Cera potrzebuje systematycznej pielęgnacji, którą w pewnym wieku można wesprzeć profesjonalnymi metodami, w tym procedurami nieinwazyjnymi i bezbolesnymi. Pierwsze niedoskonałości wynikające z postępu czasu bywają widoczne już w trzeciej i czwartej dekadzie życia lub wcześniej. Jakie zabiegi na twarz po 30. pomagają zachować gładką i promienną cerę na dłużej? Podpowiadamy!
Jak zmienia się skóra twarzy po 30 roku życia?
U wielu kobiet po 30. roku życia nie widać jeszcze oznak upływającego czasu. Nie oznacza to jednak, że one nie zachodzą. Szacunkowo już w wieku 25 lat, a nawet wcześniej dochodzi do stopniowego spowolnienia metabolizmu komórkowego. W konsekwencji komórki kolagenu i elastyny nie są wymieniane tak sprawnie, jak to ma miejsce wcześniej. Tym samym zmniejsza się gęstość i sprężystość tkanek, a to skutkuje także niższym dotlenieniem i mniej efektywnym transportem składników odżywczych do wierzchnich warstw skóry. W okolicy trzydziestego roku życia stopniowo skóra traci jędrność, zwykle są też już widoczne pierwsze zmarszczki zwłaszcza te mimiczne na czole, przy ustach i w okolicy oczu.
Do pierwszych oznak starzenia, które bywają widoczne w młodym wieku, zalicza się także m.in. hiperpigmentację (przebarwienia), zaburzenia kolorytu (poszarzenie cery i utratę blasku) czy worki pod oczami. Jednak rodzaj i stopień zaawansowania niedoskonałości jest inny u każdej kobiety. Zależy to od genów, ale też wielu czynników zewnętrznych – szybkie tempo życia, brak snu, stres, zanieczyszczenia i promienie ultrafioletowe przyspieszają starzenie się skóry. Także rodzaj codziennej pielęgnacji istotnie wpływa na kondycję cery.
Jak spowolnić proces starzenia się skóry u 30-latek i kiedy korzystać z zabiegów?
Osoby, które zauważają u siebie osłabienie kondycji skóry lub chcą zadbać o profilaktykę anti-age, mogą odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. Za pomocą obecnie dostępnych metod zabiegowych można opóźnić proces starzenia i zredukować wiele już powstałych niedoskonałości wynikających niekoniecznie z postępu czasu. Do takich należą np. blizny i przebarwienia potrądzikowe, wysuszenie cery, zaburzenia kolorytu spowodowane zmianami naczyniowymi i wiele więcej.
Zabiegi na twarz dla 30-latki to w dużej mierze procedury profilaktyczne – o wiele łatwiej zapobiegać niedoskonałościom niż je później usuwać.
Kosmetologiczne zabiegi na twarz dla 30-latki – terapia manualna
Wśród zabiegów na twarz po 30. roku życia dużą popularnością cieszą się metody nieinwazyjne oparte o manualną stymulację tkanek. Cera w każdym wieku, a zwłaszcza ta dotknięta już niekorzystnym działaniem promieni UV i zanieczyszczeń oraz wysuszona, potrzebuje przede wszystkim oczyszczenia, nawilżenia, odżywienia i ochrony. Proponowane zabiegi kosmetyczne na twarz to m.in.:
- Terapia PRO XN – zabieg polega na aplikacji specjalistycznych preparatów w określonej kolejności. Rodzaj produktów dobiera się do indywidualnych potrzeb każdego typu cery. Z jego pomocą można dostarczyć skórze związki antyoksydacyjne, które neutralizują wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry. Jest to metoda polecana przy wielu defektach takich jak np.: nadmierna suchość, nadprodukcja sebum (cera tłusta), zaburzenia kolorytu czy utrata jędrności skóry.
