PL EN

Modelowanie i ujędrnianie ciała / redukcja tkanki tłuszczowej

Modelowanie i ujędrnianie ciała / redukcja tkanki tłuszczowej

Marzeniem większości kobiet i mężczyzn jest idealna sylwetka. Oczywiście każdy z nas ma swój własny ideał do którego dąży. Współczesna medycyna dysponuje metodami, które pozwalają na zredukowanie tkanki tłuszczowej raz na zawsze pozostawiając piękne wymodelowane ciało, bez zwiotczeń, które są naturalnym następstwem utraty kilogramów. Bez użycia skalpela, dzięki zastosowaniu różnorodnych technologii możemy w prosty i mało inwazyjny sposób zawalczyć o piękną sylwetkę.

Nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć charakter ogólny lub miejscowy – za każdym razem stanowi jednak problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach czy pośladkach może nie tylko zaburzać wygląd ciała, stać się przyczyną zaniżonej samooceny i kompleksów, ale także zwiększać ryzyko występowania niektórych chorób. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna ma skuteczne metody na usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała!

Tkanka tłuszczowa jest rodzajem tkanki łącznej, pełniącej funkcję największego magazynu energetycznego w organizmie człowieka. U mężczyzn ilość tłuszczu w organizmie wynosi od 12 do 20%, u kobiet – od 20 do 30%. Tkanka tłuszczowa jest zbudowana z kilku rodzajów komórek, m.in. adipocytów, leukocytów oraz makrofagów. Odpowiada za wiele funkcji organizmu – amortyzacyjną, izolacyjną, ochronną (chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi). Poszczególne komórki tłuszczowe regulują uczucie sytości i głodu, utrzymują prawidłowy bilans energetyczny organizmu, mają nawet wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego.

Nadmiar tkanki tłuszczowej – problem estetyczny i zdrowotny

Tkanka tłuszczowa cechuje się bardzo wysoką plastycznością. Dość łatwo zmienia się jej ilość w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak aktywność fizyczna czy sposób żywienia. Do rozrostu tkanki tłuszczowej dochodzi na skutek dwóch procesów – hiperplazji, czyli zwiększenia liczby komórek tłuszczowych, oraz hipertrofii, czyli zwiększenia ich rozmiaru.

Warto pamiętać, że ilość tkanki tłuszczowej oraz jej rozmieszczenie na ciele zależy m.in. od płci. U mężczyzn dość charakterystyczny jest występujący tłuszcz na brzuchu. U kobiet tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach pośladków oraz ud. Pewne ilości tkanki tłuszczowej są więc zupełnie naturalnym fizjologicznie stanem. Jeżeli jednak komórki tłuszczowe – na skutek różnych czynników – zbytnio się namnażają i rozrastają, staje się to już problemem natury estetycznej oraz zdrowotnej.

Tłuszcz na udach czy brzuchu w nadmiernych ilościach zaburza proporcje sylwetki, staje się przyczyną kompleksów, a także zwiększa ryzyko występowanie groźnych chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych, a nawet niektórych nowotworów.

Nadmiar tkanki tłuszczowej – ogólny lub miejscowy

Nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć charakter:

 • ogólny – zwiększona ilość tkanki tłuszczowej występuje jednocześnie w kilku partiach ciała,
 • miejscowy – nagromadzenie tkanki tłuszczowej dotyczy jednego miejsca na ciele, np. brzucha, pośladków, ud.

Warto pamiętać, że z nadmiarem tkanki tłuszczowej współwystępują często inne problemy natury estetycznej, takie jak cellulit, rozstępy czy utrata jędrności skóry.

Nadmiar tkanki tłuszczowej – przyczyny

Nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć różne przyczyny. Zalicza się do nich:

 • predyspozycje genetyczne,
 • siedzący tryb życia,
 • nieprawidłową dietę,
 • niedobór aktywności fizycznej,
 • przebyte ciąże oraz porody,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • przewlekły stres,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroby ogólnoustrojowe.

Jak zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej?

Jak wspomniano, tkanka tłuszczowa pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, więc ze względów zdrowotnych pewne jej ilości są człowiekowi niezbędne. Nie powinna ona jednak występować w nadmiarze. Zbyt dużą ilość tłuszczu w organizmie można zredukować poprzez:

 • zdrową, zbilansowaną dietę – spożywanie 4-5 regularnych niewielkich posiłków dziennie, obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków, zastąpienie niezdrowych tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego tłuszczami roślinnymi, ograniczenie węglowodanów prostych na rzecz złożonych, wprowadzenie do jadłospisu warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, chudego mięsa i nabiału,
 • aktywność fizyczną – dopasowaną do wieku, możliwości oraz ogólnego stanu zdrowia, najlepiej 4-5 razy w tygodniu po 30-45 minut, mogą to być np. spacery, jazda na rowerze, nordic walking, joga, zajęcia fitness, gimnastyka, sporty zespołowe, pływanie i wiele innych,
 • stosowanie odpowiednich kosmetyków – w redukcji tkanki tłuszczowej z newralgicznych partii ciała, takich jak brzuch, uda czy pośladki, mogą pomóc specjalistyczne kosmetyki, np. kremy i balsamy zawierające w składzie m.in. kofeinę, karnitynę, algi, oleje i wyciągi roślinne, teofilinę i teobrominę, a więc substancje o udowodnionym działaniu wyszczuplającym, antycellulitowym oraz ujędrniającym.

Czasami mimo stosowania zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz prawidłowej pielęgnacji w niektórych partiach ciała ilość tkanki tłuszczowej i tak jest zbyt duża, przez co nie wyglądają one zdrowo i atrakcyjnie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej!

 

Zabiegi

 1. BIOLINE manualny zabieg drenujący, redukcja cellulitu wodnego
 2. BIOLINE manualny zabieg lipolityczny - lokalne depozyty tkanki tłuszczowej
 3. BIOLINE Zabieg modelujący - starzenie się i wiotczenie skóry
 4. ONDA - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
 5. ERICSON CELLULITE VIB - redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej
 6. SPADEEP
 7. Masaż klasyczny
 8. Odmładzający zabieg na dłonie Maximus
 9. Morpheus - radiofrekwencja mikroigłowa
 10. LIPOLIZA INIEKCYJNA- redukcja lokalnej tkanki tłuszczowej metodą mezoterapii dedykowanymi preparatami
 11. ZAFFIRO- termolifting i poprawa kondycji skóry przy użyciu dalekiej podczerwieni Zaffiro
 12. NICI LIFTINGUJĄCE - modelowanie i poprawa napięcia skóry
 13. MAXIMUS- redukcja tkanki tłuszczowej, modelowanie ciała, ujędrnianie skóry
 14. PELLEVE- poprawa napięcia i elastyczności skóry
 15. STORZ- redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej falą akustyczną
 16. ICOONE- modelowanie ciała, drenaż limfatyczny
 17. Zwiększenie napięcia tkanek ramion i brzucha preparatem Ellanse