Sucha skóra twarzy

opis problemu

Sucha skóra twarzy i ciała to częsty problem. Zwykle szczególnie przesuszaniu się skóry na twarzy towarzyszy zaczerwienienie, szorstkość oraz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Pojawić może się również świąd, a nawet łuszczenie. Skóra sucha jest delikatna i wrażliwa, łatwo ulega podrażnieniom, bywa nadwrażliwa nie tylko na działanie wielu kosmetyków, ale nawet wody. Nadmiernie sucha skóra może być także objawem przewlekłej choroby, co zawsze należy sprawdzić konsultując z lekarzem.

Przyczyny suchej skóry twarzy

Bezpośrednie powody nadmiernej suchości skóry to obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, a także niedobór lipidów w warstwie rogowej tkanki. Zbyt słaba bariera hydrolipidowa zwana również płaszczem hydrolipidowym skóry, może być wywołana przez szereg różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do wewnętrznych należy zakwalifikować uwarunkowania genetyczne, a także występujące choroby i naturalny proces starzenia się skóry. Do czynników zewnętrznych przyczyniających się do powstawania cery suchej kwalifikuje się z kolei:

 • niewłaściwa higiena i pielęgnacja, np. używanie do twarzy zwykłego mydła i preparatów na bazie alkoholu, niewłaściwe jej natłuszczanie, źle dobrane kosmetyki nawilżające,
 • szkodliwe lub uciążliwe środowisko pracy – kontakt z substancjami drażniącym, alergizującymi czy z chemikaliami,
 • naturalne i sztuczne czynniki środowiskowe, np. wiatr, mróz, ale również zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, mogące wysuszyć nadmiernie skórę;
 • niewłaściwe odżywianie, np. niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, zbyt słabe nawadnianie organizmu.

Suchość skóry z powodu chorób

Przyczyną suchej skóry na twarzy, ale również w innych obszarach tkanki mogą być także choroby. Objawy w postaci zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry dają najczęściej schorzenia ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy choroby tarczycy (zwłaszcza niedoczynność tarczycy). Z kolei przyczyną nieprawidłowej produkcji łoju przez gruczoły łojowe, a także zaburzonego wydzielania potu może być AIDS oraz choroby neurologiczne. Skóra jest sucha nadmiernie również w przypadku chorób o podłożu genetycznym, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS). Za nadmierną suchość tkanki odpowiadają również alergie, które mogą prowadzić do kolejnych schorzeń takich jak choćby egzema.

Skóra sucha – skuteczne zabiegi na twarz

Kiedy problemy z nawilżeniem skóry podatnej na przesuszenie, szorstkiej, ze złuszczającym się nadmiernie naskórkiem wynikają z towarzyszących chorób, podstawą jest leczenie schorzeń. Stosowane zabiegi mogą jedynie wspomóc w odbudowie płaszcza lipidowego, właściwym nawilżeniu i odżywieniu tkanki. W Warszawskiej klinice Estell polecamy naszym pacjentom szereg zabiegów, które wspomagają powrót do równowagi hydrolipidowej skóry. Po wcześniejszej konsultacji specjalistycznej można skorzystać m.in. z:

 • peelingów chemicznych SESDERMA, które intensywnie oczyszczają skórę, nawilżają, wygładzają, a także poprawiają jej napięcie,
 • zaawansowanego zabiegu rewitalizująco-dotleniającego z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych – rewitalizacja oraz naturalne dotlenienie skóry od wewnątrz;
 • mezoterapii z kwasem hialuronowym posiadającym silne właściwości nawilżające – zabieg spłyca zmarszczki i doskonale regeneruje oraz nawilża tkankę,
 • infuzji tlenowej – zabiegu opartego na technologii tlenu hiperbarycznego, pozwalającego na wtłaczanie składników nawilżających i odżywczych w głębokie partie skóry.

Zaprezentowane wyżej zabiegi nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości, które zapewniamy naszym pacjentom w Estell. Jeśli masz pytania o inne zabiegi, skontaktuj się z nami.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry twarzy

Pielęgnacja suchej cery po zabiegu zależy od wskazań specjalisty i jest specyficzna dla wykonanej usługi. Zwykle polega na unikaniu działania szkodliwych czynników oraz czynników podrażniających. Niekiedy skóra twarzy wymaga odpowiedniej opieki w określonym czasie. Warto podkreślić, że zabiegi polecane w Warszawskiej klinice Estell skutecznie i szybko eliminują problem odwodnienia i uczucia dyskomfortu w przypadku skóry suchej i bardzo suchej. Jednak sucha skóra wymaga codziennej troski i dbałości, ponieważ jest szczególnie podatna na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników. Konieczne są więc dobre preparaty i kremy nawilżające, a także szczególna dbałość o prawidłową dietę.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]