- Hydrodermabrazja (mikrodermabrazja wodna) – jest to zabieg oczyszczająco-rewitalizujący, po którym skóra staje się pełna promienności, gładka, dogłębnie oczyszczona. Metoda ta opiera się na zjawisku hydradermabrazji, czyli wykorzystaniu strumienia wody kierowanego na skórę pod dużym ciśnieniem. Zabieg składa się z trzech etapów: peelingu z zastosowaniem substancji rozpuszczonej w wodzie, oczyszczenia całej twarzy i aplikacji substancji o właściwościach nawilżających (np. kwas hialuronowy) i antyoksydacyjnych.
Zabiegi manualne to również cała seria innych procedur opartych na aplikacji specjalistycznych kosmetyków pozwalających profesjonalnie i komfortowo zadbać o swoją skórę.
Redukcja przebarwień i blizn potrądzikowych – peelingi chemiczne i mikrodermabrazja
Zabiegami, które można wykonywać w wieku 30 lat, a nawet wcześniej są również te złuszczające naskórek. Peelingi domowe warto wykonywać 1 raz, 2 razy w tygodniu, natomiast te profesjonalne pozwalają na intensywniejszą i skuteczniejszą ingerencję w wierzchnie warstwy skóry.
W zależności od potrzeb wykonuje się peelingi medyczne lub chemiczne. Opierają się one o właściwości złuszczające różnych substancji – głównie kwasów, które w zależności od rodzaju i stężenia docierają do wybranych warstw skóry. Mogą one wyraźnie złuszczać naskórek lub jedynie go zmiękczać i stymulować skórę. Po zakończeniu zabiegów złuszczających skóra staje się mocniejsza, gładsza i jednolita. Jest to metoda dogłębnie oczyszczająca, niwelująca zmiany trądzikowe, rozjaśniająca przebarwienia i ułatwiająca dostępność skóry dla składników aktywnych obecnych w stosowanych kosmetykach.
Natychmiastowy efekt wygładzenia twarzy uzyskuje się również po zabiegu mechanicznego złuszczania i oczyszczania naskórka. Zabiegiem do tego służącym jest np. mikrodermabrazja diamentowa. W tym przypadku martwe komórki naskórka złuszcza się za pomocą specjalnej głowicy z gradientem dobranym do stanu skóry i ciśnienia generowanego przez urządzenie. Kolejno na cerę aplikowane są substancje poprawiające jej kondycję. Mogą być to formuły oczyszczające, nawilżające, przeciwstarzeniowe lub rozjaśniające.
Wymienione zabiegi odmładzające są nieinwazyjne i nie wymagają specjalnych przygotowań. Jednak po nich zaleca się stosowanie preparatów z wysokimi filtrami SPF.
Mikroigłowa i igłowa mezoterapia skóry
Wszelkie zabiegi na twarz po 30. roku życia nie muszą być bardzo ingerencyjne – w tym wieku nie ma takiej potrzeby, a efekty bardziej inwazyjnych metod po prostu nie są tak widoczne jak w przypadku osób starszych. Nie jest to też czas, kiedy znaczną poprawę kondycji skóry można uzyskać samodzielnie. Sprawdzają się natomiast zabiegi stymulujące procesy odnowy biologicznej skóry. Dają one wyraźne, ale też naturalne rezultatu i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji.
Współczesna medycyna estetyczna dla 30-latki chętnie korzysta z mezoterapii w dwóch formach:
- Mezoteraia mikroigłowa – za pomocą specjalnych urządzeń (dermapen, rollery itp.), które mogą pulsować, w głębsze warstwy skóry wprowadza się wcześniej nałożone na jej powierzchnię substancje. Zabieg taki polega na mikronakłuwaniu, czyli wykonaniu serii licznych i gęstych, stosunkowo płytkich nakłuć, które inicjują procesy odnowy komórkowej. Skutkuje to produkcją nowych włókien kolagenowych i elastyny.
