Początkowo nierówności mimiczne, a z czasem głębsze bruzdy są nieuniknionymi oznakami mijających lat. Jednymi ze szczególnie nielubianych okazują zmarszczki marionetki, ponieważ nadają twarzy smutny wyraz i mogą ją wizualnie postarzać. Istnieje jednak wiele metod, które pozwalają spowolnić starzenie się skóry i zredukować już istniejące niedoskonałości. Sprawdź, skąd biorą się zmarszczki marionetki i poznaj skuteczne sposoby pozwalające poprawić kondycję i wygląd skóry!
Jak rozpoznać zmarszczki marionetki? Czym one są?
Nierówności na różnych partiach twarzy określa się nazwami potocznymi, sugerującymi ich wygląd przypominający różne przedmioty i cechy wizualne. Zmarszczki marionetki to podłużne linie, które biegną od skrzydełek nosa, przez okolicę kącików ust w dół, aż do brody. Bruzdy takie są głębokie i sprawiają, że twarz faktycznie przypomina rysy drewnianej marionetki z ruchomą żuchwą – zgodnie z ich powszechną nazwą.
Bruzdy nosowo-wargowe są głębokie i zaburzają młodzieńcze proporcje. Przez nie twarz wygląda na „smutną”, nawet jeśli dana osoba się uśmiecha. Z tego powodu bywają one nazywane również zmarszczkami smutku. Początkowo charakterystyczne zmarszczki są niewielkie. Zauważa się je w postaci drobnych linii uwidaczniających się podczas wyrażania głównie negatywnych emocji, ale też uśmiechu. Jednak gdy zmiany takie się pogłębiają, stają się coraz wyraźniejsze a kolejno utrwalone bez względu na mimikę twarzy.
Co odpowiada za powstawanie zmarszczek marionetkowych?
Już w młodym wieku struktura tkanek zaczyna się stopniowo zmieniać. Początkowo spowalnia zdolność do zatrzymywania cząsteczek wody. Odpowiada za to spadek poziomu naturalnego kwasu hialuronowego obecnego w tkankach. Odwodniona skóra staje się bardziej podatna na wiotczenie, powstawanie zmarszczek i przebarwień. Z czasem mniej efektywna staje się też synteza innych budulcowych komórek skóry. Nie są one dostatecznie szybko wymieniane na nowe, przez co dochodzi do rozciągnięcia i zmniejszenia ilości włókien kolagenowych i elastynowych. One natomiast odpowiadają a gęstość i napięcie, które jest podstawą zachowania gładkiej powierzchni cery.
Istotną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywa również ekspresja twarzy wyrażająca emocje. Powtarzalne ruchy mięśni generują napinanie i rozluźnianie skóry, a to prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych, które zwykle są tymi pierwszymi. Przyjmują one postać drobnych linii i rozgałęzień. Wraz z wiekiem dochodzi do ich pogłębienia w następstwie wspomnianej utraty kolagenu i elastyny.
Zmarszczki marionetki są specyficzne, ponieważ mają złożone podłoże. Jako przyczyny powstawania tych bruzd wymienia się mimikę twarzy, która jest bardzo ekspresyjna w okolicy ust, a także wiotczenie tkanek. Opadające policzki nasuwają się na początkowo niewielkie zagłębienie, co potęguje ich widoczność.
Bruzdy marionetkowe występują głównie u osób starszych. Jednak istnieje wiele czynników predysponujących do ich powstawania. Są to zwłaszcza:
- cechy genetyczne – nierówności takie są szczególnie widoczne u osób z niewyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi, przez co nadmiar wiotkiej skóry opada na niższe partie twarzy;
- niewłaściwa pielęgnacja – głębokie zmarszczki zwykle powstają wcześniej u osób, które nie stosują filtrów UV i nie nawilżają skóry;
- styl życia – niezdrowa dieta, stres, deficyt snu, czy stosowanie używek to kolejne czynniki, które pogarszają kondycję skóry i przyspieszają procesy starzenia.
