Leczenie trądziku

opis problemu

Trądzik nie jest problemem wyłącznie natury estetycznej. To choroba, która wymaga konsultacji lekarskiej i włączenia odpowiedniego leczenia. Zmagasz się z trądzikiem i nie wiesz w jaki sposób skutecznie pozbyć się problemu?

Trądzik – przyczyny problemu

Rozwój choroby, jaką jest trądzik, jest efektem zaburzeń w obrębie gruczołów łojowych . W jej przebiegu na skórze obserwuje się występowanie zaskórników: otwartych i zamkniętych, krost, grudek, guzków, pseudocyst czy torbieli ropnych. Najczęściej choroba obejmuje skórę twarzy i pleców, czyli rejony, w których występuje najsilniejszy łojotok.

Mówiąc o przyczynach choroby trzeba wskazać, że jest ich naprawdę wiele. Zmiany powstają na skutek zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły, co powoduje blokowanie ujść gruczołów łojowych. Przyczyną problemu mogą być także bakterie lub stan zapalny, a nawet reakcja immunologiczna. Wskazuje się, że również czynniki genetyczne mogą mieć wpływ na rozwój trądziku.

O przyczynach problemu można mówić również w kontekście mechanizmu działania wytwarzania łoju. Jest on kontrolowany przez hormony wydzielane przez gonady nadnercza. Jeżeli łoju jest zbyt wiele, to należy wykluczyć nadmierną produkcję hormonu lub nieprawidłowości związane z białkami, odpowiadającymi za ich wiązanie. Warto pamiętać, że zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie może być efektem wielu innych chorób.

Osób zmagających się z trądzikiem nie należy się obawiać, ponieważ jest to dolegliwość nieinfekcyjna, wywoływana przez bakterie.

Trądzik – metody leczenia

Potwierdzenie choroby, jaką jest trądzik wymaga konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz stwierdzi, z jakim wariantem choroby mamy do czynienia. W zależności od postawionej diagnozy podejmie decyzję o konieczności włączenia odpowiedniego leczenia. W zakresie farmakoterapii wykorzystywane są preparaty przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i keratolityczne. Konieczne jest też właściwe dbanie o skórę i jej oczyszczanie.

Jeśli zmiany nie są bardzo nasilone, o charakterze miejscowym, wówczas wystarczające może być leczenie miejscowe, wykorzystujące odpowiednie maści czy żele. Natomiast jeśli wystąpią zmiany grudkowe lub zaskórnikowe, to konieczne będzie włączenie pochodnych witaminy Aczy erytromycyny. Stosuje się też środki zmniejszające podrażnienie skóry.

U osób, u których występują nasilone zmiany konieczne może okazać się włączenie leczenia ogólnoustrojowego, w tym antybiotykoterapii, a także witamin – B2, C, PP, które wpływają hamująco na wytwarzanie łoju. Należy mieć świadomość, że zaawansowane leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i może trwać nawet kilka miesięcy.

Z pomocą może przyjść także medycyna estetyczna i kosmetologia. Świetnie sprawdzą się m.in. peelingi, które pomagają dokładnie oczyścić cerę.

Wsparcie pacjenta

W walce z trądzikiem niezbędne jest fachowe wsparcie, dlatego oferujemy konsultacje dermatologiczne, dzięki którym dopasowane zostanie właściwe leczenie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty można skorzystać z dodatkowych zabiegów, które wspomagają terapię choroby.

FAQ

Czy trądzik jest chorobą?

Jeśli zmagasz się z problemem trądziku, to musisz wiedzieć, że jest to choroba wymagająca konsultacji lekarza. Dermatolog oceni stopień zaawansowania oraz włączy odpowiednie, indywidualnie dopasowane leczenie.

Czy trądzik można wyleczyć?

Mimo że trądzik jest chorobą przewlekłą, to jego całkowite wyleczenie jest możliwe. Wymaga to jednak ścisłego podporządkowania wytycznym lekarza, stosowania odpowiednich leków oraz właściwego dbania o cerę.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]