opis problemu
Wydzielanie potu jest naturalnym, fizjologicznym procesem pozwalającym na usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i zapewniającym właściwą termoregulację. Zbyt obfite jednak może świadczyć o zaburzeniach i schorzeniach.
Nadpotliwość – przyczyny problemu
Pot zapewnia właściwą termoregulację organizmu, np. podczas wysiłku fizycznego, a także wydalanie produktów przemiany materii. Jeśli jednak ilość potu jest zbyt duża w stosunku do potrzeb regulacji temperatury ciała, staje się nieprawidłowością. Nadmierne wydzielanie potu jest nadpotliwością, jeśli spełnione są co najmniej dwa podstawowe warunki: problem występuje dłużej niż pół roku i bez wyraźnej przyczyny, czyli bez związku przyczynowo-skutkowego z czynnikami, które mogą w normalnych warunkach wywołać wzmożone pocenie. Zwiększona aktywność gruczołów potowych może być wywołana różnymi czynnikami, m.in.:
- nadczynnością tarczycy,
- zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania czy menopauzy (andropauzy),
- chorobami i infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi czy wirusowymi z towarzyszącą im wysoką gorączką,
- otyłością,
- cukrzycą,
- nowotworami (np. chłoniakiem),
- przewlekłymi stanami lękowymi,
- bezsennością,
- przyjmowaniem niektórych leków.
Zbyt obfite, silne pocenie może mieć postać pierwotnej nadmiernej potliwości (okres dojrzewania, menopauza, przyczyny emocjonalne) lub wtórnej – związanej z występowaniem chorób. Objawy nadmiernej potliwości mogą być zauważalne także podczas leczenia farmakologicznego – powodują je np. niektóre leki przeciwdepresyjne. Mechanizm wzmożonego działania gruczołów potowych nie został dotychczas dokładnie poznany. Problem nadpotliwości może mieć związek z nadaktywnością w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, który stymuluje gruczoły do pracy i nadmiernego wydzielania potu.
Nadmierne pocenie – jakich obszarów ciała dotyczy?
Gruczoły potowe rozmieszczone są na powierzchni całego ciała, jednak w niektórych obszarach występują w większej ilości. Ze względu na ten czynnik wyróżnia się nadpotliwość:
- stóp i dłoni,
- pach,
- głowy i twarzy.
Niekiedy nadmierne pocenie dotyczy całej powierzchni ciała, a nie tylko okolicy pach, czy dłoni i stóp.
Nadmierna potliwość – objawy
Problemy z nadmierną potliwością dają zwykle charakterystyczne objawy, np.:
- lepkie i wilgotne lub nawet mokre dłonie,
- wilgotne, mokre podeszwy stóp,
- powstawanie nieestetycznych plam na ubraniach.
Nadmiernej potliwości nie powinno się bagatelizować. Ignorowana, nieskonsultowana z lekarzem może prowadzić do występowania innych problemów zdrowotnych.
Jak radzić sobie z nadpotliwością?
Osoby zmagające się z problemem, najczęściej starają się zminimalizować nieprzyjemne efekty. Do domowych sposobów pozwalających ograniczyć pocenie należy przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny osobistej: używanie właściwych środków myjących redukujących obfite pocenie czy stosowanie antyperspirantów pozwalających zniwelować nieprzyjemny zapach. Pomocna może okazać się także szałwia w postaci naparów do picia. Oczywiście w przypadku nadpotliwości zawsze należy zgłosić się do specjalisty, który po pierwsze wykluczy lub potwierdzi występowanie chorób ogólnoustrojowych, a po drugie pomoże zarówno hamować objawy takie jak nieprzyjemny zapach potu czy wilgotne dłonie i stopy, jak i zaleci odpowiednie leczenie. W nadpotliwości pomocne mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej, np. z użyciem prądu elektrycznego czy botoksu (toksyna botulinowa).
Wsparcie pacjenta
Jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy i Ciebie, utrudniając funkcjonowanie i kontakty międzyludzkie to zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów. Nasi lekarze ocenią Twój problem oraz zaproponują odpowiednie postępowanie. Odwiedź Warszawską klinikę medycyny estetycznej Estell!
Źródła: https://www.researchgate.net/profile/Dorota-Wydro/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A/links/55c4cea208aebc967df38036/Leczenie-nadpotliwosci-dloni-i-pach-toksyna-botulinowa-typu-A-metoda-mezoporacji-A-treatment-of-axillary-and-palmary-hyperhidrosis-by-mesoporation-with-botulinum-toxin-A.pdf https://www.researchgate.net/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A
Najczęściej zadawane pytania
Wzmożona potliwość może być związana z toczącym się procesem chorobowym, lecz nie musi. Jeśli problem wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy przyczyny zdrowotne.
Metod terapii jest wiele, a właściwy dobór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Może to być farmakoterapia, stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak również ostrzykiwanie botoksem.