Polecane zabiegi medycyny estetycznej spowalniające starzenie
Działania mające zapobiegać przedwczesnemu pojawieniu się zmarszczek marionetkowych warto rozpocząć możliwie najwcześniej, nawet po 25 roku życia. Najczęściej już wtedy spada produkcja włókien kolagenowych i elastyny, co wynika z predyspozycji genetycznych.
Im wcześniej zadbasz o właściwą pielęgnację i stymulację skóry, tym większe szanse, że zmarszczki, ale też inne oznaki starzenia (przebarwienia, utrata jędrności) pojawią się znacznie później. Jednak nigdy nie jest za późno, aby zadbać o wygląd twarzy. Kwestią jest tylko wybór metod właściwych do zaawansowania problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Peelingi chemiczne i medyczne
Gromadzenie się martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń wnikających w pory często odpowiada za problemy skórne. W ramach systematycznej pielęgnacji wskazane jest więc jej dokładne, wieloetapowe oczyszczanie. Systematycznie warto też usuwać zrogowaciałą masę. Do tego służą peelingi mechaniczne i chemiczne (np. kwasowe).
Poza samodzielną pielęgnacją w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej stosowane są peelingi chemiczne i medyczne. Z ich pomocą można skutecznie pozbyć się drobnych nierówności obejmujących naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej. Indywidualnie dobrane preparaty enzymatyczne zmiękczają skórę, ale też stymulują jej regenerację. Peelingi pozwalają więc także na spowolnienie procesu tworzenia się zmarszczek marionetki i innych, a także redukują przebarwienia i blizny.
Mezoterapia igłowa, mikroigłowa i bezigłowa
Chcąc uniknąć wyraźnych zmarszczek wokół ust można zastosować również zabieg mezoterapii. Jego forma mikroigłowa poprawia mikrokrążenie i odżywienie tkanek poprzez pobudzenie wydzielania czynników naprawczych i dzięki zastosowanym preparatom wprowadzanym do głębszych warstw naskórka. Z kolei mezoterapia igłowa dociera jeszcze głębiej, gdzie z pomocą cienkiej igły lub kaniuli podaje się różne substancje aktywne. Mogą być to np. koktajle odżywcze i kompleksy witaminowe, związki antyoksydacyjne lub osocze bogatopłytkowe. Najłagodniejszą, bezbolesną formą tego rodzaju procedury jest mezoterapia bezigłowa, oparta na właściwościach elektroporacji (silnego prądu). Zabiegi takie pozwalają na usunięcie drobnych nierówności i spłycenie tych głębszych. Natomiast powtarzane zapobiegają pogłębianiu się oznak starzenia.
Zabiegi oczyszczające i rewitalizujące
Skutecznymi metodami dostępnymi w gabinetach medycyny estetycznej, które pozwalają na poprawę stanu skóry i stanowią wsparcie dla codziennej pielęgnacji, są też zabiegi rewitalizująco-oczyszczające. Dają one efekt rewitalizacji, czyli poprawiają koloryt, nawilżają, odżywiają i wygładzają cerę. Przykładem takich metod jest hydrodermabrazja, terapia PRO XN, kawitacja, czy infuzja tlenowa.
Wolumetria twarzy wypełniaczami i redukcja linii marionetki toksyną botulinową
Głębokie bruzdy na twarzy można wygładzić z pomocą wypełniaczy tkankowych. Są to preparaty o różnej gęstości i składzie. Często zawierają np. kwas hialuronowy. Podane w obrębie nierówności tworzą podporę dla wierzchnich warstw skóry i tym samym pozwalają szybko wypełnić zmarszczki. Najnowsze preparaty stosowane do wolumetrii, czyli poprawy konturów i owalu twarzy, stopniowo się wchłaniają. Są to biostymulatory, które poza wypełnianiem nierówności oddziałują korzystnie na kondycję skóry. Osiąga się więc naturalne rezultaty, a substancje uwalniane w ciągu kilku-kilkunastu tygodni dodatkowo stymulują tkanki, poprawiają ich gęstość i spowalniają rozwój zmarszczek.
