Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

O zabiegu

Zmiany barwnikowe, takie jak pieprzyki, prosaki, włókniaki i inne struktury obecne na skórze, bywają nie tylko mało estetyczne czy drażniące, lecz także niebezpieczne. Część z nich może stanowić nowotwór, taki jak np. czerniak. Dlatego warto zdecydować się na wizytę u dermatologa i w miarę możliwości przeprowadzić zabieg chirurgiczny i usunąć znamię, a następnie przekazać wycinek do badania. Wykonanie zabiegu za pomocą krioelektrochirurgii nie wymaga użycia skalpela i stanowi innowacyjną metodą wycinania, w przypadku której niepotrzebne są nawet szwy.

Chirurgiczne usuwanie znamion za pomocą krioelektrochirurgii – na czym polega?

Usuwanie znamion skórnych przy zastosowaniu krioelektrochirurgii odbywa się z użyciem prądu elektrycznego, wiązki plazmy lub energii laserowej. Chirurgiczne wycięcie znamienia barwnikowego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub przy zastosowaniu miejscowego chłodzenia na powierzchni skóry.

Usuwanie pieprzyków z zastosowaniem krioelektrochirurgii jest bezbolesne, mało inwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Po zabiegu nie powstaje charakterystyczna dla typowej chirurgii rana i nie jest zakładany rozległy opatrunek. Chirurgicznie usuniętą zmianę wraz z marginesem można przekazać do badania lekarskiego w celu określenia charakteru i ewentualnej złośliwości.

Krioelektrochirurgia – przebieg zabiegu 

Najczęściej zabieg usunięcia znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Usuwanie odbywa się z niewielkim marginesem zdrowej tkanki przy pomocy specjalnego urządzenia, które wywołuje koagulację, czyli ścięcie białka w obrębie zmiany oraz odparowanie z niej wody, przez co zmiana obumiera i odpada od ciała. Jednocześnie emitowany prąd, energia lub plazma powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych, przez co zabieg jest właściwie bezkrwawy.

Wycięty materiał najczęściej wysyła się do badania histopatologicznego w celu określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego.

Jakie są zalecenia po zabiegu krioelektrochirurgii?

Klinikę można opuścić bezpośrednio po zabiegu. W miejscu usuniętej zmiany tworzy się strupek, którego w żadnym wypadku nie można zrywać, należy poczekać na jego samoistne odpadnięcie. Przez kilka dni niewskazane jest opalanie miejsca poddawanego zabiegowi. Nie powinno się też korzystać z sauny ani solarium. Miejscowo można stosować kremy regenerujące oraz przyspieszające gojenie.

Krioelektrochirurgia – efekty

W miejscu, gdzie znamię zostanie usunięte za pomocą krioelektrochirurgii, nie pozostają blizny tak jak w przypadku tradycyjnego zabiegu chirurgicznego wycinania zmian. Proces gojenia się rany jest bezproblemowy i szybki. Jeśli zmiana zbudowana z komórek barwnikowych skóry miała jednak charakter wirusowy, może ulec odbudowie. Wówczas może być konieczne ponowne wykonanie zabiegu.

Wskazania

 • brodawki (wirusowe, łojotokowe, płaskie),
 • włókniaki,
 • tłuszczaki,
 • kaszaki,
 • prosaki,
 • mięczaki,
 • naczyniaki.

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • skłonność do tworzenia się bliznowców,
 • nowotwory.

Najczęściej zadawane pytania

Czy krioelektrochirurgiczne usunięcie znamion boli?

Usunięcie znamion skórnych z wykorzystaniem krioelektrochirurgii jest zabiegiem bezbolesnym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub z zastosowaniem wychłodzenia obszaru zabiegowego.

Czy po usunięciu znamienia za pomocą krioelektrochirurgii zostaje blizna?

Krioelektrochirurgia powoduje koagulację białka, obumarcie komórek i odpadnięcie zmiany. W wyniku tego procesu nie pozostają na skórze żadne blizny. Warto jednak miejsce wykonania odpowiednio pielęgnować, stosując kremy regenerujące i pielęgnujące skórę.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]
  [rozwiń]
  [rozwiń]