Zmarszczki pod oczami – dostępne zabiegi i ich skuteczność

4 min
27/10/2022

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna. Podatna na proces starzenia, szybko traci jędrność i elastyczność. Na szczęście zabiegi medycyny estetycznej pozwalają skutecznie wygładzić zmarszczki, likwidując również cienie pod oczami i obrzęki oraz przywracając w ten sposób młody wygląd twarzy. Sprawdź, w jaki sposób zredukować objawy starzenia się skóry pod oczami.

Jak powstają zmarszczki pod oczami?

Pierwsze zmarszczki wokół oczu powstają już w młodym wieku. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna, dlatego to właśnie okolice oczu (w tym również powieki i obszar pod gałką oczną), narażone są w dużym stopniu na utratę elastyczności i jędrności. Zmarszczki pod oczami pojawiają się wskutek naturalnych procesów miostarzenia i fotostarzenia skóry.

Jak mimika twarzy wpływa na powstawanie zmarszczek wokół oczu?

Miostarzenie, czyli starzenie mimiczne spowodowane jest ruchami mięśni podczas okazywania emocji, ale także odruchowych zachowań, takich jak np. mrużenie oczu z powodu intensywnego światła słonecznego. To właśnie miostarzenie jest przyczyną powstawania m.in. charakterystycznych zmarszczek „kurzych łapek„. Stale powtarzające się skurcze mięśni w tym samym miejscu powodują swojego rodzaju stres mechaniczny włókien elastynowych i kolagenowych.

Cykliczne powtarzanie tych samych ruchów prowadzi do zmian fizjologicznych w fibroblastach, czyli komórkach skóry odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny. Fibroblasty zaczynają produkować białka kurczliwe, co z kolei powoduje powstawanie nowych i pogłębianie się istniejących już zmarszczek mimicznych. Warto podkreślić, że układają się one zwykle prostopadle do kierunku skurczu mięśni, który je powoduje i stanowią rezultat naszych emocji i odruchowych reakcji oraz towarzyszących im procesów chemicznych.

Jaki wpływ na powstawanie zmarszczek ma fotostarzenie?

Fotostarzenie tkanki jest skutkiem działania promieni słonecznych oraz sztucznego promieniowania UV, jakie dostarczane jest organizmowi np. podczas naświetlań w solarium. Eksponowana na naświetlanie skóra traci młody wygląd, ulegając uszkodzeniom. W początkowej fazie są one niewidoczne, jednak w wyniku dalszego kontaktu z promieniowaniem, ujawniają się w postaci zmarszczek, bruzd, przebarwień, ale także wiotkości. Promieniowanie stymuluje wytwarzanie enzymów, które powodują niszczenie elastyny oraz kolagenu odpowiadających w największym stopniu za dobrą kondycję skóry. Defekty widoczne są najszybciej i najwyraźniej w tych miejscach, gdzie skóra jest delikatna i wrażliwa na działanie czynników destrukcyjnych.

Metody usuwania zmarszczek pod oczami

Choć oznaki starzenia się skóry są zupełnie naturalne i pogłębiają się wraz z wiekiem, to jednak z pewnością nie stanowią zjawiska pożądanego. Wręcz przeciwnie, większość z nas chce się pozbyć zarówno zmarszczek, jak również cieni i worków pod oczami. Pomagają w tym zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym można na długo poprawić jędrność i elastyczność skóry oraz zachować młody wygląd. W warszawskiej klinice Estell proponujemy szereg skutecznych metod odmładzania twarzy, w tym okolic oczu, dzięki którym skóra nabiera świeżego wyglądu, staje się napięta i wygładzona.

Mezoterapia igłowa okolic oczu

Jednym z remediów na zmarszczki pod oczami jest stosowana w klinice Estell mezoterapia igłowa wykonywana przy pomocy preparatu bazującego na kwasie hialuronowym. Mezoterapia to metoda nieinwazyjna polegająca na mikronakłuciach tkanki. Powstałe w ten sposób mikrourazy pobudzają skórę do naturalnej odpowiedzi w postaci stymulacji komórek do regeneracji. Jednocześnie aplikowane są składniki aktywne, które docierają bezpośrednio w głąb skóry. Efekt zabiegu to:

 • nawilżenie i rozjaśnienie skóry
 • poprawa mikrokrążenia
 • poprawa konturu oka
 • lepsza struktura skóry
 • zmniejszenie „worków pod oczami”

Warto wspomnieć, że zabieg powoduje natychmiastowe odświeżenie okolicy oka. Jednak to nie koniec usług wykonywanych w klinice Estell w Warszawie. Bardzo skutecznie na wrażliwą okolicę oka działają także symulatory tkankowe jak

