Różnego rodzaju zmiany barwnikowe na skórze są powszechną przypadłością. Natomiast znamię Beckera jest jedną z rzadko występujących. Przyjmuje postać ciemnej plamy o nieregularnych kształtach. Nie powinno stanowić powodu do obaw, ponieważ nie jest groźne. Może jednak wywoływać spory dyskomfort estetyczny i warto je zdiagnozować w celu potwierdzenia jego charakteru. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia!
Jak wygląda znamię Beckera – obraz kliniczny
Znamię Beckera to brązowa plama ciemniejsza od pozostałej powierzchni skóry, o stosunkowo charakterystycznych objawach i umiejscowieniu. Najczęściej występuje z jednej strony ciała – na ramieniu, okolicy łopatki lub klatce piersiowej. Możliwe są jednak również inne lokalizacje, chociaż niezwykle rzadko.
Początkowo znamię takie ma niewielkie rozmiary, z czasem, zwykle w ciągu ok. dwóch lat, jego średnica się powiększa. Ostatecznie zaburzenie ma wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów, niekiedy nieco więcej. Kolor zaburzenia zwykle jest beżowy, ale ma tendencję do ciemnienia, zwłaszcza w okresie letnim po nadmiernej ekspozycji na słońce. W późniejszym czasie może ponownie nieco jaśnieć.
Jest to znamię płaskie, wyraźnie odznaczające się od pozostałej powierzchni ciała i o nieregularnych brzegach. Jednak obserwując znamię w powiększeniu zwykle zauważa się pogrubienie warstwy kolczystej naskórka. Z czasem skóra objęta znamieniem Beckera może ulegać pogrubieniu. Ponadto zwykle wyrastają na nim ciemne i grube włosy.
Czym są zmiany Beckera i kogo najczęściej dotyczą?
Znamię Beckera to rodzaj hiperpigmentacji (przebarwienia skórnego), dlatego bywa określane również jako melanoza Beckera. Schorzenie to po raz pierwszy opisał w 1948 roku dermatolog Samuel William Becker – stąd nazwa zaburzenia. Zmianę to dzieli się na nabytą i wrodzoną. Może pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie, a nawet tuż po urodzeniu, jak również rozwijać się w późniejszych latach, najczęściej w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Przebarwienie to częściej występuje u mężczyzn.
Na szczęście znamię Beckera to łagodna zmiana skórna. Pod względem histopatologicznym nie jest to nowotwór, a hamartoma, czyli postać guza nienowotworowego zbudowana z prawidłowych tkanek, jednak nierównomiernie rozmieszczonych.
Jakie są przyczyny występowania tej melanozy skórnej?
Jak do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn zespołów znamienia Beckera. Jednak ze względu na częstość występowania ich w dzieciństwie przypuszcza się związek z genami. Natomiast ponieważ znamię Beckera najczęściej występuje u mężczyzn, może mieć ono związek z hormonami.
Czy diagnostyka jest konieczna?
Nieregularny kształt i duży rozmiar znamienia Beckera początkowo może nasuwać obawy przed czerniakiem. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ zmiana taka ma łagodny charakter. Nie oznacza to natomiast, że nie wymaga konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykluczenie innych przypadłości i potwierdzenie zmiany łagodnej. Dermatolog zwykle stawia diagnozę na podstawie charakterystycznego wyglądu plamy na skórze.
Gdy znamię zostaje potwierdzone, leczenie nie jest wymagane. Zmiana taka nie ulega zezłośliwieniu i nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Niemniej jednak u osób ze skłonnością do nadprodukcji i nierównomiernego rozkładania się barwników skóry występuje zwiększone ryzyko pojawienia się czerniaka. Warto więc regularnie kontrolować pozostałe obszary ciała i wszystkie pieprzyki.
Z jakich względów można poddać się leczeniu znamienia Beckera?
Samo znamię Beckera nie ma wpływu na fizyczne zdrowie pacjenta. Niemniej jednak zwykle oddziałuje negatywnie na jego poczucie atrakcyjności. Problem stanowi nie tylko zmiana barwnikowa, ale także fakt, iż jest ona pokryta ciemnymi włosami. Osoby, które nie akceptują tego zaburzenia, mają do dyspozycji kilka metod zabiegowych – z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej.
Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych
Jedną z metod leczenia tego rodzaju zaburzenia jest zabieg chirurgiczny (chirurgiczne usuwanie znamion). Polega on na mechanicznym wycięciu zmienionego fragmentu skóry. Zabieg taki znajduje zastosowanie w przypadku niewielkich zmian. W przeciwnym razie, gdy znamię zajmuje spory obszar ciała, zaleca się inne metody pozwalające na jego rozjaśnienie.
Laserowe rozjaśnianie i depilacja melanozy Beckera
W celu poprawy estetyki skóry i samopoczucia pacjenta stosuje się m.in. zabiegi laserowe. W tym przypadku sprawdza się laser rubinowy lub neodymowo-yagowy. Nowoczesne zabiegi pozwalają na znaczne rozjaśnienie znamienia Beckera, ale nie usuwają go całkowicie. Również nadmiernego owłosienia z tego obszaru ciała można pozbyć się metodą laserową. Jest to zmiana płaska i gładka, dlatego nie ma również przeciwwskazań do usuwania owłosienia ze znamienia Beckera za pomocą golenia czy depilowania z użyciem innych metod.
Źródła:
- Mackiewicz-Wysocka M.: Obraz kliniczny i postępowanie w wypadku wybranych rodzajów znamion barwnikowych. Przew. Lek. 2006; 7: 100-107. https://www.termedia.pl/Obraz-kliniczny-i-postepowanie-w-wypadku-wybranych-rodzajow-znamion-barwnikowych,8,6886,0,0.html
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74416,znamiona-barwnikowe