opis problemu
Pod pojęciem nietrzymania moczu rozumie się mimowolne oddawanie moczu. Co ważne jest to sytuacja całkowicie niezależna od świadomości danej osoby. W chorobie tej może dochodzić zarówno do całkowitego, jak i częściowego opróżniania pęcherza. Czy Ty także zmagasz się z problemem i szukasz informacji w jaki sposób sobie z nim poradzić?
Nietrzymanie moczu – przyczyny
Nietrzymanie moczu jest problemem, który bardzo utrudnia życie. Pacjent zmagający się z dolegliwością odczuwa ogromny dyskomfort z racji tego, że nie ma możliwości kontrolowania problemu. Trzeba mieć świadomość, że w praktyce medycznej wyróżnia się kilka wariantów nietrzymania moczu. Są to: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia.
Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, której przyczyna związana jest ze znacznym osłabieniem mięśni dna macicy. W takiej sytuacji cewka moczowa nie zostaje prawidłowo zaciśnięta, a mocz po prostu wycieka z pęcherza. Ma to związek ze wzrostem ciśnienia w pęcherzu, do jakiego dochodzi podczas aktywności fizycznej.
Nietrzymanie moczu z nagłym parciem spowodowane jest z kolei nieprawidłowościami związanymi ze zwiększoną aktywnością, jaka występuje w obrębie mięśni pęcherza. W tej sytuacji pacjenci nagle odczuwają potrzebę parcia na pęcherz, która zazwyczaj wiąże się z jego natychmiastowym opróżnieniem, zaledwie w ciągu kilku sekund. Często ma to związek z określonymi aktywnościami, jak np. nagła zmiana pozycji ciała czy np. dźwięk lejącej się wody.
W przypadku nietrzymania spowodowanego przepełnieniem pęcherza przyczyna może tkwić w tym, że mocz nie może odpłynąć ze względu na jakąś przeszkodę wówczas gdy pęcherz jest przepełniony wycieka on samoistnie, bez kontroli danej osoby.
Ale to nie jedyne przyczyny, ponieważ problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się również u osób z chorobami neurologicznymi lub zapaleniem pęcherza.
Nietrzymanie moczu – leczenie
Terapia nietrzymania moczu planowana jest różnie, w zależności od przyczyny problemu. Ważne jest również ustalenie nasilenia problemu. W leczeniu najważniejsze jest usunięcie przyczyny problemu, czyli np. jeśli choroba wywołana jest stanem zapalnym, to w pierwszej kolejności powinien on być wyleczony.
Ważne jest także zmodyfikowanie pewnych aktywności i przyzwyczajeń w codziennym życiu. Konieczne może okazać się ograniczenie lub całkowite odstawienie alkoholu oraz kofeiny, a także zmniejszenie masy ciała, jeśli dana osoba zmaga się nadwagą lub otyłością. Pomocne może być też ograniczenie ilości spożywanych płynów np. przed spotkaniem towarzyskim, co pozwala wyeliminować problem niekontrolowanego wypływu moczu.
Pomocne mogą okazać się pewne zabiegi, w tym rewitalizacja okolic intymnych czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, a także Monalisa, dedykowana dla pań zmagających się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Wsparcie pacjenta
Pacjent poddający się zabiegom nietrzymania moczu dostaje szczegółową informację na temat postępowania pozabiegowego. Nietrzymanie moczu powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który określi przyczynę problemu. Jeżeli przyczną problemu będa choroby układu moczowego wówczas konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego.
Duże znaczenie może mieć też ćwiczenie tzw. mięśni Kegla, które przynosi spore efekty w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.
FAQ
Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny, ale każde można skutecznie leczyć. Ważne jest ustalenie przyczyn problemu i włączenie odpowiedniego postępowania.
Sporo pań z całą pewnością słyszało o mięśniach Kegla. Ich odpowiednie wzmacnianie może istotnie ograniczyć problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI
Formularz kontaktowy