Leczenie nietrzymania moczu

opis problemu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to mimowolne oddawanie moczu, całkowicie niezależnie od  świadomości danej osoby. W chorobie tej może dochodzić zarówno do całkowitego, jak i częściowego opróżniania pęcherza.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu jest problemem, który bardzo utrudnia życie. Pacjent zmagający się z dolegliwością odczuwa ogromny dyskomfort, ponieważ nie może kontrolować własnego pęcherza moczowego ani wpłynąć choćby na krótko na powstrzymanie mikcji. Wyciek moczu jest niekontrolowany i całkowicie niezależny od woli osoby cierpiącej na tę dolegliwość.

Nietrzymanie moczu najczęściej jest związane z naszym stylem życia, a także chirurgicznymi zabiegami operacyjnymi w obrębie narządów rodnych i dróg moczowych. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i występuje u pań głównie w związku z uszkodzeniem lub osłabieniem mięśni dna miednicy, mięśni okalających cewkę moczową oraz mięśni Kegla, a także w wyniku porodu oraz menopauzy. W przypadku panów nietrzymanie moczu pojawia się najczęściej u mężczyzn z powiększoną prostatą. Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn może być również związane z nadwagą lub otyłością, cukrzycą, przewlekłym kaszlem, częstymi zaparciami, a także chorobami układu nerwowego.

Objawy nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu najczęściej występuje u kobiet. Rzadziej dotyczy panów, a jeśli już, to najczęściej mężczyzn po 60 roku życia, u których problemom z utrzymaniem moczu często towarzyszy przerost prostaty. Najrzadziej obserwuje się nietrzymanie moczu u dzieci. Jak rozpoznać to schorzenie? Nietrzymanie moczu objawia się początkowo niewielkimi nieprawidłowościami, np. zwiększoną częstotliwością oddawania moczu podczas dnia lub nocy czy popuszczaniem przed dotarciem do toalety. Wraz z rozwojem nietrzymania moczu można zauważyć:

 • popuszczanie moczu podczas kasłania, kichania, biegania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów,
 • budzenie się w nocy z powodu potrzeby oddania moczu,
 • niespodziewane popuszczanie moczu, np. w stresie albo podczas snu.

Rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące, z przepełnienia

W praktyce medycznej wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu. Są to:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – powstaje w związku z osłabieniem mięśni dna miednicy.  Przy tym typie nietrzymania moczu cewka moczowa nie zaciska się prawidłowo, co prowadzi do mimowolnego wycieku moczu z pęcherza. Ma to związek ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, do jakiego dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ale także kasłania czy kichania,
 • naglące nietrzymanie moczu, czyli nietrzymanie moczu z nagłym parciem – związane jest ze zwiększoną aktywnością, jaka występuje w obrębie mięśni pęcherza. W tej sytuacji pacjenci nagle odczuwają parcie na pęcherz i potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Przy tym typie nietrzymania moczu najczęściej nagła potrzeba mikcji ma związek z określonymi aktywnościami jak np. szybka zmiana pozycji ciała czy dźwięk lejącej się wody,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia – w tym przypadku pacjent nie jest w stanie utrzymać moczu. Kiedy pęcherz jest przepełniony, po prostu dochodzi do samoistnego, niekontrolowanego wycieku moczu przez cewkę moczową, wbrew woli osoby, u której pojawił się ten problem.

Nietrzymanie moczu występuje również w postaci mieszanej. Z kolei w przypadku zapalenia pęcherza, może dojść do przemijającego nietrzymania moczu, które ustępuje po wyleczeniu infekcji. Oczywiście zapaleniu pęcherza zwykle towarzyszą również inne objawy, np. zmniejszenie ciśnienia strumienia moczu, oddawanie większych lub mniejszych ilości moczu, nieładna woń i nieprawidłowy kolor.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Metoda leczenia nietrzymania moczu dobierana jest indywidualnie, w zależności od przyczyny problemu oraz stopnia jego nasilenia. Najczęściej terapia wiąże się ze zmianą stylu życia, zwłaszcza jeśli nietrzymanie moczu związane jest z otyłością lub nadwagą. Konieczne może wówczas okazać się zmniejszenie masy ciała i wprowadzenie zrównoważonej diety.

Kobietom po porodzie zaleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy, a u większości osób z nietrzymaniem moczu można wprowadzić zabiegi medycyny estetycznej, które mogą przynieść wymierne korzyści zwłaszcza w kontekście leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. W klinice Estell w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z: rewitalizacji okolic intymnych czy mezoterapii osoczem bogatopłytkowym albo zabiegu z wykorzystaniem ginekologicznego lasera CO2.

Wsparcie pacjenta

Nietrzymanie moczu powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który określi przyczynę problemu. Jeżeli stanowią ją choroby układu moczowego, wówczas konieczne będzie po pierwsze wykonanie badania ogólnego moczu, a także innych wskazanych badań diagnostycznych. Na ogół w pierwszej kolejności specjalista włącza leczenie zachowawcze w postaci leczenia farmakologicznego. Niekiedy niezbędne jest również leczenie operacyjne nietrzymania moczu z użyciem najbardziej odpowiednich metod.

Najczęściej zadawane pytania

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu powstaje  z różnych przyczyn, jednak zawsze można je skutecznie leczyć. W leczeniu inkontynencji ważne jest ustalenie przyczyn problemu i włączenie odpowiedniego postępowania. Może to być farmakoterapia,  elektrostymulacja, beznapięciowe, syntetyczne taśmy podcewkowe (obecnie złoty standard w przypadku operacji chirurgicznych z problemem nietrzymania moczu), a także inne sposoby.

Czy ćwiczenie mięśni Kegla jest ważne?

Tak, ich odpowiednie wzmacnianie może istotnie ograniczyć problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Co więcej, ćwiczenie mięśni Kegla pozwala opóźnić wystąpienie problemów z niekontrolowanym wypływem moczu, a być może nawet zapobiec nietrzymaniu moczu.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]