznie? Z całą pewnością nawracające krwawienia dziąseł wymagają konsultacji stomatologicznej. Podczas konsultacji i badania wewnątrzustnego, dentysta ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.

Krwawienie dziąseł przyczyny

Zastanawiasz się dlaczego Twoje dziąsła podczas mycia krwawią? Przyczyn może być co najmniej kilka. Jednym z najpowszechniejszych jest obecność płytki nazębnej i kamienia – spowodowanych niewłaściwą higieną jamy ustnej. Podczas mycia zębów szczoteczką usuwamy nagromadzoną na powierzchni szkliwa płytkę bakteryjną. Jeśli czynność nie jest wykonywana dokładnie, to pozostały na osad i znajdujące się w nim bakterie, powodują stan zapalny, a w efekcie krwawienie, obrzęk i ból dziąseł.

Krwawiące dziąsła mogą być też skutkiem innych chorób, w tym m.in. anemii, niedoboru witamin, cukrzycy, zaburzeń krzepnięcia. To także objaw, jaki może być wywoływany urazami mechanicznymi lub przyjmowaniem niektórych leków.

Krwawienie dziąseł leczenie

U pacjentów, u których występuje problem z krwawiącymi dziąsłami, bardzo ważne jest ustalenie przyczyn problemu. Od tego zależy sposób leczenia. Jeśli zauważysz u siebie ten problem, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na obecność kamienia i osadu na zębach, a gdy go zauważysz, niezwłocznie zgłoś się na profesjonalne oczyszczenie w gabinecie higieny.

Profesjonalne oczyszczanie zębów ze złogów kamienia i osadu to niebolesny, profilaktyczny zabieg. Powinniśmy wykonywać go co 6 miesięcy. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi higienistka oczyszcza  zęby, na koniec poleruje i zabezpiecza preparatem o wysokim stężeniu fluoru. Usuwane są złogi z okolic naddziąsłowych i poddziąsłowych.

Jeżeli przyczyną krwawienia problemu jest choroba dziąseł, to konieczna może być konsultacja periodontologiczna. Odsłonięte szyjki zębowe czy problemy z tkankami przyzębia powodują krwawienie, związane z występującym stanem zapalnym. Taka sytuacja wymaga wdrożenia właściwego, długofalowego leczenia.

Wsparcie pacjenta

W leczeniu chorób powodujących krwawienie dziąseł duże znaczenie odgrywa wczesna diagnostyka. Im szybciej lekarz ustali przyczynę problemu, tym szybciej włączone będzie odpowiednie leczenie. Bardzo ważne jest przeprowadzenie działań z zakresu profilaktyki i instruktażu, co pozwoli podnieść świadomość pacjenta i być może uniknąć problemów w przyszłości.

FAQ

  1. Czy krwawiące dziąsła sugerują chorobę?

W większości przypadków krwawiące dziąsła są oznaką choroby. Towarzyszą stanowi zapalnemu, mogą być jednym z pierwszych objawów chorób tkanek przyzębia (pot. paradontozy). Krwawienie dziąseł może być też spowodowane zbyt mocnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną. Do szczotkowania zębów zaleca się włosie miękkie lub średnie.

  1. Czy krwawienie dziąseł może być związane z chorobą?

Niestety tak, zdarza się, że dziąsła mogą krwawić w związku z chorobami, takimi jak: anemia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, czy niektóre problemy z wątrobą.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]