Nadpotliwość jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Trzeba pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalnym, fizjologicznym procesem, ale jeżeli tego potu jest zbyt wiele, to jest to problem, który można i trzeba leczyć. Czy Ty także zmagasz się z problemem nadmiernego pocenia? Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie i efektywnie pokonać problem?
Nadpotliwość – przyczyny problemu
Pocenie jest potrzebne, ponieważ ten sposób nasz organizm chłodzi się, a także wydala produkty przemiany materii, jednak jeśli ilość potu jest nieadekwatna do potrzeb organizmu wynikających z funkcji termoregulacji. Aby mówić o problemie nadpotliwości spełnione muszą być pewne warunki. Przede wszystkim problem występuje częściej niż raz w tygodniu i nie ma on związku przyczynowo-skutkowego z żadnymi istotnymi czynnikami, które mogą wywołać wzmożone pocenie. Pocenie to ma jednak ogromny wpływ na komfort życia oraz relacje międzyludzkie.
Problemy z nadmierną potliwością zazwyczaj dają bardzo charakterystyczne objawy, jak np.
- lepkie i wilgotne lub nawet mokre dłonie, co utrudnia np. utrzymanie długopisu,
- w obrębie powierzchni stóp – wilgotne, mokre podeszwy stóp,
- częste, intensywne pocenie się, doprowadzające do sytuacji, w której pot może wnikać w ubranie tworząc nieestetyczne plamy.
Nadmiernej potliwości nie można bagatelizować, ponieważ prowadzi ona do rozwoju innych problemów zdrowotnych. Utrzymująca się na skórze wilgoć tworzy środowisko idealne dla rozwoju grzybów i bakterii, które mogą wywołać groźne infekcje. Osoby zmagające się z problemem najczęściej starają się zminimalizować nieprzyjemne efekty. Używają licznych środków myjących, antyperspirantów, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, co z kolei może prowadzić do wystąpienia podrażnień lub odczynów alergicznych.
Zmiany występujące w efekcie nadpotliwości są naprawdę uciążliwe i często mają wpływ na relacje społeczne, a osoby zmagające się z nim są wycofane społecznie, mają problem z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi, co z kolei może prowadzić do rozwoju depresji.
Nadpotliwość musi być leczona, jednak sposób terapii zależy od przyczyny problemu. Często schorzenie zaczyna dawać o sobie znać już w okresie dojrzewania. Jest ono efektem nieprawidłowego działania gruczołów potowych, których rolą jest regulacja temperatury ciała. U niektórych osób wykazują one cechy nadmiernej aktywności nawet w sytuacjach, gdy nie ma konieczności chłodzenia organizmu. Warto pamiętać, że do aktywacji działania gruczołów przyczynić się mogą dodatkowe czynniki, jak stres czy lęk, jednak dokładny mechanizm zwiększonego działania gruczołów nie został dotychczas poznany. Problem nadpotliwości może mieć związek z nadaktywnością w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, który stymuluje gruczoły do pracy i nadmiernego wydzielania potu.
Z problemem nadmiernej potliwości często zmagają się również kobiety w okresie menopauzy.
Leczenie nadpotliwości
Przed rozpoczęciem terapii ważne jest ustalenie przyczyny problemu. Najważniejszą kwestią jest wykluczenie lub potwierdzenie chorób ogólnoustrojowych. Jeśli pacjent zmaga się ze schorzeniem to ważne jest leczenie także przyczyny problemów.
Terapia nadpotliwości wymaga indywidualnej oceny stanu pacjenta. Na tej podstawie dobierane są właściwe metody działania. Obecnie dostępne są różne warianty terapii, od specjalistycznych maści czy kremów dermatologicznych, po leki antycholinergiczne. U pacjentów, u których problem jest naprawdę intensywny istnieje możliwość włączenia metod leczenia, takich jak toksyna botulinowa.
Wsparcie pacjenta
Jeśli problem nadmiernego pocenia się dotyczy i Ciebie, utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i kontakty międzyludzkie to zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów. Nasi lekarze ocenią Twój problem oraz zaproponują odpowiednie leczenie, dopasowane do Twojej sytuacji.
FAQ
Owszem, u niektórych osób nadpotliwość jest ściśle związana z toczącym się procesem chorobowym. Ale nie jest to regułą. W przypadku wystąpienia problemu należy zasięgnąć porady lekarza, który potwierdzi lub wykluczy zdrowotne przyczyny.
Metod terapii jest sporo, a właściwy dobór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dostępne są metody w postaci odpowiednio dopasowanych kremów i leków, po nieco bardziej inwazyjne, jak ostrzykiwanie toksyną botulinową.
Nadmierna potliwość jest problemem natury estetycznej, wpływa na komfort życia, ale trzeba mieć świadomość, że nieleczona prowadzić może do rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych.