Zmiany na skórze mogą występować w różnych postaciach. Obecność brodawek lub kurzajek jest dla wielu osób bardzo wstydliwym problemem, z którym chciałyby szybko i sprawnie sobie poradzić. Ale duży problem stanowią również znamiona, które nie tylko mogą wyglądać niezbyt ładnie, ale mogą też stanowić duże zagrożenie. Niektóre znamiona, w tym np. znamiona barwnikowe mogą być symptomem czerniaka. Jeśli i Ty zmagasz się z tym problemem, to koniecznie zapraszamy do lektury!
Znamiona, brodawki i zmiany skórne – przyczyny problemu
Zmiany na skórze mogą przyjmować różne formy. Brodawki czy znamiona – dla wielu osób są naprawdę wstydliwym problemem. Trzeba mieć świadomość, że to nie tylko kwestia estetyki, bo niektóre zmiany świadczyć mogą o toczącym się procesie chorobowym. Dlatego problemu nigdy nie należy bagatelizować, tylko zasięgnąć opinii lekarza.
Przyczyny problemu mogą być różne. W przypadku brodawek zmiany wywoływane są wirusem. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą, która zmaga się z tym problemem lub z przedmiotami, których wcześniej dotykała. Brodawki wyglądają jak niewielka narośl. Nie są bolesne, a na skórze wokół nich nie występują stany zapalne.
W przypadku znamion mówi się o specyficznych nieprawidłowościach w strukturze skóry. Najczęściej są to zmiany wrodzone, które obserwowane są tuż po urodzeniu lub w ciągu kilku pierwszych dni życia dziecka. Powstają one w efekcie zaburzeń układu krwionośnego, powstające tuż pod powierzchnią skóry, co jest efektem znacznego rozszerzenia naczyń. W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje zmian – naczyniaki krwionośne (w tym np. znamię naczyniowe płaskie) oraz naczyniaki chłonne.
Naczyniaki wrodzone są czerwonymi plamami na powierzchni skóry, najczęściej mają nierówną strukturę oraz są wypukłe w stosunku do powierzchni skóry. Mogą też przyjmować różną barwę. Zazwyczaj naczyniaki zlokalizowane są w obrębie twarzy, ale mogą też znajdować się w okolicy rąk, nóg oraz tułowia. Najczęściej nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, jednak taką opinię wydać może jedynie lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania. Mogą one zmieniać się w czasie. U niektórych osób całkowicie zanikają, z kolei u innych mogą się powiększać.
Znamiona i brodawki – jak je leczyć?
Zabiegi, podczas których usuwane są nieestetyczne zmiany skórne zazwyczaj nie są skomplikowane. Wykorzystywane są nowoczesne metody, dzięki którym można szybko i sprawnie usunąć problem. Metod leczenia jest wiele, ale najważniejszą kwestią jest to, że zmiany, których nie będziemy usuwać powinny pozostawać pod stałą obserwacją dermatologa. Znamiona barwnikowe, które najczęściej brane są za nieszkodliwe pieprzyki mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań histopatologicznych. Usuwane podczas zabiegów zmiany są przez nas zawsze kierowane do badań histopatologicznych.
Wsparcie pacjenta
Należy wiedzieć, że zabieg usunięcia zmian wymaga dalszego postępowania i wsparcia, którego rodzaj zależy od tego, jaki zabieg został wykonany. W przypadku interwencji chirurgicznej koniecznie jest odpowiednie dbanie o ranę po usunięciu znamienia. Po wykonanej interwencji nasz personel udzieli wszelkich wskazówek dotyczących postępowania.
FAQ
Brodawki – wyglądają bardzo nieestetycznie, nic zatem dziwnego, że każdy chciałby się ich skutecznie pozbyć. Ale czy jest to możliwe? Tak. Trzeba jednak pamiętać, że brodawki powstają w efekcie obecności wirusów, dlatego mogą nawracać.
Brodawki wywoływane są przez wirus HPV, który jest zaraźliwy. Osoba, u której na skórze występują kurzajki zostawia wirusa na wszystkich powierzchniach, których dotyka. Jeśli posiadając na skórze mikropęknięcia dotkniemy takiej powierzchni – droga do rozwoju zakażenia jest już prosta.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy zadbać o kilka istotnych kwestii: trzeba zadbać o zdrowe odżywianie, przestrzegać podstawowych zasad higieny lub nosić klapki bądź obuwie ochronne podczas wizyty na basenie.
Znamion nie należy bagatelizować. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc lekarza oraz regularne konsultacje. Jeśli na Twojej skórze znajdują się znamiona musisz pamiętać o kontroli. Zaleca się kontrolę raz do roku.