Każda kobieta dąży do tego, aby jej skóra wyglądała pięknie i wyjątkowo. Jednym z elementów, jakie poddawane są ocenie są przebarwienia oraz nierówny koloryt skóry. Chcesz skutecznie pozbyć się tego problemu? Sprawdź już dziś i uniknij błędów.
Przebarwienia/nierówny koloryt – przyczyny
Przyczyny problemu mają różną etiologię. Duże znaczenie ma m.in. ekspozycja na słońce, hormony, zanieczyszczenie środowiska, a nawet przebarwienia wywołane stanem zapalnym.
O nierównym kolorycie można mówić w kontekście zarówno wybranych partii, jak też całego ciała. Za zabarwienie skóry odpowiadają znajdujące się w skórze barwniki, jak np. melanina, która jest wytwarzana przez melanocyty obecne w warstwie podstawowej naskórka. Barwa skóry zależy od aktywności melanocytów oraz prawidłowości przebiegu procesu. Jeśli w jego obrębie występują nieprawidłowości, zarówno na etapie syntezy, jak i transportu melaniny do komórek naskórka to obserwuje się odnawiania i przebarwienia wybranych fragmentów skóry, chociaż w niektórych sytuacjach proces może być uogólniony i dotyczyć całego ciała.
O przebarwieniach mówi się wtedy, gdy na powierzchni skóry występują plamy wyraźnie ciemniejsze niż otaczającą skóra, natomiast jeśli są plamy wyraźnie jaśniejsze, to wtedy mówi się o odbarwieniach.
Uogólniony problem, dotyczący powierzchni całej skóry jest efektem chorób genetycznych lub hormonalnych. Może też być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków. Często przebarwienia powstają z wiekiem, na skutek zachodzących w skórze procesów starzenia i zmian hormonalnych.
Przebarwienia/nierówny koloryt – leczenie
U pacjentów, u których występuje problem nierównego kolorytu konieczna jest wizyta u dermatologa. Przed rozpoczęciem leczenia ważne jest, aby określić przyczynę zmian i wykluczyć obecność chorób ogólnoustrojowych, które wymagają włączenia leczenia farmakologicznego.
Osobom zmagającym się z nierównym kolorytem zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z odpowiednim filtrem. Należy unikać zarówno naturalnego, jak i sztucznego promieniowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kremów z filtrem co najmniej 50 SPF.
Aby wyrównać koloryt wykorzystywane są specjalne preparaty, które działają miejscowo złuszczające naskórek, rozjaśniając jego barwę oraz wpływają hamująco na proces melanogenezy. Natomiast jest przebarwienia dotyczą głębszych warstw skóry, to konieczne będzie wykorzystanie metod bardziej inwazyjnych, jak np. peelingi, laseroterapia.
Wsparcie pacjenta
W ramach wsparcia oferujemy naszym pacjentom konsultacje dermatologiczne, które pozwolą ustalić przyczyny problemu, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to szczególnie ważne, gdy przebarwienia są wywołane chorobami ogólnoustrojowymi.
FAQ
Oczywiście, jednak w pierwszej kolejności trzeba ustalić źródło problemu, a następnie rozpocząć właściwą terapię, dopasowana do potrzeb. Warto skorzystać z konsultacji z kosmetologiem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty wykorzystywane w domowej pielęgnacji.
tak, trzeba zrozumieć istotę problemu oraz zastosować zasady ochrony, jak np. stosowanie kremów z filtrem, dokładne oczyszczenie, odpowiednią pielęgnacja. Jeśli jednak przebarwienia są efektem choroby, wtedy trzeba w pierwszej kolejności zająć się jej leczeniem.