Leczenie migreny

opis problemu

O migrenie słyszał chyba każdy. Jest to dość uciążliwa przypadłość, która powoduje ogromny ból głowy, z którym ciężko sobie poradzić. Ale czy wiesz, jakie są przyczyny migreny? I czy można ją skutecznie leczyć?

Migrena przyczyny

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że migrena nie jest pojedynczą dolegliwością. Jest to choroba przewlekła, w przebiegu której pacjent uskarża się na bardzo intensywne, napadowe bóle głowy, którym mogą towarzyszyć również inne nieprzyjemne objawy, jak łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło czy też nudności lub wymioty.

Przyczyny problemu w dużym stopniu nie zostały jeszcze poznane, ale na podstawie prowadzonych dotąd obserwacji przypuszcza się, że etiologia choroby jest bardzo złożona. Duże znaczenie mogą mieć uwarunkowania genetyczne oraz wybrane czynniki środowiskowe.

Z dużym prawdopodobieństwem można wskazać, że niektóre z nich mogą dość mocno wpływać na nasilenie objawów. Znaczenie mają tu np. stres, napięcie emocjonalne, zmiany pogody, zaburzenia rytmu snu, u pań – zmiany hormonalne, a także ograniczanie jedzenia lub głodówka. Nie bez znaczenia jest też spożywanie alkoholu czy niektóre pokarmy.

Z obserwacji wynika, że ataki choroby mogą występować samoistnie lub mogą być przyspieszone przez pewne bodźce zewnętrzne.

Migrena leczenie

Chorując na migrenę należy mieć świadomość, że jest to choroba nieuleczalna. Terapia migreny polega zatem na walce z objawami i ich łagodzeniu. Duże znaczenie w leczeniu mają obserwacje pacjenta, który po latach walki z chorobą potrafi określić czynniki, które potencjalnie mogą wywołać atak, a tym samym może próbować ich unikać. Ponadto leczenie polega na stosowaniu środków farmakologicznych łagodzących ból.

Poza farmakoterapią coraz większe znaczenie w leczeniu migreny zyskują zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz większe grono zwolenników. Metoda ta polega na punktowej aplikacji toksyny botulinowej w skórę głowy. Jej zadaniem jest rozluźnienie mięśni, ale wpływa korzystnie także na zmniejszenie ucisku na nerwy, które są przyczyną bólów migrenowych. Co ciekawe, jeśli dawka preparatu zostanie właściwie dobrana, to korzystny efekt może utrzymywać się nawet przez okres 6-12 miesięcy, co przynosi dużą ulgę dla migrenowców. Dużą zaletą zabiegu jest dość szybkie wystąpienie efektów, bo pierwsze pojawiają się już po kilku dniach od wykonania pierwszego zabiegu.

Wsparcie pacjenta

W leczeniu migreny bardzo ważne jest zrozumienie istoty problemów oraz wpływu czynników wyzwalających bóle migrenowe. Dużym wsparciem dla pacjenta jest pomoc w eliminacji tychże czynników w sytuacji, gdy pacjenta dotyka napad choroby.

FAQ

Czy migrenę można wyleczyć?

Niestety nie. Migrena jest chorobą nieuleczalną, jednak pacjenci z czasem uczą się rozpoznawać symptomy zbliżającego się ataku, co pozwala przygotować się do niego oraz w porę przyjąć leki przeciwbólowe, które mogą ograniczyć dolegliwości bólowe.

Czy leczenie toksyną botulinową przynosi oczekiwane efekty?

Terapia toksyną botulinową jest coraz częściej stosowaną metodą leczenia migreny. Wstrzykiwana miejscowo w skórę głowy pozwala rozluźnić mięśnie, co w ciągu kilku dni od pierwszego zabiegu potrafi przynieść widoczną ulgę.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]