Ostry ból zęba, urazy

opis problemu

Bóle zębów to najczęstszy problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do stomatologa. Może on być spowodowany różnymi problemami, choć najczęściej związany jest z próchnicą. Jak dbać o zęby, aby nie dopuścić do intensywnego bólu zęba, a gdy się pojawi – jak sobie z nim poradzić?

Ostry ból zęba, urazy – przyczyny problemu

Bóle zębów mogą mieć różną etiologię. Od zmian próchnicowycho różnym stopniu zaawansowania, po głębokie uszkodzenie tkanek i miazgi zębów, które mogą wymagać leczenia kanałowego lub w bardzo zaawansowanym stadium choroby – usunięcia zęba. Duży ból towarzyszy chorobom miazgi zęba lub stanom zapalnym pojawiającym się w przebiegu ropnia okołowierzchołkowego. Dolegliwości mogą towarzyszyć również nadwrażliwości zębiny. Zdarza się, że problemy mają też związek z urazem.

Ostry ból zęba, urazy – leczenie

Podczas wizyty z silnym bólem zęba, dentysta wykonuje badanie wewnątrzustne oraz diagnostykę, np. RTG która w jego ocenie będzie niezbędna w ustaleniu przyczyny bólu.. Ważne jest, żeby w miarę precyzyjnie określić problem, intensywność, a także rodzaj bólu. Dla stomatologa informacje te mogą być ważne i ułatwić ustalenie przyczyny problemu.

Określenie charakteru bólu często sprawia pacjentom problem. Jednym z wariantów może być ból bardzo dotkliwy, który szybko ustępuje pod wpływem działania bodźca (ciepłe/zimne/słodkie) lub pod wpływem czynników mechanicznych, jak szczotkowanie. Innym rodzajem bólu jest ten, który pojawia się pod wpływem czynnika drażniącego, a po jego eliminacji – ustępuje. Obserwuje się również inne oblicza dolegliwości bólowych, jak przedłużający się ból, który pojawia się na skutek obecności czynnika drażniącego, może być to ból ćmiący bądź pulsujący, który pojawia się coraz częściej. Bardzo dotkliwym rodzajem bólu jest także występujący ciągle, nasilający się przy nagryzaniu ból.

Wsparcie pacjenta

Dolegliwości bólowe zębów nie przechodzą same. Środki przeciwbólowe mogą go czasowo uśmierzyć     , ale nie likwidują przyczyn problemu. Niezbędna jest wizyta u stomatologa, który ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

FAQ

  1. Dlaczego ząb mocno boli?

Ból zęba może mieć różne przyczyny – próchnica, stany zapalne tkanek przyzębia, tkanek okołowierzchołkowych, a także urazy. Ostry ból może promieniować, a gdy zacznie promieniować – pacjent może odczuwać dolegliwości w całym łuku zębowym, co znacznie utrudnia zlokalizowanie źródła problemu.

  1. Dlaczego zaplombowany ząb boli?

Czasem zdarza się, że pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie zęba, który został już zaplombowany. Pacjenci zastanawiają się czy jest to możliwe? Owszem, ponieważ ząb, w którym plomba została założona dawno, a materiał z czasem może się wykruszać lub poluzować, co wymaga poprawy.

  1. Czy ból zęba może promieniować?

Tak, jeśli stan zapalny jest duży, to dolegliwości bólowe mogą być obserwowane również inne zęby, a nawet ucho lub oko.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]