- Mezoterapia igłowa – w tym przypadku nakłuć jest znacznie mniej, czyli zamiast kilkuset lub kilku tysięcy robi się zaledwie kilka lub kilkanaście. Celem jest dotarcie do głębokich warstw skóry. Już taka ilość iniekcji pobudza skórę. Główne działanie zabiegu opiera się na właściwościach zastosowanych preparatów. Stosowane są wypełniacze tkankowe, biostymulatory, kompleksy odżywcze, związki nawilżające, osocze bogatopłytkowe, toksyna botulinowa i więcej.
Najlepsze efekty daje pełna seria zabiegów – ich ilość i częstotliwość, a także rodzaj zastosowanych preparatów dobierane są indywidualnie.
Poprawa kondycji skóry radiofrekwencją mikroigłową
Skórę można pobudzić do regeneracji także za pomocą radiofrekwencji mikroigłowej. Ta metoda polega na mikronakłuwaniu skóry za pomocą izolowanych igieł, które poza generowaniem kontrolowanych uszkodzeń tkankowych inicjujących procesy naprawcze dodatkowo emitują energię o częstotliwości fal radiowych. Prowadzi ona do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny a także termicznego obkurczenia już obecnych elementów skóry – uzyskuje się efekt naturalnego liftingu bez naruszania ciągłości naskórka.
Mikroigłowa fala radiowa jest zabiegiem ujędrniającym, redukującym zmarszczki, bruzdy, blizny i przebarwienia. Zabieg sprawdza się także u osób, których problemem jest wiotka skóra po redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Za pomocą urządzenia do radiofrekwencji można poprawić stan nie tylko skóry twarzy, ale także innych partii ciała.
Zabieg laserem tulowym na skórę dla 30-latki
Osoby po 30. roku życia często chcą wyraźnie poprawić wygląd, jednocześnie rezygnując z inwazyjnej ingerencji i długiej przerwy w pracy czy innych obowiązkach. Wówczas może sprawdzić się laseroterapia. Jedną z możliwości jest zabieg laserem tulowym, który pracuje w trzech trybach:
- ablacyjnym – prowadzącym do złuszczenia naskórka poprzez odparowanie cząsteczek wody,
- nieablacyjnym – wykazującym działanie odmładzające poprzez podgrzanie głębszych warstw skóry z pominięciem naskórka,
- subablacyjnym (mieszanym) – ingerującym jednocześnie w naskórek i skórę właściwą.
Po zabiegu skóra zostaje pobudzona do odnowy – poprawia się jej elastyczność, koloryt ulega wyrównaniu, drobne zmarszczki mimiczne i głębsze bruzdy zostają spłycone.
Jaki zabieg wybrać i czym się kierować?
Wymienione zabiegi na twarz dla 30-latki to zaledwie garstka nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych możliwości. Kondycję cery można poprawić na wiele sposobów. Ich wybór zawsze zależy od wyjściowego stanu skóry, oczekiwań pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Aby dobrać właściwą metodę zabiegową najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przedstawi szczegóły dotyczące oferowanych zabiegów i zaproponuje właściwą formę terapii.
Źródła:
- Gemza K., Surgiel-Gemza A.: Zastosowanie bipolarnej radiofrekwencji mikroigłowej w kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji blizn potrądzikowych. Kosmetologia Estetyczna 6 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf
- Gołek A., Stachowiak-Krzyżan M.: Trendy rozwojowe na rynku usług medycyny estetycznej. https://www.researchgate.net/profile/Magda-Stachowiak-Krzyzan/publication/339140364_Trendy_rozwojowe_na_rynku_uslug_medycyny_estetycznej/links/5e412ec8299bf1cdb91c3dc7/Trendy-rozwojowe-na-rynku-uslug-medycyny-estetycznej.pdf
- Jankowiak W., Winter J.: Zastosowanie mezoterapii igłowej w kosmetologii. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2021 / vol. 10. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/04/ACM-2021-02-vB-Jankowiak.pdf
- Kołaczek A.: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
- Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf