Leczenie suchości pochwy

opis problemu

Suchość pochwy jest dolegliwością, bardzo nieprzyjemną dla każdej kobiety. Powoduje uczucie silnego dyskomfortu w okolicach intymnych. Czy Ty także zmagasz się z tym problemem? Chcesz dowiedzieć się, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób skutecznie sobie z nim poradzić?

Suchość pochwy – przyczyny

Przyczyny suchości pochwy mogą mieć różną etiologię. Są one związane z niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych, do którego dochodzi na skutek tego, że w pochwie nie jest wytwarzana odpowiednia ilość śluzu, który pozwoliłby na skuteczne nawilżenie. Śluz pełni naprawdę ważną funkcję – chroni przed drobnoustrojami – przed ich wnikaniem i namnażaniem. Jego brak wpływa również niekorzystnie na kontakty płciowe. Jeżeli tego śluzu będzie zbyt mało, to zwiększa się ryzyko zachorowania na różnego typu infekcje, a współżycie staje się dla kobiety nie tylko nieprzyjemne, ale nawet bolesne.

Problem suchości pochwy dotyczy w dużym stopniu pań po 45 roku życia, czyli okresu, w którym wchodzą one w czas menopauzy. Jest to spowodowane znacznym spadkiem ilości estrogenów. Wówczas zmienia się budowa ścianek pochwy, które stają się zdecydowanie cieńsze, a przez to mniej elastyczne oraz niewystarczająco nawilżone. Po menopauzie przyczyny suchości pochwy mogą być związane ze zmianami hormonalnymi.

U pań w młodszym wieku również obserwuje się dolegliwość, jednak przyczyny jej wystąpienia są inne. Najczęściej powodem problemów są zmiany hormonalne, związane np. z ciążą i porodem, karmieniem piersią, przyjmowaniem niektórych leków, w tym głównie leków hormonalnych, antybiotyków czy preparatów antydepresyjnych. Duże znaczenie mogą mieć też kuracje wykonywane przy pomocy radioterapii czy chemioterapii. Z problemem suchości pochwy zmagają się również kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, nadużywające alkoholu, palące papierosy lub gdy podlegają dużemu stresowi.

Przyczyną suchości pochwy mogą być też nieleczone infekcje intymne.

Suchość pochwy – leczenie

Duże znaczenie w leczeniu dolegliwości, jaką jest suchość pochwy jest znalezienie przyczyny problemu. Jeśli stan ten wywołuje np. toczący się proces zapalny, to należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, aby usunąć rzeczywistą przyczynę problemu.

Aby poprawić komfort życia i współżycia seksualnego korzystać można z licznych zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii, wśród których wymienić należy m.in. ujędrnianie okolic intymnych falą radiową, ginekologiczny laser CO2, a także rewitalizację okolic intymnych czy mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.

Wsparcie pacjenta

Duże znaczenie w zwalczaniu problemu, jakim jest suchość pochwy jest pomoc kobiecie w przezwyciężeniu oporów do konsultacji z lekarzem. Dla wielu pań jest to na tyle wstydliwy problem, że odwlekają moment porady jak najdłużej mogą. A w tym czasie stan ich się pogarsza, a dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe.

FAQ

Czy suchość pochwy się leczy?

Jak najbardziej. Suchość pochwy jest problemem, który nieleczony może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, podrażnień, a nawet krwawień spowodowanych mikrourazami. Suchości pochwy nie można bagatelizować, ale należy ustalić przyczynę i włączyć odpowiednie leczenie.

Suchość pochwy – jak sobie pomóc?

Najważniejszą kwestią jest konsultacja u lekarza ginekologa, podczas której kobieta przełamie opory i poinformuje specjalistę o występującym problemie. Dopiero wtedy będzie on mógł rozpocząć właściwe leczenie, dopasowane do przyczyny problemu. Jednak w sytuacjach wyjątkowych czy np. podczas zbliżenia z partnerem korzystać można z doraźnych środków, jak kremy czy lubrykanty, które pomogą doraźnie i miejscowo poradzić sobie z problemem.

WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]