Zabiegi na twarz dla cery dojrzałej: propozycje dla pań 50+

3 min
15/04/2021

Cera dojrzała jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji. W tym wieku nie wystarczy już codzienne dbanie o skórę w domu – dla zachowania młodego, świeżego wyglądu przez długi czas zalecane są profesjonalne zabiegi kosmetyczne dla cery dojrzałej. W klinice ESTELL paniom w wieku 50+ polecamy m.in. zabiegi z zastosowaniem nici liftingujących oraz innowacyjny zabieg autorski Miracle Multi Frax.

Z tekstu dowiesz się:

Starzenie skóry rozpoczyna się już około 25-30 roku życia, kiedy w organizmie zaczyna spowalniać produkcja kolagenu. Oczywiście tempo tego procesu jest kwestią bardzo indywidualną – zależy zarówno od czynników wewnętrznych (np. predyspozycje genetyczne), jak i zewnętrznych (codzienna pielęgnacja, ilość snu, stosowana dieta, ekspozycja skóry na słońce).

Wyraźne oznaki starzenia skóry są widoczne około 40. roku życia – wówczas u kobiet następują pierwsze zmiany hormonalne związane z procesem przekwitania. Za stan cery w dużej mierze odpowiadają bowiem hormony, zwłaszcza estrogen, którego produkcja spada wraz z wiekiem. To głównie od niego zależy prawidłowy poziom nawilżenia skóry i jej elastyczność (estrogen stymuluje tworzenie włókien kolagenu i elastyny).

Na kondycję skóry w wieku dojrzałym wpływa też wiele innych czynników. W naturalny sposób spadają zdolności komórek skóry do regeneracji, osłabieniu ulegają mechanizmy obronne skóry, zwiększa się jej wrażliwość na stres oksydacyjny. Zmienia się również proces produkcji melaniny, czyli głównego barwnika skóry, co może objawiać się plamami i przebarwieniami. Wraz z wiekiem w organizmie maleje też ilość kwasu hialuronowego, który wiąże wodę i tym samym ma wpływ na poziom nawilżenia skóry.

Wszystko to sprawia, że cera u osób 50+ wymaga specjalnego traktowania – bardzo ważna jest oczywiście codzienna domowa pielęgnacja, ale należy ją uzupełnić o specjalistyczne zabiegi na twarzy dla cery dojrzałej. Co polecamy w tym zakresie?

Cera dojrzała – zabiegi na twarz z użyciem nici

Polecane zabiegi dla cery dojrzałej – mało inwazyjne, a zarazem bezpieczne i skuteczne – to liftingujące nici na twarz. Wykonane są one z rozpuszczalnego polidioksonanu (PDO) – włókna syntetycznego zbudowanego z jednego lub dwóch skręconych włókien. Po podskórnym umieszczeniu w określonych partiach twarzy, nici z upływem czasu rozpuszczają się w tkance, bardzo dynamicznie pobudzając produkcję kolagenu i elastyny, a jednocześnie ograniczając siłę mięśni mimicznych twarzy. Dzięki temu działanie nici liftingujących PDO jest kompleksowe – unoszą one tkanki dając efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego, poprawiają jędrność, elastyczność oraz nawilżenie cery, a jednocześnie wygładzają zmarszczki (rezultaty są bardzo podobne jak po podaniu toksyny botulinowej).

Zabiegi dla cery dojrzałej z użyciem nici stosuje się w przypadku:

 • utraty napięcia i jędrności skóry,
 • opadania tkanek twarzy,
 • opadania powiek górnych,
 • utraty owalu twarzy,
 • chomików,
 • zmarszczek,
 • asymetrii łuków brwiowych.

Efekty zabiegów z użyciem nici liftingujących są widoczne w zasadzie od razu, choć na pełne rezultaty trzeba nieco poczekać – produkcja nowego kolagenu rozpoczyna się bowiem po 10-14 dniach. W zależności od indywidualnych predyspozycji, utrzymują się one przez około dwa lata.

Główne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów dla cery dojrzałej z użyciem nici to:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • tendencje do powstawania bliznowców,
 • aktywne zakażenia okolicy zabiegowej,
 • infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • gorączka.

Cera dojrzała – autorski zabieg w klinice Estell- Miracle Multi Frax

Zabiegi na twarz dla cery dojrzałej powinny polegać na stymulowaniu komórek skóry do produkcji nowego kolagenu. Najnowsze badania dowodzą, że najlepsze efekty w zakresie redukcji oznak starzenia oraz poprawy jędrności skory dają terapie łączone. Umożliwiają one działanie na kilku głębokościach skóry jednocześnie, co pozwala uzyskać lepsze efekty terapeutyczne.  Przykładem jest innowacyjny zabieg opracowany przez specjalistów kliniki Estell – Miracle Multi Frax.

Na czym on polega? Jest to  połączenie dwóch technologii frakcyjnych z peelingiem chemicznym. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie na skórze mikronakłuć izolowanymi igłami na głębokości 0,5-4mm. Stosujemy do tego urządzenie wykorzystujące nowoczesną technologię frakcyjnych fal radiowych. Igły emitują energię fal radiowych na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu dochodzi do skrócenia się włókien kolagenowych i elastynowych. Efektem jest poprawa napięcia i zagęszczenia skóry oraz wygładzenie jej struktury.

Kolejnym etapem jest aplikacja peelingu chemicznego TCA stabilizowanego mocznikiem. To unikalne połączenie kwasów TCA, kojowego oraz migdałowego intensywnie pobudza procesy regeneracji skóry oraz poprawia jej napięcie.

Ostatnim elementem procedury Miracle Multi Frax jest opracowanie newralgicznych partii twarzy, np. okolice oczu, ust czy linii żuchwy laserem frakcyjnym CO2 lub laserem tulowym. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od stanu wyjściowego skóry oraz rekomendacji lekarza po wstępnej konsultacji. Dodatkowe przefrakcjonowanie skóry spotęguje efekt wygładzenia i napięcia najbardziej wymagających okolic twarzy.

Istnieje wiele wskazań do wykonania tego zabiegu min. oznaki starzenia, przebarwienia czy blizny pozabiegowe. Dlatego zawsze przed wykonaniem zabiegu Pacjent zapraszany jest na konsultację lekarską w celu wyboru odpowiedniej metody frakcjonowania oraz parametrów zabiegowych.

Po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona i uwrażliwiona. Efekt zaczerwienienia i delikatnego łuszczenia się skóry może utrzymywać się przez kilka dni.

Procesów starzenia cery nie da się co prawda zatrzymać, ale można je hamować i redukować ich objawy. Pomogą w tym dobrane do potrzeb profesjonalne zabiegi kosmetyczne dla cery dojrzałej.