W przypadku zmarszczek marionetki niekiedy zadowalające efekty osiąga się dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej. Substancja ta stosowana jest głównie do usuwania zmarszczek mimicznych, ponieważ jej głównym działaniem jest odwracalne rozluźnienie napięcia mięśni. Zabieg taki polega na iniekcji preparatu w konkretny obszar ciała, po zastosowaniu kremu znieczulającego. Zmarszczki marionetki mają podłoże mimiczne, dlatego zabiegi tego typu również są stosowane.
Nowoczesne zabiegi pozwalające spłycić bruzdy marionetki
Osoby, które nie chcą lub nie mają potrzeby poddawania się inwazyjnym metodom zabiegowym, mają wiele alternatywnych metod służących m.in. do redukcji zmarszczek marionetki. Gdy skóra wyraźnie traci jędrność, najprawdopodobniej jest to wynikiem osłabienia jej struktur, najczęściej w wyniku mijającego czasu i działania grawitacji. Jednak powierzchnia ciała może wiotczeć również u osób młodych, np. po znacznej redukcji masy, kiedy spada naturalna podpora dla skóry, czyli tkanka tłuszczowa.
Zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, które działają poprzez obkurczenie włókien kolagenu, wytworzenie kontrolowanych mikrouszkodzeń i stymulację tkanek są m.in. te oparte o właściwości fal radiowych (RF) i skoncentrowanych fal ultradźwiękowych (HIFU). Technologia RF i HIFU na zmarszczki marionetki prowadzi do kontrolowania wewnętrznych warstw skóry, z pominięciem ich powierzchni. Jeśli natomiast zachodzi taka potrzeba, można też zdecydować się na zabieg laserowy, który poza stymulacją głębszych warstw skóry prowadzi do ablacji, czyli złuszczenia naskórka.
Zmarszczki marionetki – jak zlikwidować je z pomocą nici?
Opcją pozwalającą na szybkie usunięcie zmarszczek marionetki jest też zastosowanie nici liftingujących. Nici takie są wprowadzane podskórnie w obszary twarzy, którym brakuje naturalnej podpory. Implantuje się je do głębszych warstw skóry właściwej. Nić taka wypełnia zmarszczki unosząc skórę, ale też podczas rozkładu uwalnia substancje, które stymulują odnowę biologiczną tkanek.
W trakcie jednego zabiegu można wprowadzić wiele nici jednocześnie pod samą bruzdę marionetki oraz w inne obszary twarzy. Implantacja nici w kości jarzmowe skutkuje uniesieniem skóry wyżej, co podnosi również tkanki opadające niżej i zwiększające widoczność zmarszczek marionetkowych. Kontury twarzy stają się też bardziej okrągłe, a broda odsłonięta.
Z kolei, aby całkowicie zlikwidować zmarszczki marionetki w zaawansowanej postaci – wyraźne bruzdy, z towarzyszącym opadaniem skóry i jej zwiotczeniem – zwykle należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Operacja przeprowadzana jest wówczas, gdy inne metody okazują się niewystarczające. Aby dowiedzieć się, jaka metoda będzie skuteczna przy danym przypadku, warto ustalić konsultację z lekarzem medycyny estetycznej.
Źródła:
- https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-v8-Grzadziel-PL.pdf
- https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/07/ke-2020-03-eng-wronowska-ocena-%C5%9Bwiadomo%C5%9Bci-kobiet-o-procesie-starzenia-si%C4%99-sk%C3%B3ry.pdf
- https://www.researchgate.net/profile/Grazyna-Adler/publication/316885374_Characteristics_and_role_of_Toll-like_receptors_in_Crohn’s_disease/links/591639f10f7e9b70f49dc389/Characteristics-and-role-of-Toll-like-receptors-in-Crohns-disease.pdf#page=54
- https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
- https://nicer.pl/wp-content/uploads/2017/02/Stymulatory-tkankowe-artyku%C5%82-Dermatologia-i-Kosmetologia-w-Praktyce-dr-Kinga-NIcer.pdf
- https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/146577
- https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/257292