Leczenie nadpotliwości

opis problemu

Wydzielanie potu jest naturalnym, fizjologicznym procesem pozwalającym na usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i zapewniającym właściwą termoregulację. Zbyt obfite jednak może świadczyć o zaburzeniach i schorzeniach.

Nadpotliwość – przyczyny problemu

Pot zapewnia właściwą termoregulację organizmu, np. podczas wysiłku fizycznego, a także wydalanie produktów przemiany materii. Jeśli jednak ilość potu jest zbyt duża w stosunku do potrzeb regulacji temperatury ciała, staje się nieprawidłowością. Nadmierne wydzielanie potu jest nadpotliwością, jeśli spełnione są co najmniej dwa podstawowe warunki: problem występuje dłużej niż pół roku i bez wyraźnej przyczyny, czyli bez związku przyczynowo-skutkowego z czynnikami, które mogą w normalnych warunkach wywołać wzmożone pocenie. Zwiększona aktywność gruczołów potowych może być wywołana różnymi czynnikami, m.in.:

 • nadczynnością tarczycy,
 • zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania czy menopauzy (andropauzy),
 • chorobami i infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi czy wirusowymi z towarzyszącą im wysoką gorączką,
 • otyłością,
 • cukrzycą,
 • nowotworami (np. chłoniakiem),
 • przewlekłymi stanami lękowymi,
 • bezsennością,
 • przyjmowaniem niektórych leków.

Zbyt obfite, silne pocenie może mieć postać pierwotnej nadmiernej potliwości (okres dojrzewania, menopauza, przyczyny emocjonalne) lub wtórnej – związanej z występowaniem chorób. Objawy nadmiernej potliwości mogą być zauważalne także podczas leczenia farmakologicznego – powodują je np. niektóre leki przeciwdepresyjne. Mechanizm wzmożonego działania gruczołów potowych nie został dotychczas dokładnie poznany. Problem nadpotliwości może mieć związek z nadaktywnością w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, który stymuluje gruczoły do pracy i nadmiernego wydzielania potu.

Nadmierne pocenie – jakich obszarów ciała dotyczy?

Gruczoły potowe rozmieszczone są na powierzchni całego ciała, jednak w niektórych obszarach występują w większej ilości. Ze względu na ten czynnik wyróżnia się nadpotliwość:

 • stóp i dłoni,
 • pach,
 • głowy i twarzy.

Niekiedy nadmierne pocenie dotyczy całej powierzchni ciała, a nie tylko okolicy pach, czy dłoni i stóp.

Nadmierna potliwość – objawy

Problemy z nadmierną potliwością dają zwykle charakterystyczne objawy, np.:

 • lepkie i wilgotne lub nawet mokre dłonie,
 • wilgotne, mokre podeszwy stóp,
 • powstawanie nieestetycznych plam na ubraniach.

Nadmiernej potliwości nie powinno się bagatelizować. Ignorowana, nieskonsultowana z lekarzem może prowadzić do występowania innych problemów zdrowotnych.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Osoby zmagające się z problemem, najczęściej starają się zminimalizować nieprzyjemne efekty. Do domowych sposobów pozwalających ograniczyć pocenie należy przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny osobistej: używanie właściwych środków myjących redukujących obfite pocenie czy stosowanie antyperspirantów pozwalających zniwelować nieprzyjemny zapach. Pomocna może okazać się także szałwia w postaci naparów do picia. Oczywiście w przypadku nadpotliwości zawsze należy zgłosić się do specjalisty, który po pierwsze wykluczy lub potwierdzi występowanie chorób ogólnoustrojowych, a po drugie pomoże zarówno hamować objawy takie jak nieprzyjemny zapach potu czy wilgotne dłonie i stopy, jak i zaleci odpowiednie leczenie. W nadpotliwości pomocne mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej, np. z użyciem prądu elektrycznego czy toksyna botulinowa.

Wsparcie pacjenta

Jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy i Ciebie, utrudniając funkcjonowanie i kontakty międzyludzkie to zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów. Nasi lekarze ocenią Twój problem oraz zaproponują odpowiednie postępowanie. Odwiedź Warszawską klinikę medycyny estetycznej Estell!

Najczęściej zadawane pytania

Czy nadpotliwość jest oznaką choroby?

Wzmożona potliwość może być związana z toczącym się procesem chorobowym, lecz nie musi. Jeśli problem wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy przyczyny zdrowotne.

W jaki sposób radzić sobie z nadpotliwością?

Metod terapii jest wiele, a właściwy dobór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Może to być farmakoterapia, stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak również ostrzykiwanie toksyną botulinową.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]