Techniki łączone w służbie młodego wyglądu skóry

W tym miejscu warto wspomnieć o stosowanych w Estell terapiach anty aging łączących mezoterapię oraz iniekcje z toksyny botulinowej. Podawany koktajl jest zawsze dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta i zawiera również kwas hialuronowy, witaminy czy aminokwasy. Terapie łączone pozwalają m.in.:

 • zredukować zmarszczki
 • poprawić nawilżenie skóry
 • wygładzić tkankę

Wykonanie zabiegu poprzedzony jest zawsze konsultacją ze specjalistą, podczas której zostaje omówiony przebieg zabiegu, jego efekt oraz wykluczenie wystąpienia przeciwwskazań. Kiedy pojawiają się zmarszczki okolicy oka, zastosowanie technik łączonych może stanowić dobre rozwiązanie – zabirg jest bezpieczny, pozbawiony ryzyka wystąpienia poważnych powikłań, a także skuteczny i szybki.

Redukcja zmarszczek – fale radiowe

Jak jeszcze można radzić sobie z pojawieniem się zmarszczek okolicy oka? Jedną z metod jest lifting falami radiowymi. Używane przy zabiegu urządzenie emituje fale radiowe o częstotliwości 4Mhz, które podgrzewając tkanki do temperatury 65°C, stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Co więcej, dzięki podgrzaniu skóry już istniejące włókna kolagenowe na przemian kurczą się i naprężają, co poprawia jej napięcie.

Zabieg jest dość przyjemny i porównywany do masażu gorącymi kamieniami. Pozwala zredukować nie tylko pierwsze objawy starzenia, ale także poprawić jędrność i elastyczność skóry w znaczącym stopniu.

Radiofrekwencja mikroigłowa 

Do zabiegów medycyny regeneracyjnej pomocnych w problemach ze skórą pod oczami należy również radiofrekwencja mikroigłowa. Metoda polega na wykonywaniu mikronakłuć na głębokości od 0,5 do 4 mm. Używane do tego celu izolowane igły emitują fale radiowe, które działają dwojako. Po pierwsze pobudzają produkcję nowych włókien kolagenu, zapewniając długotrwałą i wzmożoną kolagenozę. Po drugie, skracają istniejące już włókna kolagenowe. Skurcz włókien natychmiast napina i wygładza skórę.

Korzystny efekt zapewnia również sam proces wykonywania mikronakłuć, stymulując naturalne procesy regeneracyjne skóry. Procedura pobudza skórę do produkcji kolagenu i działa naprawczo wobec istniejących, nadmiernie rozciągniętych włókien, redukując efekty procesów degeneracyjnych.

Laser tulowy – gdy skóra traci swoją elastyczność

Oferowany klientom w warszawskiej klinice Estell laser tulowy Lavieen pozwala na przeprowadzenie szeregu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii. Urządzenie zastosowane na skórę pod oczami:

 • redukuje drobne zmarszczki
 • zwiększa elastyczność skóry
 • wyrównuje kolory
 • rozjaśnia cerę

Zabieg laserem tulowym trwa około 15-20 minut. Zawsze jest poprzedzony konsultacją lekarską i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Skierowana precyzyjnie wiązka lasera dociera do głębokich partii skóry, pozwalając na jej kompleksową przebudowę.

Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2

Innym wartościowym zabiegiem na poprawę kondycji skóry pod oczami stosowanym w klinice Estell jest laseroterapia laserem frakcyjnym CO2. Stosowane urządzenie zapewnia kompleksowy resurfacing skóry – wygładza zmarszczki, redukuje tzw. worki pod oczami. Podczas zabiegu wiązka lasera jest kierowana na ściśle określone partie skóry powodując odparowanie tkanek (ablację).

Stosunkowo wysoka temperatura podgrzewa tkanki tworząc w nich mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem uszkodzenia, pobudzając w ten sposób skórę do regeneracji. Dzięki temu produkcja kolagenu się zwiększa, a tkanka ujędrnia i uelastycznia. Wiązka lasera nie narusza tkanki wokół stref, na które jest kierowany, proces gojenia jest szybki, a zabieg nie powoduje powstania widocznych ran.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami – czy są skuteczne?

Czy da się zlikwidować zmarszczki pod oczami domowymi sposobami? Odpowiednia profilaktyka, czyli pielęgnacja z naciskiem na nawilżanie i odżywianie, stosowanie kremów z filtrem UV, preparatów z witaminą C i koenzymem Q10, a także masaże skóry wokół oczu i inne zabiegi kosmetyczne z pewnością wspomogą walkę ze zmarszczkami. Na pewno warto dbać codziennie o skórę twarzy i wokół oczu, co opóźni proces starzenia się skóry, jednak tego procesu nie uda się zatrzymać.